کد خبر: 8497 A

رییس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی آذربایجان شرقی:

قلعه کاسین در روستایی به همین نام از توابع شهرستان ورزقان آذربایجان شرقی واقع شده و به شماره ۱۶۹۹۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

ایلنا - تبریز: رییس شورای ثبت آثار فرهنگی و تاریخی استان آذربایجان شرقی از آزادسازی حریم قلعه تاریخی کاسین شهرستان ورزقان خبر داد.

به گزارش ایلنا، تراب محمدی در بازدید از این روستا و قلعه تاریخی افزود: ۱۴ خانه در حریم این قلعه تاریخی واقع شده‌اند، که با توجه به لزوم آزادسازی و نیز آسیبهای وارد شده به خانه‌ها بر اثر زلزله، این منازل مسکونی داخل حریم قلعه کاسین جابجا می‌شوند.

وی قدمت قلعه کاسین را متعلق به عصر مفرغ و هزاره اول پیش از میلاد عنوان کرد و گفت: طبق گمانه زنی‌ها، عمر تپه کاسین که این قلعه بر روی آن واقع شده بیش از عمر بنا و احتمالا به هزاره سوم پیش از میلاد می‌رسد.

محمدی تصریح کرد: پس از تملک خانه‌ها و انجام عملیات آزادسازی حریم قلعه، سایر اقدامات همچون نقشه برداری و حفاظت و مرمت دیواره‌های بیرونی اثر انجام خواهد شد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یادآور شد: قلعه کاسین در روستایی به همین نام از توابع شهرستان ورزقان آذربایجان شرقی واقع شده و به شماره ۱۶۹۹۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

محمدی یادآور شد: طبق ماده ۵۶۴ قانون مجازات اسلامی، هر کس بدون اجازه سازمان میراث فرهنگی و برخلاف ضوابط مصوب اعلام شده از سوی سازمان مذکور به مرمت یا تعمیر، تغییر، تجدید و توسعه ابنیه یا تزئینات اماکن فرهنگی – تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی مبادرت کند، به حبس از شش ماه تا دو سال و پرداخت خسارات وارده محکوم می‌شود.

در جلسه مشترک رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، در این بازدید مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان، فرماندار ورزقان و جمعی از مدیران شهرستان ورزقان، تصمیماتی در خصوص تعیین تکلیف وضعیت حریم قلعه ثبتی کاسین و روستای حماملوی شهرستان ورزقان اتخاذ شد

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر