کد خبر: 54334 A

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد؛

برای این تبادل قرار شد روسیه تمام آزمایش‌های لازم برای سلامتی ببر‌ها را انجام دهد و گواهی سلامت آن‌ها را تهیه و شناسنامه صادر کند که این اقدامات انجام شده است.

ایلنا: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، ببرهای روسی تا قبل از تابستان سال ۹۲ وارد کشور می‌شوند و طرف روسی هم آمادگی این کار را دارد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، محمد جواد محمدی‌زاده اظهار داشت: دو قلاده ببر در روسیه و دو قلاده پلنگ در ایران برای تبادل بین طرفین آماده هستند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار داشت: برای این تبادل قرار شد روسیه تمام آزمایش‌های لازم برای سلامتی ببر‌ها را انجام دهد و گواهی سلامت آن‌ها را تهیه و شناسنامه صادر کند که این اقدامات انجام شده است.

محمدی‌زاده گفت: این آزمایش‌ها به روش کشت بافت انجام می‌شود ازاین رو تا حدودی زمانبر است در نتیجه انجام آن‌ها و صادر شدن جواب حدود سه ماه زمان برد.

وی افزود: بعد از این روس‌ها اعلام کردند که به گواهی اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) نیاز دارند که چند روز پیش نیز این گواهی به آن‌ها داده شد و هم اکنون طرف روسی در تلاش برای تهیه هواپیمای ویژه برای انتقال ببر‌ها به ایران است.

محمدی‌زاده یادآور شد که زیستگاه این ببر‌ها در می‌ان‌کاله کاملا آماده پذیرش آنهاست و سازمان محیط زیست اصرار دارد اینجابه جایی تا قبل از تابستان ۹۲ انجام شود و طرف روسی هم اعلام کرده است حتما تا قبل از تابستان این کار انجام می‌شود.

بر اساس توافقنامه‌ای که اول اسفند سال ۸۸ بین رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران و وزیر محیط زیست روسیه امضا شد، مقرر شد در قبال تحویل دو قلاده پلنگ ایرانی به روسیه دو قلاده ببر به کشور ما منتقل شود و در زیستگاه می‌ان‌کاله مازندران اسکان داده شوند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر