کد خبر: 16700 A

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزشی عالی وزارت علوم:

از سال ۱۳۸۹ برای اولین بار این روند سیر نزولی به خود گرفت به گونه‌ای که پیش بینی می‌شود تا ۱۵ سال آینده چهار میلیون نفر از جمعیت جوان کشور کاسته شود.

ایلنا: مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزشی عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده، تمام دروس دانشگاهی بر اساس نیازهای کشور و متناسب با پتانسیل هر منطقه تهیه و تا پنج سال آینده بومی سازی می‌شوند.

به گزارش ایلنا، سعید قدیمی با اعلام این مطلب افزود: براین اساس مقرر شده است از تمام ظرفیت‌های ملی کشور برای تهیه و تدوین محتوای دروس دانشگاهی در مقاطع مختلف تحصیلی استفاده شود.

وی اظهار داشت: تالیف کتب مرجع بومی و متناسب با پتانسیل کشور و اصلاح پذیرش دانشجو از دیگر برنامه‌های وزارت علوم است زیرا در برنامه پنجم توسعه بر تحول بنیادی در آموزش عالی تاکید شده است از این رو باید ساختارهای آموزش عالی متناسب با شرایط و نیازهای کشورتغییر اساسی کند.

وی ادامه داد: در ۳۳ سال گذشته همواره جمعیت بین ۱۸ تا ۲۴ سال کشور رشد صعودی داشته و تقاضا برای حضور در دانشگاه‌ها بیشتر از ظرفیت دانشگاه‌ها بوده است اما از سال ۱۳۸۹ برای اولین بار این روند سیر نزولی به خود گرفت به گونه‌ای که پیش بینی می‌شود تا ۱۵ سال آینده چهار میلیون نفر از جمعیت جوان کشور کاسته شود.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزشی عالی وزارت علوم گفت: بنابراین با این روند ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها افزایش خواهد یافت زیرا با این حساب بیش از چهار میلیون صندلی خالی در دانشگاه‌ها وجود خواهد داشت.

وی اظهارداشت: این روند شرایط را برای دوره تحصیلات تکمیلی سخت‌ترمی کند که باید با برنامه ریزی‌های صحیح آن را مدیریت کنیم تا تقاضا‌ها را از کمیت به سمت کیفیت سوق دهیم.

قدیمی گفت: بر این اساس شورای برنامه ریزی آموزش عالی موظف شد تا سرفصل‌ها، محتوای متون و سیاست‌های کلان را تعیین کند که براین اساس ۷۵ کمیته تخصصی شکل گرفت که یکی از آن‌ها مربوط به حوزه علوم دریا و اقیانوس هاست.

وی ادامه داد: در مدت ۳۳ سال گذشته حوزه دریا در آموزش عالی کشور مورد کم توجهی قرار گرفته که با تشکیل کمیته تخصصی علوم وفنون دریا و اقیانوس، محور‌های مهندسی دریا، علوم انسانی دریا، علوم زیستی دریا و علوم غیرزیستی دریا در دستور کار قرار گرفته است. در حال حاضر کمیته‌های مستقل در زمینه هریک از محورهای مذکور، تشکیل شده است.

قدیمی گفت: قرار است این کمیته‌ها با اجرای برنامه‌های مدون خود نقشه راه حوزه‌های تخصصی علوم دریا را در کشور تهیه کنند. همچنین بازنگری برنامه‌های درسی دانشگاهی جزو وظایف این کمیته هاست. براین اساس دانشگاه‌های فعال در عرصه علوم دریا از سال ۹۰ به عنوان مرجع با همکاری دیگر دانشگاه‌های کشور موظف به بازنگری دروس دانشگاهی شده‌اند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر