کد خبر: 49442 A

در نخستین جلسه کارگروه علوم و فن آوریهای نوین مطرح شد:

در راستای حمایت بیشتر از استعدادهای بر‌تر مقیم خارج از کشور، مقرر شده است بنیاد ملی نخبگان علاوه بر حمایت از نخبگان دانشگاهی، نخبگان حوزه فن آوری و تجاری سازی را نیز حمایت کند.

ایلنا: نخستین جلسه کارگروه علوم و فن آوری‌های نوین شورای عالی با محوریت بررسی راهکارهای جذب و شناسایی ایرانیان نخبه مقیم خارج از کشور، استفاده از ظرفیت‌های علمی آنان در جهت توسعه علوم و فن آوری‌های نوین و حمایت از استعدادهای بر‌تر مقیم خارج از کشور برگزار شد.

به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور، در این جلسه، دکتر باقر مهاجرانی، سرپرست مرکز همکاری‌های بین الملل معاونت امور بین الملل و انتقال فن آوری ریاست جمهوری، با اشاره به مصوبات و اقدامات صورت گرفته در کارگروه علوم و فن آوری‌های نوین شورای عالی، گفت: از جمله اهداف و فعالیتهای کارگروه علوم و فن آوریهای نوین، هماهنگی در موارد مربوط به تجاری سازی فن آوری و شرکت‌های واسطه مربوط، شناسایی ایرانیان فرهیخته و نخبه مقیم خارج از کشور، بسترسازی برای بهره گیری از توان ایرانیان مقیم جهت تبادل فن آوری و نوآوری، و ایجاد ارتباط و هماهنگی میان شرکت‌های دانش بنیان و بخش‌های خصوصی فن آوری داخل و خارج از کشور با همیاری ایرانیان مقیم خارج است.

مهاجرانی با بیان اینکه دفتر تجاری سازی و همکای‌های دانش و صنعت، آماده دریافت طرح‌ها و ایده‌های ایرانیان مقیم خارج از کشور است، گفت: در راستای حمایت بیشتر از استعدادهای بر‌تر مقیم خارج از کشور، مقرر شده است بنیاد ملی نخبگان علاوه بر حمایت از نخبگان دانشگاهی، نخبگان حوزه فن آوری و تجاری سازی را نیز حمایت کند.

وی با اشاره به طراحی و راه اندازی سامانه دیپلماسی فناوری- دیپلوتک- از سوی معاونت علمی و فن آوری رئیس جمهور در راستای اطلاع رسانی و ایجاد ارتباط با ایرانیان و نخبگان مقیم خارج از کشور، افزود: در این سامانه آشنایی با ستادهای فن آوری و نحوه ارتباط با آن‌ها، ارائه اطلاعات مربوط به سفارتخانه‌ها و رایزنی‌های اقتصادی- بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، ارائه اطلاعات مربوط به نمایشگاه‌ها، همایش‌ها و کنفرانس‌های بین المللی و اطلاع رسانی در خصوص رویداد‌ها و تحولات علمی کشور پیش بینی و برنامه ریزی شده است.

سرپرست مرکز همکاری‌های بین الملل معاونت امور بین الملل و انتقال فن آوری ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه حضور ایرانیان و نخبگان مقیم خارج از کشور، روند توسعه علمی و فن آوری کشور را شتاب می‌بخشد، اظهار داشت: سامانه دیپلوتک معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری به عنوان یک پل ارتباطی می‌تواند پتانسیل‌های علمی ایرانیان خارج از کشور را جذب و برقراری تعاملات گسترده با آنان را تسهیل کنند.

مهاجرانی همچنین با اشاره به برگزاری جشنواره‌های بین المللی برای جذب و معرفی توانمندیهای علمی نخبگان مقیم خارج، افزود: برگزاری جشنواره نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی که با حضور فعال ۳۱ کشور در بهمن ماه امسال برگزار شد، در همین راستا بود.

وی با تاکید بر ضرورت اطلاع رسانی مناسب جهت حضور فعال‌تر ایرانیان مقیم خارج از کشور در جشنواره نوآوری و شکوفایی و جشنواره‌های مشابه، گفت: از جمله برنامه‌های کمیته بین الملل جشنواره نوآوری و شکوفایی، ایجاد واحد نوآوران ایرانی مقیم خارج از کشور از سال آینده است.

مهاجرانی با اشاره به برنامه‌های پیش روی معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری و کارگروه علوم و فن آوریهای نوین شورای عالی ادامه داد: ایجاد فضا و بستری برای نشان دادن ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران در بعد اختراع و نوآوری و بسترسازی تبادل افکار و تجربیات، توسعه دیپلماسی علمی و فن آوری و ایجاد ارتباط با نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشور، کاهش ضربه پذیری کشور ار طریق جلوگیری از فرار مغز‌ها و گسترش بیش از پیش روحیه همکاری و همیاری میان ایرانیان مقیم داخل و خارج از کشور، از جمله برنامه‌های این معاونت است که امیدواریم با مشارکت و پشتیبانی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور میسر شود.

وی با بیان اینکه تحقق اهداف فوق نیازمند عزم ملی و مشارکت دستگاه‌ها و نهادهای مختلف است، افزود: شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور به عنوان یک نهاد تخصصی فعال در حوزه ایرانیان مقیم خارج از کشور باید شناسایی نخبگان و استعدادهای بر‌تر مقیم خارج از کشور و تلاش برای جذب مشارکت‌های علمی آن‌ها را در دستور کار قرار دهد.

در ادامه این جلسه، بهناز موحدی، سرپرست مدیریت جلب مشارکت‌های علمی و آموزشی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با تاکید بر بهره گیری از ظرفیت‌های نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشور، گفت: تحقق این هدف، نیازمند عزم ملی و مشارکت دستگاه‌ها و نهادهای مختلف است.

موحدی با ارائه گزارشی از عملکرد حوزه متبوعش، مهم‌ترین مشکلات و درخواست‌های مطرح شده از سوی ایرانیان خارج از کشور را برشمرد و اضافه کرد: چگونگی انتقال محل تحصیل از دانشگاه‌های خارج به داخل از جمله این موارد است.

سرپرست مدیریت جلب مشارکت‌های علمی و آموزشی شورای عالی افزایش دوره بورس تحصیلی و میزان مقرری دانشجویان ایرانی مقیم و درخواست پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان بورسیه را از دیگر درخواست‌های ایرانیان مقیم خارج عنوان کرد.

وی درخصوص درخواست دانشجویان مقیم خارج برای انتقال به دانشگاه‌های ایران نیز اظهار داشت: دانشجویان ایرانی مقیم آلمان، هندوستان، انگلیس، سوریه و ایتالیا و همچنین امارات بیشترین متقاضیان انتقال به داخل هستند.

سرپرست مدیریت جلب مشارکت‌های علمی و آموزشی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور، افزود: انتقال دانشجویان به داخل، تقاضای همکاری با مراکز دانشگاهی، درخواست ارز دانشجویی، اخذ معافیت تحصیلی، درخواست مساعدت در زمینه ثبت اختراعات، درخواست تسهیلات برای بازپرداخت بدهی‌ها، تقاضای عضویت در بنیاد ملی نخبگان و کسب اطلاعات درباره چگونگی پذیرش در دانشگاه‌های خارج از جمله خواسته‌های ایرانیان مقیم خارج در تماس با مرکز شبانه روزی رسیدگی به امور ایرانیان خارج از کشور (مرکز ۲۷۷۷) بوده است.

وی گفت: مرکز ۲۷۷۷ قابلیت دریافت، ثبت، مشاوره، ارجاع و پیگیری، اخذ نتیجه و اعلام پاسخ به متقاضی را در حوزه‌های مختلف کنسولی، قضایی، امور گذرنامه، اقتصادی، علمی آموزشی، وظیفه عمومی، امور سجلی، بازنشستگی و... داراست.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر