کد خبر: 87644 A

علی لاریجانی در سی امین اجلاس روسای آموزش و پرورش سراسر کشور/۴/:

حرکت‌های پوپولیستی و فریبکارانه در حال رنگ باختن است، مطالبات جوامع از عقلانیت بیشتری برخوردار شده و موضع آن‌ها نسبت به جنگ، صلح و ارزیابی از حکومت‌ها عقلانی‌تر شدن است.

ایلنا: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همچنان آموزش و پرورش از چالش‌ها و دغدغه‌های کشور است که البته تا حدی هم جنبه جهانی دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی لاریجانی در در سومین روز از سی امین اجلاس روسای آموزش و پرورش سراسر کشور با اشاره به اینکه آموزش و پرورش موضوع خیلی خطیر و بزرگی است افزود: آموزش و پرورش مهم‌ترین بخش سازنده جامعه است و ما باید بحران‌هایی که در این ارتباط وجود دارد را با توجه به بعد جهانی بشناسیم.

وی تصریح کرد: با توجه به کارهای خوبی که پس از انقلاب در آموزش و پرورش شده است باید شرایط جهان، خود و سایر مسلمانان را ارزیابی کنیم به طوری که بتوانیم یک مدل برای آموزش و پرورش داشته باشیم.

وی ادامه داد: اگر نتوانیم تخمینی از شرایط دراز مدت داشته باشیم معلوم نیست مدل مناسبی برای فردا داشته باشیم.

لاریجانی با بیان اینکه باید بدانیم تحولات درازمدت علمی و سیاسی در منطقه و سایر کشور‌ها چگونه است افزود: اگر روند را درست تشخیص بدهیم پایه آموزش و پرورش دقیق‌تر می‌شود. اگر هم گفته شود که همه مولفه‌ها را می‌دانیم حرف گزافی است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: با وجود حرکت شتابان فناوری مساله جدی دنیای آینده تنها برخی از مولفه‌های روند‌های علمی، تکنولوژی، سیاسی و حرکت‌های فرهنگ دنیا را می‌توانیم تشخیص بدهیم با این شرایط  رقابت و پیشرفت‌ها در این حوزه‌ها بیشتر معنا پیدا می‌کند.

وی مولفه دوم را دقیق‌تر شدن حرکتهای عقلانی در حوزه سیاسی و اجتماعی بررشمرد و افزود: حرکت‌های پوپولیستی و فریبکارانه در حال رنگ باختن است، مطالبات جوامع از عقلانیت بیشتری برخوردار شده و موضع آن‌ها نسبت به جنگ، صلح و ارزیابی از حکومت‌ها عقلانی‌تر شدن است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در سطح منطقه و کشورهای اسلامی مطالبات مردم عقلانی‌تر شده است به طوری که خود می‌خواهند بر سرنوشتشان حاکم باشند.حتی وضعیت رژیم صهیونستی که در انزوا قرار گرفته مربوط به رشد عقلانی جوامع است.

وی با اشاره به اینکه در سطح منطقه و کشورهای اسلامی نیز حرکت‌های افراطی توام با عصبانیت تعیین تکلیف و روشن بینی و اعتدال جایگزین آن می‌شود افزود: در دو، سه دهه اخیر انواع دسیسه‌ها وجود داشت به گونه‌ای که شاهد حرکت‌های مجاهدانه قلابی بودیم.اگرچه حرکت مجاهدانه، شهادت محور است اما این حرکت‌ها از نوع قلابی بود.

وی با اشاره به اینکه گروه‌های افراطی در اسلام بلای جان مسلمانان شده است افزود: دائم برای مسلمانان مشکل و مزاحمت به وجود می‌آورند.گروه‌های افراطی مدعی‌اند که با رژیم صهیونیستی دارند مجاهدت می‌کنند و درگیر شده‌اند اگر خیلی مجاهد هستید بروید و درگیر شوید.

رئیس مجلس با اشاره به رنگ باختن حرکت‌های مجاهدانه قلابی گفت تقریبا فضای افکار عمومی دنیا متوجه رفتارهای افراطی شده است که چقدر خسران برای جامعه اسلامی به وجود آورده است.

لاریجانی با اشاره به اینکه حضور مردم از حالت مکانیکی دارد خارج می‌شود افزود: آنها مطالبات سیاسی پیدا کرده اند که در دنیا اسلام این موضوع پررنگ تر است.

وی تصریح کرد: کاستی های زندگی مدرنیته روشن تر و خلا آن بیشتر دیده می شود و نیاز به معنویت بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر