کد خبر: 87607 A

علی لاریجانی در سی امین اجلاس روسای آموزش و پرورش سراسر کشور/۱/:

اگر قبول داریم که دنیا از برنامه ریزی متمرکز عبور می‌کند و به دنبال رشد سرمایه اجتماعی و واگذاری امور به آن‌ها هستند ما هم باید به این سمت حرکت کنیم.

ایلنا: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آموزش و پرورش باید از روش تعلیم و تربیتی استفاده کند که افراد از سنین پایین یاد بگیرند که چگونه تصمیم عقلانی بگیرند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی لاریجانی در سومین روز از سی امین اجلاس روسای آموزش و پرورش سراسر کشور که در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران در حال برگزاری است گفت: مدل گسترش آموزش و پرورش باید بر اساس پیشرفت در سرمایه اجتماعی تحول پیدا کند.

وی تصریح کرد: اگر قبول داریم که دنیا از برنامه ریزی متمرکز عبور می‌کند و به دنبال رشد سرمایه اجتماعی و واگذاری امور به آن‌ها هستند ما هم باید به این سمت حرکت کنیم.

وی با اشاره به اینکه تحول بنیادین در آموزش و پرورش باید متناسب با حرکت مطلوبی که در دنیا رخ می‌دهد باشد افزود: باید در نظر داشت که رشد در سرمایه اجتماعی با تفکرات اسلامی سازگار‌تر است. پس باید تاملی کنیم چرا که شاید احتیاج باشد ساماندهی امور در آموزش و پرورش از حالت متمرکز تبدیل به روش‌هایی شود که مشارکت بیشتری را می‌طلبد.

لاریجانی با اشاره به تدوین اسناد بالادستی در آموزش و پرورش گفت: تدوین اسناد بالادستی ظاهر و کالبدو همچنین محتوا و روحی دارد و آنچه مهم است توجه به محتوا و روح این اسناد و نه فرم و صورت آن است.

لاریجانی به تحول در ساختار آموزشی با اجرای طرح ۳-۳-۶ اشاره کرد و افزود:‌‌ همان طور که گفتم اسناد بالادستی را باید در محتوا دنبال کنیم و آن وقت که نیاز به تغییرات کالبدی داشته باشد آن‌ها را تغییر دهیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر محتوا تغییر نکند و تنها ظاهر تغییر کند حادثه مهمی رخ نمی‌دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بر معنویت گرایی و تربیت معنوی در آموزش و پرورش تاکید کرد و افزود: گاهی یک موعظه از ولی خدا و روایت، دانش آموزان را تحت تاثیر قرار می‌دهد چرا که زمینه‌ها را برای گرایش‌های معنوی مساعد می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه زمینه سازی برای گرایش‌های معنوی دارای روشی است افزود: این طور نیست که صرفا درسی بگذاریم و بخواهیم با آن دانش آموزان را تحت تاثیر قرار دهیم بلکه جذابیت و فراگیری آن را باید مورد توجه قرار دهد که این باید از بدنه آموزش و پرورش آغاز شود.

لاریجانی با اشاره به اینکه فربه کردن عقلانیت در تصمیم گیری باید از پایه به وجود بیاید افزود: آموزش و پرورش باید تعلیم و تربیتی بدهد که افراد از سنین پایین یاد بگیرند که چگونه تصمیم عقلانی بگیرند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر