کد خبر: 67025 A

در این اطلاعیه همچنین آمده است:اغتشاش گران ساختمان مدیریت معدن را با اطلاع از حضور مدیر و مهندسان معدن به آتش می‌کشند. سپس تانکرهای سوخت و تعدادی از ماشین آلات معدن را نیز آتش زده چند دستگاه از آن‌ها را از معدن خارج می‌کنند و در مسیر خود خساراتی را به کارخانه سنگ بری متعلق به بهره بردار معدن وارد می‌سازند. میزان خسارت وارده به معدن در بررسی‌های اولیه ده‌ها ده‌ها میلیارد تومان ارزیابی شده است.

ایلنا:انجمن سنگ ایران با صدور اطلاعیه ای نگرانی خود را در مورد وقایع اخیر در مجتمع معادن نشان داد.

به گزارش ایلنا،در این اطلاعیه آمده است:به استحضار کلیه کارآفرینان و تلاشگران عرصه‌های اقتصادی به ویژه بهره برداران معادن سنگ‌های تزئینی کشور می‌رساند که در پی تماس‌های مکرر و نگرانی تعدادی از فعالان بخش معدن کشور با این انجمن و کسب اطلاع از اخبار واصله از وقایع اخیر در مجتمع معادن، این انجمن تحقیقات لازم را به عمل آورد و با کمال تاسف اخبار بسیار نگران کننده‌ای از تجاوز به حریم معدن و ماشین آلات و تجهیزات آن دریافت کردیم.
در این اطلاعیه همچنین آمده است كه:اغتشاش گران به رغم حضور نیروی انتظامی در محل، به حریم معدن تجاوز می‌کنند و طی حدود سه ساعت با استفاده از ماشین آلات سنگین معدن به تخریب ساختمان‌ها و تاسیسات معدن می‌پردازند. ساختمان مدیریت معدن را با اطلاع از حضور مدیر و مهندسان معدن به آتش می‌کشند. سپس تانکرهای سوخت و تعدادی از ماشین آلات معدن را نیز آتش زده چند دستگاه از آن‌ها را از معدن خارج می‌کنند و در مسیر خود خساراتی را به کارخانه سنگ بری متعلق به بهره بردار معدن وارد می‌سازند. میزان خسارت وارده به معدن در بررسی‌های اولیه ده‌ها ده‌ها میلیارد تومان ارزیابی شده است.
 انجمن سنگ ایران در ادامه تاكید كرد: وقوع این حادثه هر چند نخستین مورد از این دست نیست که برای بهره برداران معدنی کشور تجربه می‌شود و متاسفانه شاهد واقع مشابه در کشور بوده‌ایم اما در نوع خود در تاریخ معدنکاری این کشور بی‌نظیر است و به نظر می‌رسد منشا اصلی این وقایع این بار به وعده‌ای برمی گردد که رئیس محترم جمهور در سخنرانی نخستین سفر استانی خود به منطقه بدون توجه به قوانین، قول واگذاری معدن را به مردم داده بودند که با شکایت بهره بردار به دیوان عدالت اداری و رای دیوان مذکور به محکومیت دولت و متعاقبا تصمیم بعدی ریاست محترم جمهور مبنی بر لغو مصوبه دولت در اسفند سال ۹۱ و برگرداندن به بهره بردار اولین علیرغم تعطیلی نزدیک به سه ساله معدن مذکور موجبات وقوع این رویدادهای تاسف بار شده است.
در اطلاعیه انجمن سنگ ایران همچنین آمده است: این انجمن ضمن محکوم کردن حوادث فوق و همدردی با بهره بردار معدن مذکور به استحضار کلیه مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت و مقامات انتظامی و امنیتی و قضایی کشور می‌رساند که این حوادث صدمه شدید و غیرقابل جبرانی به امنیت سرمایه گذاری و فعالیت بخش معدنی کشور وارد ساخته و کلیه معدنکاران کشور را به طور جدی نگران ساخته است و چنانچه فورا نسبت به مجازات عوامل اغتشاش و تخریب و غارت و نیز نسبت به جبران خسارت وارده به بهره بردار اقدام نشود عوارض آن قابل پیش بینی نخواهد بود.
در این اطلاعیه آمده است:از مسئولان محترم انتظار می‌رود که در سال «حماسه ساسی و حماسه اقتصادی» به گونه‌ای عمل کنند که برای همیشه ریشه این گونه حوادث در کشور ریشه کن شده و هرگز شاهد تکرار نظایر آن نباشیم.
در پایان این اطلاعیه آمده است:از اعضای انجمن نیز درخواست می‌کنیم که آرامش خود را حفظ کرده و مطمئن باشند که این انجمن موضوع را تا حصول نتیجه اطمینان بخش پیگیری کرده و نتایج را به اطلاع اعضای محترم انجمن و عموم معدن کاران وتلاش گران عرصه اقتصاد کشور خواهد رساند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر