کد خبر: 1997 A

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد:

سیاست وزارت علوم مبنی بر جذب دانشجوی خارجی است و اینكه در حال حاضر دارای 4 هزار دانشجوی خارجی در كشور هستیم و امیدوارم كه طی برنامه 5 ساله این رقم به 25 هزار نفر افزایش یابد/سهم دانشگاه آزاد از حدود 50 درصد جمعیت دانشجویی كشور به 35،8 درصد كاهش یافته است.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سیاست وزارت علوم مبنی بر جذب دانشجوی خارجی است و امیدوارم كه طی برنامه 5 ساله 25 هزار نفر دانشجوی خارجی را جذب کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسین نادری منش صبح امروز در نشست خبری كه به مناسبت هفته دولت برگزار شد، با اشاره به جذب 25 هزار دانشجوی خارجی در طی برنامه 5 ساله گفت: سیاست وزارت علوم مبنی بر جذب دانشجوی خارجی است و اینكه در حال حاضر دارای 4 هزار دانشجوی خارجی در كشور هستیم و امیدوارم كه طی برنامه 5 ساله این رقم به 25 هزار نفر افزایش یابد

نادری منش گفت: توسعه متوازن و عدالت محور را از سیاست‌های وزارت علوم است و در نظر داریم در یك فرایند 5 تا 10 ساله حداقل یك دانشگاه برتر در هر استان ایجاد شود تا دانشجویان نخبه برای ادامه تحصیل مجبور به خروج از استان خود نشوند.

وی گفت: سیاست وزارت علوم مبنی بر جذب دانشجوی خارجی است و اینكه در حال حاضر دارای 4 هزار دانشجوی خارجی در كشور هستیم و امیدوارم كه طی برنامه 5 ساله این رقم به 25 هزار نفر افزایش یابد.

وی با اشاره به ابلاغ حكم انحلال شش موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی گفت: موسساتی كه از كیفیت لازم برخوردار نباشند و در جهت ارتقای كیفیت موسسه خود حركت نكنند، در ابتدا كاهش ظرفیت، پس از آن كاهش رشته و در نهایت بحث انحلال برای آنها مطرح خواهد شد.

وی گفت: تعداد كل دانشجویان بر اساس آماری كه در تاریخ 28 مرداد ماه توسط موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی به دستمان رسیده است، 4 میلیون و 403 هزار و 652 نفر است.

وی افزود: بر این اساس از میان بیش از 4 میلیون دانشجوی كشور 22،7 درصد مربوط به مقطع كاردانی، 65،8 درصد مربوط به مقطع كارشناسی، 9،2 درصد مربوط به مقطع كارشناسی ارشد، 1،2 درصد مربوط به مقطع دكترای حرفه‌ای و 1،1 درصد مربوط به مقطع دكتری تخصصی است. در واقع بیش از 10 درصد دانشجویان در دوره‌ تحصیلات تكمیلی مشغول به تحصیل هستند.

 نادری منش همچنین اظهار كرد: 13،7 درصد دانشجویان ذكر شده در مجموعه‌های وزارت علوم، 24،6 درصد در دانشگاه پیام نور، 9،8 درصد در دانشگاه جامع علمی كاربردی، 3،4 درصد در دانشگاه فنی حرفه‌ای، 0،13 درصد در زیر مجموعه‌های وزارت آموزش و پرورش، 0،52 درصد در سایر دستگاه‌های اجرایی، 3،1 درصد در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، 35،8 درصد در دانشگاه آزاد اسلامی و 9 درصد نیز در موسسات آموزش عالی غیر دولتی و غیر انتفاعی مشغول به تحصیل هستند. 

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خاطر نشان کرد: سهم دانشگاه آزاد از حدود 50 درصد جمعیت دانشجویی كشور به 35،8 درصد كاهش یافته است.

نادری منش در خصوص وضعیت تعداد اعضای هیات علمی در سال تحصیلی 90-91، گفت: بر این اساس در حال حاضر دارای 66 هزار و 314 عضو هیات علمی هستیم كه 4،3 درصد آنها دارای مرتبه استاد تمام، 9،6 درصد مرتبه دانشیار، 39،6 درصد مرتبه استادیار، 42،9 درصد دارای مرتبه مربی و 3،7 درصد مربی آموزشیار هستند.

وی خاطر نشان كرد:‌ از 66 هزار و 314 عضو هیات علمی، 18 هزار و 282 عضو هیات علمی مربوط به وزارت علوم است كه از میان اعضای هیات علمی مشغول به تدریس در وزارت علوم 8،1 درصد دارای مرتبه استاد تمامی، 17،4 درصد دارای مرتبه دانشیار و 55،7 درصد دارای مرتبه استادیاری هستند.

نادر منش خاطر نشان كرد: در واقع 81 درصد از اعضای هیات علمی دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم دارای مرتبه استادیار به بالا می‌باشند.

وی همچنین از افزایش تعداد رشته‌ محل‌های دانشگاهی به 32 هزار رشته محل در سال 90 خبر داد و گفت: همچنین در سه ماهه اول سال 91، 643 مجوز برای رشته محلهای مقطع دكترا، 546 مجوز برای مقطع ارشد، 457 مجوز كارشناسی و 330 مجوز كاردانی صادر شده است.

معاون آموزشی وزیر علوم در بخش دیگری از سخنانش در خصوص وضعیت نظارت و ارزیابی دانشگاه‌ها توسط مجموعه وزارت علوم تصریح كرد:‌ در سال 84 تعداد ارزیابی‌ها از موسسات زیر 100 ارزیابی بود كه امسال نزدیك به هزار بازدید و ارزیابی از زیر مجموعه‌های وزارت علوم صورت گرفته است.

وی همچنین رتبه دست یافته بر اساس تعداد مقالات در ISI را در سال گذشته برای كشور ایران 20 و اسكوپوس را 17 عنوان كرد و گفت: رتبه ایران در هشت ماهه اول سال 2012 بر اساس اسكوپوس به 16 رسیده است.

وی از نهایی شدن سند آموزش عالی مبتنی بر آمایش خبر داد و گفت: این سند مراحل نهایی خود را در كمیته تلفیق گذرانده است و پس از تایید وزیر علوم ابلاغ خواهد شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر