کد خبر: 2891 A

قائم وزیر علوم در امور بین الملل به ایلنا خبرداد:

سه چهار کشور از جمله كره شمالی واندونزی پیش نویس یادداشت تفاهم نامه‌هایی را به ما ارائه داده‌اند که بعد از بررسی، انشاالله در روزهای آینده به امضا خواهد رسید.

ایلنا: قائم وزیر علوم در امور بین الملل از درخواست برخی کشورهای حاضر در اجلاس جنبش عدم تعهد برای یادداشت تفاهم نامه در راستای همکاری‌های علمی با ایران خبرداد.

ارسلان قربانی درگفت‌و‌گو با ایلنا با تاکید بر اینکه اجلاس جنبش عدم تعهد‌ها برای آموزش عالی کشور یک فرصت محسوب می‌شود، گفت: آموزش عالی به عنوان متولی ترویج علم می‌تواند یک تصویری از وظایف، چالش‌ها و اقداماتی که باید این اجلاس در سه سال آینده انجام دهد،  ترسیم کند.

قائم وزیر علوم در امور بین الملل با اشاره به اینکه استادان دانشگاه درهمایش علمی که دراین زمینه برگزار شد نقش مفیدی داشتند، افزود: درمورد وظایف جنبش عدم تعهد و اینکه چه دستور کاری باید در این اجلاس مورد توجه قرار بگیرد و اینکه چگونه اجلاس عدم تعهد باید نقش آفرینی در روابط بین الملل در سه سال آینده کند، مقالات خوبی ارائه شد.

وی خاطرنشان کرد: هر اجلاسی در حد سران، وزرا و معاونین وزرا و کار‌شناسان، باید قبل از تشکیل یک کار فکری و علمی درمورد آن صورت گیرد وبه اعتقاد بنده اولین بار در تاریخ تشکیل اجلاس عدم تعهد این کار در ایران انجام شد.

قربانی استفاده از فرصت‌ها، ترافیک علمی و دیپلماسی گفتمانی و چهره به چهره را از دیگرارتباطات اجلاس جنبش عدم تعهد با آمورزش عالی کشور عنوان کرد و افزود: بازدید افرادی که از کشورهای مختلف دراین اجلاس حضور دارند از دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقات و پارکهای علمی فناوری می‌تواند تصویری از پیشرفت ایران را برای آن‌ها تبیین کند.

به گفته قائم وزیر علوم در امور بین الملل این بازدید‌ها درهمکاری‌های علمی آموزشی و فناوری خیلی موثر است و در این زمینه وزارت علوم اعلام آمادگی کرده‌ است.

وی با اشاره به اینکه شاید خیلی از این گفتمان‌ها و همچنین بازدید از دانشگاه‌ها در طول اجلاس انجام نشود، افزود: اما حضور نمایندگان این کشور‌ها در ایران می‌تواند زمینه سازی باشد برای اینکه در آینده این گفتمان‌ها وبازدید‌ها صورت بگیرد تا
روابط علمی با این کشور‌ها را شتاب بیشتری بدهیم.

قربانی یادآورشد: از آنجایی که رویکرداجلاس جنبش عدم تعهد بیشتر سیاسی است برنامه‌های علمی در اولویت بعدی قرار خواهد گرفت.

وی از تقاضای برخی ازکشورهای حاضر دراجلاس جنبش عدم تعهد برای یادداشت تفاهم نامه در راستای همکاری‌های علمی خبر داد و افزود: سه چهار کشور پیش نویس یادداشت تفاهم نامه‌هایی را به ما ارائه داده‌اند که بعد از بررسی انشاالله در همین روزهای آینده به امضا خواهد رسید.

قربانی کره شمالی و اندونزی را از جمله این کشور‌ها اعلام کرد و افزود: تفاهم نامه‌ها بیشتر در راستای همکاری‌های علمی، تبادل استاد، دانشجو، مبادلات انتقال تجربیات ایران به این کشور‌ها است.

قائم وزیر علوم در امور بین الملل افزود: کره شمالی از جمله کشورهایی است که خواستار اسفاده  از قابلیت‌های دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقات و پارک‌های علم و فناوری ایران است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر