کد خبر: 93086 A

رئیس مرکز آموزشی علمی و کاربردی خانه کارگر تهران:

سازمان آموزش فنی و حرفه ای در راستای وظایف و ماموریت های خو که توسعه فرهنگ مهارت آموزی در جوانان جویای کار است؛طرحی را در سال جاری به نام طرح کودک رایانه اجرا کرده است که در 5 مرکز فنی و حرفه ای آزاد در تهران در حال اجرا است.

ایلنا:رئیس مرکز آموزشی علمی و کاربردی خانه کارگر تهران گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه ای چند وظیفه ی اصلی را دنبال می کند که از جمله وظایفش مهارت آموزی جوانان جویای کار و شاغلین و کارگران است اما متاسفانه در دولت نهم و دهم سازمان از ماموریت های اصلی خود فاصله گرفته است و به سوی مدرک گرایی گرایش پیدا کرده است.

رضا سعیدی در گفتگو با خبرنگار ایلنا در باره طرح کودک رایانه گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه ای در راستای وظایف و ماموریت های خو که توسعه فرهنگ مهارت آموزی در جوانان جویای کار است؛طرحی را در سال جاری به نام طرح کودک رایانه اجرا کرده است که در 5 مرکز فنی و حرفه ای آزاد در تهران در حال اجرا است.

موسس و مدیر آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای ماهر در ادامه افزود: موسسه ی ماهر یکی از 5 مرکزی است که مجری طرح کودک رایانه می باشد و وظیفه آموزش رایانه به فرزندان کارگران تهران را به عهده دارد.

وی با اشاره به این که در حال حاضر طرح در سطح 1 خود که مختص گروه سنی((الف)) و((ب))است اجرا می شود،تصریp کرد: در این طرح کودکان 5 تا 7 سال کارگران تحت پوشش قرار گرفته و تمامی مهارت های کامپیوتری را به صورت رایگان می آموزند و نیز برای فرزندان کارگرانی که بضاعت مالی کمتری دارند یک پک آموزشی رایگان طراحی شده است.

سعیدی هدف طرح کودک رایانه را فرهنگ سازی و مهارت آموزی کودکان پیش از ورود به مدارس دانست و خاطر نشان کرد: سطوح بعدی پس از اتمام سطح 1 برای اجرا ابلاغ می شود.

معاون سابق سازمان آموزش فنی و حرفه ای در دولت های سازندگی و اصلاحات،درباره ی این که سازمان فنی و حرفه ای در ابتدای انقلاب از محل ادغام چندین سازمان و نهاد کار آموزی و مهارت آموزی تشکیل شده بود تا بر اساس قانون کار متولی آموزش های مهارت های غیر رسمی در کشور باشد، گفت: این سازمان چند وظیفه ی اصلی را دنبال می کند که از جمله وظایفش مهارت آموزی جوانان جویای کار و شاغلین و کارگران است اما متاسفانه در دولت نهم و دهم سازمان از ماموریت های اصلی خود فاصله گرفته است و به سوی مدرک گرایی گرایش پیدا کرده است و نیز آموزشگاه های فنی و حرفه ای به مراکز اموزش علمی و کاربردی اختصاص یافته است.

وی در خصوص برنامه های دولت منتخب درباره ی سازمان فنی و حرفه ای گفت:طبق برنامه های دولت منتخب و بر اساس آنچه در کارگروه، شکل گرفته و تدوین شده است؛ سازمان فنی و حرفه ای به ماموریت های اصلی و اولیه ی خود بر می گردد و لذا در این راستا برنامه ی مبسوطی در این کارگروه تدوین شده و به دکتر ربیعی تحویل داده شده است.

سعیدی افزود: یکی از بزرگترین دغدغه های دولت یازدهم اشتغال است که به اعتقاد ما مناسب ترین راه برون رفت از این مشکل بنیادی، مهارت آموزی و آموزش کار آفرینی است.آمار های ارائه شده از سوی دولت دهم در زمینه ی ایجاد فرصت های شغلی و اشتغال نشان دهنده ی آن است که سازمان از هدف های اصلی خود فاصله گرفته است و چنانچه سازمان آموزش فنی و حرفه ای از تمامی پتانسیل خود در سراسر کشور صرفا در راستای ماموریت ها و وظایف خود استفاده کند و بر آموزش های مهارتی 18 ماهه تاکید کند به طور قطع نقش موثری در ایجاد اشتغال وارتقاع شاغلین خواهد داشت.

رئیس مرکز آموزشی علمی و کاربردی خانه کارگر تهران در خاتمه درباره ی طرح 18 ماهه گفت: این طرح که در گذشته به همکاری آلمان در سازمان فنی و حرفه ای شروع شد؛ آموزش به همراه تولید بود و آموزش در محیط واقعی کار انجام می شد و کار آموز 18ماه به صورت شبانه روزی مهارت های عمیقی در رشته های فنی دریافت می کرد و در پایان بالغ بر 80درصد کارآموزان این طرح بلافاصله در صنایع مختلف جذب می شدند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر