کد خبر: 69624 A

آغاز مراسم رونمایی:

یکی از اتفاقات مهم دیگر ثبت ۱۰۰۰ بقاع متبرکه و امامزاده در کشور بود که در سال گذشته ۷، ۵ میلیارد تومان برای شناسایی و مرمت بقاع اختصاص یافت و تا حال حاضر ۵۴۵ میلیارد ریال برای مرمت آن‌ها تامین شد و با اعتبارات استانی بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان می‌شود.

ایلنا: معاون میراث فرهنگی کشور گفت: به منظور مرمت مساجد کشور مجلس رقم ۵۴۲ میلیارد ریال اختصاص یافته است

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد شریف ملک‌زاده، امروز در مراسم رونمایی از مرمت ۶۰۰ مسجد جامع و ثبت شده در کشور که در محل سالن همایش‌های صدا و سیما با حضور محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور در حال برگزاری است، گفت: مسجد، مرکز انقلاب است بنابر این مسجد را به عنوان یک بنا و مکان تاریخی نمی‌بینیم بلکه در آن فکر و اندیشه صورت می‌گیرد.

وی مسجد را مکانی دانست که تمام جریان‌های فکری در آن شکل می‌گیرد و هدایت و جریان‌های فکری که در پیروزی انقلاب اسلامی موثر بود از همین مساجد شکل گرفت همچنین اتفاق بزرگی که در تاریخ انقلاب افتاد نگاه ویژه به مساجد بود و این اتفاق در دولت احمدی‌نژاد چشمگیر‌تر رخ داد.

وی افزود: یکی از اتفاقات مهم دیگر ثبت ۱۰۰۰ بقاع متبرکه و امامزاده در کشور بود که در سال گذشته ۷، ۵ میلیارد تومان برای شناسایی و مرمت بقاع اختصاص یافت و تا حال حاضر ۵۴۵ میلیارد ریال برای مرمت آن‌ها تامین شد و با اعتبارات استانی بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان می‌شود.

مسعود علویان صدر در مراسم رونمایی از مرمت و ساماندهی ۶۰۰ مسجد تاریخی و اماکن مذهبی کشور که در محل سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، گفت: برنامه ریزی برای مرمت و ساماندهی مساجد بر اساس یک طرح از سال ۸۹ آغاز و در قالب ماده ۱۱۶ قانون بودجه کشور اعتبار آن توسط مجلس به مبلغ ۵۴۲ میلیارد ریال اختصاص یافت.

وی افزود: در این راستا از ۱۳۲۵ مسجد ثبت ملی شده در کشور ۶۰۰ مسجد به عنوان جامعه هدف برای مرمت و ساماندهی انتخاب شد.

معاون میراث فرهنگی کشور بیان کرد: سال گذشته توانستیم مسجد جامع اصفهان را به ثبت جهانی برسانیم و تلاش کردیم معماری و هنرهای بومی و سنتی را احیا کنیم و از سازه‌های جدید از جمله نانوتکنولوژی بهره ببریم.

سازمان میراث فرهنگی بقاع متبرکه مساجد جامع
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر