کد خبر: 98736 A

ولایتی:

آقای نهاوندیان باید قول دهند سرانه ناچیزی که صرف بهداشت و درمان می‌شود را اصلاح کنند، چرا که اکنون هم میزان این سرانه ۵۰ درصد حداقل مورد نیاز است.

ایلنا: مشاور مقام معظم رهبری گفت: مشکل اصلی پزشکی امروز ما، نقصی است که در ارائه خدمات پزشکی داریم که ریشه آن به بیمه‌ها بازمی‌گردد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی‌اکبر ولایتی، رئیس بیمارستان مسیح دانشوری در مراسم بزرگداشت روز پزشک ضمن بیان این مطلب  افزود: بیمه‌های کشور کارآمد نیستند و مردم بابت معالجات خود تقریبا بین ۶۵ تا ۷۰ درصد هزینه‌هایشان را از جیب می‌پردازند.

وی افزود: البته بر اساس برنامه پنجم توسعه، این جهت باید برعکس شود به طوری که ۷۰ درصد هزینه‌ها را باید بیمه بپردازد و ۳۰ درصد آن را مردم. در ‌‌نهایت هم بیمه‌ها باید آنقدر کارآمد شوند که مردم مبلغی را بابت درمان خود نپردازند.

رییس بیمارستان مسیح دانشوری ادامه داد: اما همه مشکلات نظام سلامت به بیمه‌ها ختم نمی‌شود. لازم است شبکه بهداشتی نیز توسعه یافته و برنامه پزشک خانواده نیز گسترش یابد. در صورتی که یک حلقه از این زنجیره سیستم ارجاع به درستی صورت نگیرد، کارآمد نخواهد بود. همچنین لازم است از تمام امکانات پزشکی چه دولتی و چه خصوصی در کشور استفاده شود.

وی با انتقاد از برخی اظهارات که عنوان می‌کنند بیشتر بودجه‌ها باید صرف بیماری‌های ساده‌تر شود، افزود: این نگرش اصلا درست نیست و خلاف مبانی پزشکی است.

ولایتی تاکید کرد: هر کس تا هر زمانی که نفس می‌کشد، انسان است و در هر سن و وضعیت و بیماری که باشد، مردم و پزشکان در قبال آن مسئولند. وظیفه طبیب نیز آن است که صرف‌نظر از آنکه بیمار چه کسی است، به تمام بیماران به یک چشم نگاه کند و تا جایی که از دستش برمی‌آید، برای آن بیمار تلاش کند.

رییس بیمارستان مسیح دانشوری به تنفیذ حکم ریاست کلی زالی در سازمان نظام پزشکی اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم تمام وظایف نظام پزشکی را در یک کلام خلاصه کنیم، باید بگوییم که حفظ اعتماد میان پزشک و بیمار مهم‌ترین سرمایه و مهم‌ترین وظیفه نظام پزشکی است؛ یعنی اگر پزشکی جرمی مرتکب شد، باید به آن رسیدگی کنند.

به گفته وی هر چند اکثریت مردم به جامعه پزشکی اعتماد دارند، اما لازم است نظام پزشکی اعتماد مردم را بیش از پیش جلب کند. وظیفه نظام پزشکی آن است که اعتماد مردم به جامعه پزشکی را حفظ کند و جلوی زیرمیزی‌ها را بگیرد، با وزارت بهداشت نیز همکاری کند.

مشاور مقام معظم رهبری از وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و آکادمی علوم پزشکی به عنوان ارکان اربعه نظام سلامت یاد کرد و گفت: اگر این ارکان با یکدیگر کار کنند، وضعیت پزشکی اصلاح خواهد شد.

ولایتی خطاب به نهاوندیان رییس دفتر رییس‌جمهور، گفت: آقای نهاوندیان باید قول دهند سرانه ناچیزی که صرف بهداشت و درمان می‌شود را اصلاح کنند، چرا که اکنون هم میزان این سرانه ۵۰ درصد حداقل مورد نیاز است.

به گفته وی هزینه‌های درمان مانند نان برای مردم واجب است. لازم است بالا‌ترین اولویت را به نظام سلامت بدهند. تعرفه‌ها نیز باید طوری باشد که عملیاتی باشد. امیدوارم با همکاری این ارکان اربعه به جایی برسیم که در مبحث سلامت نیز در منطقه حرف اول را بزنیم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر