کد خبر: 84957 A

حجت‌الاسلام زمانی:

به طور قطع همه کاروان‌ها یک روحانی را خواهند داشت اما حضور معین و معینه در هر کاروان با توجه به کوچک یا بزرگ بودن کاروان تغییر خواهد کرد.

ایلنا: مدیر کل جذب و سازماندهی امور روحانیون بعثه مقام معظم رهبری اظهار داشت: به طور قطع همه کاروان‌ها یک روحانی را خواهند داشت اما حضور معین و معینه در هر کاروان با توجه به کوچک یا بزرگ بودن کاروان تغییر خواهد کرد.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد زمانی، مدیر کل جذب و سازماندهی امور روحانیون بعثه مقام معظم رهبری گفت: بعثه مقام معظم رهبری در سال ۱۳۸۹ با توجه به اینکه تعداد زائران ایرانی ۱۰۰ هزار نفر بود ۱۳۹۵ نفر را در قالب روحانیون، معین و معینه‌های کاروان اعزام کرده بود که این تعداد با توجه به تعداد زائران و کاروان‌های حج برنامه ریزی و اعزام شده بودند.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۱ تعداد روحانیون و معین و معینه‌های کاروان‌ها به ۹۵۵ نفر کاهش یافت گفت: با توجه به اینکه در سال گذشته عربستان سعودی تعداد زائران ایرانی را از ۹۵ هزار نفر به حدود ۷۵هزار نفر کاهش داد طبیعتا تعداد روحانی کاروان‌ها و معین و معینه‌ها نیز به نسبت کاهش تعداد زائر کم شدند که به حدود ۹۵۵ نفر رسیدند.

زمانی افزود: در سال ۹۲ با توجه به اینکه قرار بود‌‌ همان تعداد زائر اعزام شوند، بعثه مقام معظم رهبری برنامه ریزی کرده بود که حدود ۹۰۰ نفر مانند سال ۹۱ در قالب روحانی کاروان و معین و معینه اعزام شوند اما با توجه به اینکه امسال رویکرد کاهش عوامل حج با تاکید بیشتر در دستور کار قرار گرفته تا هم هزینه‌های حج کم شود و هم زائران بشتری اعزام شوند جهت عدم تنزل سطح خدمات فرهنگی کاروان‌ها، با همکاری سازمان حج و زیارت کاروان‌بندی بگونه‌ای سازماندهی شد که با حفظ نسبت روحانی به زائر در هر کاروان، تعداد کل عوامل فرهنگی کاهش یابد. این کاهش شامل روحانیون کاروان‌ها، معین و معینه‌های حج نیز شد و مقرر شد که ۷۷۶ نفر در حج سال ۹۲ در قالب روحانی کاروان یا معین و معینه اعزام شوند.

وی با اشاره به کاهش تعداد روحانی کاروان و معین و معینه‌ها گفت: به طور قطع همه کاروان‌ها یک روحانی را خواهند داشت اما حضور معین و معینه در هر کاروان با توجه به کوچک یا بزرگ بودن کاروان تغییر خواهد کرد.

مدیر کل جذب و سازماندهی امور روحانیون بعثه مقام معظم رهبری افزود: طبیعی است زمانی که تعداد روحانیون کاروان‌ها از ۱۳۹۵ نفر به ۷۷۶ نفر کاهش یابد بعثه محدودیت‌هایی را در اعزام روحانی و معین و معینه داشته باشد.

وی ادامه داد: با توجه به چینش جدید کاروان‌ها و تغییراتی که در اعزام حج ۹۲ صورت گرفت و همچنین کم شدن تعدا زائر در سال ۹۲ فقط ۷۷۶ نفر از کسانی که سال ۸۹ به حج اعزام شده بودند قرار بود امسال به عنوان روحانی کاروان، معین و معینه اعزام شوند.

زمانی با اشاره به اینکه تعداد روحانیون کاروان‌ها و همچنین معین و معینه‌های کاروان‌ها وابسته به تعداد زائر است گفت: به نظر می‌رسد عربستان سعودی طی بخش‌نامه‌ای که در رسانه‌های خود منتشر کرده است قرار است به خاطر ساخت و سازهایی که در مسجد الحرام انجام داده و هنوز تمام نشده است محدودیت‌های برای زائرین کشور‌ها اعمال کند و ۲۰ درصد از سهمیه زائرین کشور‌ها را کم کند. اگر این بخش‌نامه اعمال شود طبیعی است که تعداد روحانی و معین و معینه‌های کاروان نیز کاهش خواهد یافت چرا که تعداد کاروان‌ها و زائرین کاهش می‌یابد. به همین دلیل اعلام اسامی معین و معینه‌ها متوقف بر روشن شدن وضعیت کاروانهاست که امیدواریم بزودی با نهایی شدن تغییرات حاصل از این مسایل بتوانیم معین و معینه‌های سال جاری را نیز برای حج دعوت کنیم.

وی گفت: در هر صورت کسانی که در سال جاری انصراف به موقع دادند یا کسانی که اعلان شده‌اند ولی بعثه توان اعزام ان‌ها را به هر دلیلی نداشته باشد ان‌شاء ا… در سال آینده دعوت خواهند شد از سوی دیگر امسال سعی کردیم مانند سال‌های گذشته از روحانیون کاروان‌هایی که در قالب عمره چندین بار اعزام شده‌اند نیز استفاده کنیم تا در قالب معین حاضر باشند و کم کم تبدیل به معان و روحانی کاروان شوند. البته با توجه به محدودیت ظرفیت تعداد این ارتقاء یافتگان بسیار محدود می‌باشد.

زمانی در پایان خاطر نشان کرد: آنچه که مسلم است این است که اگر در آینده تعداد زائر بیشتر شود قطعا تعداد روحانی کاروان‌ها و همچنین معین و معین‌ها نیز بیشتر خواهد شد و بعثه از افراد بیشتری برای اعزام به حج ۹۲ استفاده خواهد کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر