کد خبر: 4122 A

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها:

به فکر دانشجویان باشید چرا که برخی از دانشجویان پول ژتون غذا را هم ندارند و الحمد لله ما وضع متوسطی داریم ولی برخی از دانشجویان همین غذایی که در دانشگاه می خورند بهتر از غذای خانه آنها است.

ایلنا: رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: مسئولان در دانشگاهها مسئول مستقیم مشکلات دانشجویان هستند و باید در همه زمینه ها پاسخگوی مشکلات آنها باشند.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، گفت: به فکر دانشجویان باشید چرا که برخی از دانشجویان پول ژتون غذا را هم ندارند و الحمد لله ما وضع متوسطی داریم ولی برخی از دانشجویان همین غذایی که در دانشگاه می خورند بهتر از غذای خانه آنها است و معلوم نیست در خانه آنها چه خبر است. مسئولین در دانشگاهها مستقیم مشکلات دانشجویان هستند و باید در همه زمینه ها پاسخگوی مشکلات آنها باشند.

محمدیان گفت: تحریم به بحث تامین خوابگاهها ممکن است تاثیر بگذارد و باید طوری تدبیر شود که زمینه سوء استفاده به وجود نیاید.

هر جا مشکلی پیش بیاید مسئولین باید حضور پیدا کنند و نگذارید که دانشجویان روی دنده لج بیافتند و اعتراض کنند و اگر اعتراض کردند ممکن است این با حضور مسئول فرهنگی و یا امور دانشجویان حل شود و اگر این ها حضور پیدا نکنند ممکن است درخواست کنند که حتما رییس دانشگاه بیاید.

مسئول نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با تاکید بر اهمیت اقتصاد مقاومتی گفت: باید تاکید کنم که اقتصاد مقاومتی شعار نیست و یک تفکر و ایده است و باید فرق آن با اقتصاد ریاضتی مورد استفاده در کشورهای غربی تبیین شود.

وی ادامه داد: ما باید شعار اقتصاد بدون نفت را نهادینه و ترویج کنیم تا اینگونه این تحریم‌ها تبدیل به بزرگترین موهبت الهی شود. امیدواریم این فشار تحریم‌ها موجب رسیدن به اقتصاد بدون نفت شود. باید کمیته‌های اقتصاد مقاومتی را در دو بخش اساتید و دانشجویان در دانشگاه‌ها راه‌اندازی کنیم.

محمدیان با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در ماه رمضان و تاکید ایشان به حضور مسئولان در دانشگاه‌ها اظهار داشت: زمینه‌های لازم برای حضور مسئولین کشور در دانشگاه‌ها و گفت‌وگو با اساتید و دانشجویان را فراهم می‌سازیم.

وی گفت: قدرت‌های افزون طلب سال‌هاست که در تقابل با ملت ما، از هیچ عملی فروگذار نکرد‌ه‌اند و در دهه اول انقلاب این تقابل در قالب جنگ سخت یا همان جنگ نظامی بود و آنها خیلی سریع وارد برخورد نظامی شدند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ادامه داد: در دهه سوم این تقابل رنگ و بوی بهتری به خود گرفت و به صورت جنگ نرم درآمد و دشمن به دنبال تغییر نگاه و گفتمان مردم حرکت کرد و در دهه چاررم اینها به جنگ هوشمند روی آورده اند.

وی تصریح کرد: جنگ هوشمند 4 ضلع دارد؛ تهدید نظامی، جنگ رسانه‌ای یا همان جنگ نرم دهه سوم، انزوای سیاسی یا تشکیل اجماع جهانی علیه ایران و تحریم اقتصادی که اضلاع اصلی جنگ هوشمند هستند و به این علت به آن هوشمند گفته می‌شود که باید هر 4 ضلع با هم عمل کنند تا بتواند ملتی را وادار به عقب نشینی کند.

محمدیان ادامه داد: دشمنان به دنبال آن هستند که با جنگ هوشمند جام زهر تسلیم را به ما بنوشانند اما ‌ انقلاب اسلامی ظرفیت‌های بسیار بالایی برای مقابله با جنگ هوشمند دارد. ما 8 سال جنگ تحمیلی را پشت سر گذاشته ایم و ظرفیت‌های بسیار زیاد معنوی آن دوران هنوز با ماست. در بحث رسانه‌ها دشمن کاملا بی‌اثر بوده و مردم همچون گذشته در کنار نظام و انقلاب ایستاده‌اند.

وی اظهار داشت: همانطور که شاهد بودید 120 کشور جنبش عدم تعهد به رغم تمام حاشیه‌سازی‌های دشمنان و تصریح مستقیم مبنی بر عدم حضور آنها در اجلاس، با حضور در این اجلاس نشان دادند در این بخش نیز دشمن با شکست روبرو شده بود.
محمدیان با بیان اینکه جایگاه دانشگاه در این تقابل کجاست، اظهار داشت: جایگاه دانشگاه همان تنگه احدی است که رسول خدا در جنگ احد عده‌ای را آنجا گذاشت و گفت اگر دیدید ما دشمن را تا مکه عقب راندیم یا آنها ما را تا مدینه عقب راندند شما نباید از تنگه پایین بیایید.

وی اظهار داشت: ممکن است در مسئولیت‌های دیگر در نظام بعضی‌ها غنیمت‌هایی جمع کنند و پیشرفت‌های خوبی را سبب شوند اما اگر تنگه که همان دانشگاه‌هاست، حفظ شود،‌ نتیجه‌اش پیروزی انقلاب و گفتمان انقلاب اسلامی است. شما از یک رو متوجه تحولات بیرون بوده و از سوی دیگر مراقب استقامت ورزیدن نیروها هستید تلاش شما باعث شده که برغم تمام تلاش‌ها و توجهات دشمن به دانشگاه آنها نتوانند تاثیر زیادی بر فضای دانشگاه‌ها داشته باشند.

محمدیان تاکید کرد: ما باید از تحریم‌ها سالم و با کمترین هزینه عبور کنیم. لذا باید اطلاع رسانی خوبی در مورد تحریم‌ها به دانشگاهیان داشته باشیم و ابعاد تحریم‌ها را برای آنها مشخص کنیم. این کار باعث می‌شود تا بتوانیم از تحریم‌ها سالم رد شویم.

نماینده ولی فقیه در دانشگاه‌ها همچنین با بیان اینکه باید به مسائل صنفی و مشکلات دانشجویان توجه خاص شود، افزود: به دانشجویان مسئولیت واگذار کنیم و آنها را وارد مسائل تحصیلی دانشگاه کنیم و مسئولین دانشگاه در جمع دانشجویان حضور بیشتری پیدا کنند.

وی در پایان با تاکید بر اهمیت همدردی با اقشار آسیب‌پذیر در دانشگاه تصریح کرد: دانشجویانی داریم که حتی قدرت تامین ژتون غذایشان را هم ندارند و کارمندانی هستند که با مشکلات جدی در امرار معاش مواجه هستند. با توجه ویژه و تدبیر خاص باید فضای حمایتی از این اقشار را بوجود بیاوریم.

وی با بیان اینکه وظایف معاونت فرهنگی کاملا روشن است، اظهار داشت: وظایف نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و معاونت فرهنگی کاملا تفکیک شده است و اگر زمانی تداخل بین وظایف پدید بیاید آن را حل می‌کنیم.

وی با تأکید بر استفاده از توان دانشجویان فعال در دانشگاه‌ها تصریح کرد: باید از این نیروی جوان نیز در عرصه‌های مختلف استفاده کنیم.

محمدیان ادامه داد: برای حضور مسئولان در دانشگاه‌ها باید زمینه سازی انجام شود و اسامی آنهایی که از حضور در دانشگاه‌ها اجتناب می‌ورزند، باید رسانه‌ای شود.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در پایان گفت: دعوت از مسئولین باید بیشتر از سمت تشکل‌ها صورت گیرد زیرا سیستم اداری در این مسئله جوابگو نیست.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر