کد خبر: 87052 A

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی:

یکی از معضلات کشور موضوع اشتغال است، اگر امروز ما برای هر شغل ۵۰ میلیون تومان می‌بایست هزینه کنیم و بخواهیم ۳ میلیون شغل در کشور ایجاد کنیم رقم بالایی می‌شود و درعمل غیر ممکن به نظر می‌رسد، در حالی که تحقق اهداف یک آموزش موفق می‌تواند بخش اعظمی از این هزینه‌ها را مرتفع کنند.

ایلنا: معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: همه ما موظفیم در جهت تحقق حماسه اقتصادی رییس جمهور منتخب را یاری دهیم، این فرمان مقام معظم رهبری است و دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند در این میان نقش مهمی را ایفا کند.

به گزارش ایلنا، حسین بلندی معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در همایش سراسری معاونین آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی که در زنجان برگزار شد، گفت: تربیت نیروی متخصص و کارآمد در هر کشوری شرط لازم و اساسی برای رسیدن آن کشور به شکوفایی اقتصادی محسوب می‌شود، در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا این گونه نیست که آن‌ها از منابع طبیعی بالایی برخوردار باشند بلکه آن‌ها در حوزه نیروی انسانی سرمایه گذاری کرده‌اند.

بلندی با اشاره به اهمیت نحوه آموزش نیروی انسانی ادامه داد: زمانی می‌توانیم خروجی هر دانشگاه را مطلوب بدانیم که افراد آموزش دیده دارای دو ویژگی خدا باوری و خود باوری باشند.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین گفت: برای اینکه افرادی با چنین ویژگی‌هایی تربیت کنیم لازم است تا برنامه درسی مناسب داشته باشیم.

بلندی همچنین به دیگر ویژگی‌های آموزش کارآمد اشاره کرد و افزود: به روز رسانی مطالب درسی، استفاده از اساتید خود باور خداباور، ایجاد مکانیزم‌هایی برای ایجاد ارتباط میان دانشگاه و صنعت و در ‌‌نهایت حرکت براساس استانداردهای تعریف شده از جمله مواردی است که می‌تواند در تربیت نیروی کارامد موثر باشد.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه به بحث اشتغال اشاره کرد و گفت: همه ما موظفیم در جهت تحقق حماسه اقتصادی رییس جمهور منتخب را یاری دهیم، این فرمان مقام معظم رهبری است و دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند در این میان نقش مهمی را ایفا کند.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی با بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار دانشجو، نقش مهمی را در تربیت نیروی انسانی عهده دار است، گفت: یکی از معضلات کشور موضوع اشتغال است، اگر امروز ما برای هر شغل ۵۰ میلیون تومان می‌بایست هزینه کنیم و بخواهیم ۳ میلیون شغل در کشور ایجاد کنیم رقم بالایی می‌شود و درعمل غیر ممکن به نظر می‌رسد، در حالی که تحقق اهداف یک آموزش موفق می‌تواند بخش اعظمی از این هزینه‌ها را مرتفع کنند.

وی در ادامه گفته‌های خود به مرور دستاوردهای حوزه معاونت آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت و گفت: طرح جامع آموزشی در دانشگاه آزاد اسلامی کلیدی‌ترین بحث در دانشگاه آزاد اسلامی است بنابر این توسعه کمی ما باید هدفمند بوده و در قالب طرح جامع آموزشی انجام شود.

بلندی با بیان اینکه طرح جامع آموزشی در دو فاز ساماندهی و برنامه ریزی تدوین شده است، افزود: در این راستا ما معتقدیم که می‌توان کیفیت را با عدم اجرای رشته‌های هم نام در واحدهای همجوار ارتقا دهیم، این موضوع به معنای ساماندهی آموزشی است.

وی همچنین تاکید کرد: استان‌هایی که طرح جامع آموزشی خود را ارائه نکرده‌اند باید در اسرع وقت نسبت به ارسال آن اقدام کنند.

بلندی همچنین در مورد دستاوردهای معاونت آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در سال گذشته، گفت: برای ۱۵۸۵ رشته محل غیر قانونی موفق به اخذ مجوز مشروط تا سال ۹۳شده‌ایم، همچنین در همین مدت بیش از ۱۸۰۰رشته محل در شورای گسترش دانشگاه تصویب و به وزارت علوم فرستاده شده است.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه به بحث هیات علمی اشاره کرد و گفت: ما معتقدیم برای اجرای یک دوره باید ضوابط و مقررات آموزش عالی رعایت شود، یعنی برای مثال جهت برگزاری یک دوره ارشد باید یکسری پارامتر‌ها مانند تعداد هیات علمی با شاخصه‌هایش را رعایت کنیم، اما موضوع نوع حکم اعضای هیات علمی، موضوعی درون دانشگاهی است.

وی همچنین افزود: دانشگاه آزاد اسلامی که از بودجه دولتی استفاده نمی‌کند می‌توانند ساختار هیات علمی متفاوتی داشته باشد.

بلندی با بیان اینکه طرح جامع آموزشی چندین استان تصویب شده است، افزود: تا اول مهرماه با حضور اعضای هیات امنا از ۳۱ طرح جامع آموزشی رونمایی خواهیم کرد.

وی به رونمایی از نرم افزار جامع آموزشی اشاره کرد و پیرامون قابلیت‌های این نرم افزار گفت: تمامی اطلاعات واحد‌ها و مشخصات آن‌ها در این نرم افزار قرار دارد، به زودی این نرم افزار به یک برنامه هوشمند تبدیل می‌شود.

بلندی با اعلام اینکه به زودی دفتر گسترش در معاونت آموزش تاسیس می‌شود، افزود: براساس بررسی‌ها تعداد ۲۷ هزار و ۵۵۲ نفر هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت می‌کنند که از این تعداد ۱۹۰۲ نفر آن به صورت نیمه وقت هستند.

وی با بیان اینکه بیش از ۵۰ هزار نفر به عنوان حق التدریس در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به کارهستند، افزود: متاسفانه تعداد اعضای هیات علمی حق التدریس در آمار‌ها لحاظ نمی‌شود به همین سبب هنگام اخذ مجوز برای رشته‌ها این گونه تصور می‌شود که تعداد اعضای هیات علمی کافی وجود ندارد.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین تاکید کرد: در حال حاضر شرایط خوب و مناسبی برای توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد.

وی در ادامه افزود: میانگین سرانه فضا نسبت به دانشجو دانشگاه آزاد اسلامی ۵/۱۲ متر مربع است، در حالی که در برخی از دانشگاه‌های کشور این گونه نیست.

بلندی پرداختن به تدوین و تصویب برنامه‌های درسی جدید درسی را یکی از مسائل مهم در حوزه آموزش دانشگاه آزاد اسلامی دانست.

وی با بیان اینکه با مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی دفتر امور استخدام دانشگاه آزاد اسلامی به مرکزامور جذب هیات علمی تبدیل شده است، افزود: بالغ بر ۳ هزار و ۴۴۲ پرونده از خرداد ۹۱ تا حالا در شورای جذب و بورس دانشگاه بررسی کردیم، که با تعداد ۱۷۹۸ مورد آن نیز موافقت شده است.

بلندی به تسهیل فرایند ارتقا مربی به استادیاری اشاره کرد و گفت: افرادی که بورس دانشگاه آزاد اسلامی هستند به شرط داشتن تاییدیه لازم ظرف مدت ۷۲ ساعت حکم ارتقا آنان صادر می‌شود.

وی همچنین در ادامه تاکید کرد: مدرسان حق التدریس باید صلاحیت عمومی داشته باشند، سیستم کدگذاری به زودی برای آن‌ها راه اندازی می‌شود.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در پایان گفت: نکته بعدی این است که هر فردی که می‌خواهد ارتقا پیدا کند نیازمند امتیاز فرهنگی است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر