کد خبر: 2930 A

کتاب پاسخ‌های روشنگرانه تألیف محمد علی حسین‌زاده در سال ۱۳۹۱ در ۳۵۶ صفحه با شمارگان ۵۰۰۰ نسخه از سوی مؤسسه فرهنگی هنری مشعر وابسته به حوزه نمایندگی ولی فقه در امور حج وزیارت منتشر شده است.

ایلنا: کتاب پاسخ‌های روشنگرانه تألیف «محمدعلی حسین‌زاده» نقدی است بر کتاب «أسئلة قادت شباب الشیعة إلی الحق؛ سؤال‌هایی که باعث هدایت جوانان شد» تألیف سلیمان خراشی که از سوی حوزه نمایندگی ولی فقه در امور حج وزیارت منتشر شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، در کتاب «أسئلة قادت شباب الشیعة إلی الحق» پرسش‌های بسیاری در زمینه‌های گوناگون بدون رعایت امانت و با طرح مطالب واقعی و غیر واقعی، با روش‌های شیطنت آمیز و‌گاه آمیخته با تحقیر و تمسخر و دروغ طرح شده است که نگارنده کتاب «پاسخ‌های روشنگرانه» با قلمی ساده پاسخ این گونه سؤال‌ها را داده و به نقد آن پرداخته است.

این کتاب که از سوی حوزه نمایندگی ولی فقه در امور حج وزیارت منتشر شده است، مطالبی از قبیل: «علمای شیعه به زبان عربی تسلط ندارند»، «شیعیان پیروان خود را به گناه جرأت می‌دهند و می‌گویند کسانی که علی علیه السلام را دوست بدارند، می‌توانند هر گناهی مرتکب شوند»، «از تاریخ چنین بر می‌آید که شیعه همواره یاور دشمنان اسلام، از قبیل یهودیان، نصاری، مشرکان و... بوده است»، «بسیاری از شیعیان به حسن بن علی علیه السلام توهین می‌کنند»، «شیعیان همه أهل بیت قرن اول را کافر می‌دانند»، «یکی از شرایط شیعه برای امامت این است که امام باید فرزند ارشد پدر خود باشد»، «امامان قبل از امام دوازدهم، هیچ کدام کشته نشدند» و... در این کتاب مطرح شده است.

در این زمینه باید گفت که نویسنده این کتاب، یا از عقاید شیعه آگاهی کافی نداشته و یا اینکه مغرضانه مطالب را نقل کرده است و این پرسش‌ها را بی‌جواب پنداشته و پشاپیش طرف مقابل را محکوم کرده است. گاهی هم عقایدی بی‌ربط به شیعه نسبت داده است.

به هر روی، با پرسش‌های تکراری و بعضا با تغییر توانسته است یکصد و هشتاد و اندی پرسش طرح نماید که این کتاب در قالب ۱۸۶ شبهه و پرسش تنظیم شده است. البته پاسخ بیشتر این پرسش‌ها در منابع خود اهل سنت یافت می‌شود.

کتاب پاسخ‌های روشنگرانه در پاسخ به این گونه پرسش‌ها فراهم آمده است. هم چنین تلاش شده است پرسش‌های تکراری به یکی از پرسش‌های مشابه پسین یا پیشین ارجاع داده شود. نیز جز در موارد گریز ناپذیر، منابع اهل سنت مبنای پاسخ‌ها قرار گرفته است.

در قسمتی از این کتاب، نگارنده در پاسخ به این سؤال که حسن و حسین علیهما السلام هر دو فرزند علی علیه السلام و فاطمه سلام الله علی‌ها و از «آل عبا» و مصداق آیه «تطهیر» هستند، آن‌ها سرور جوانان هستند. پس چرا امامت با فرزندان حسین علیه السلام ادامه یافت نه فرزندان حسن علیه السلام؟ می‌نویسد:
«امامت یک مقام آسمانی است که همانند نبوت از جانب خدا تعیین می‌شود: «الله أعلم حیث یجعل رسالته»؛ «خداوند آگاه‌تر است که رسالت خویش را در کجا (و به عهده چه کسی) قرار دهد». (انعام: ۱۲۴)

و هم چنین درباره اینکه امامت امری است الهی می‌فرماید: «إنی جاعلک للناس إماما»؛ «همانا من تو را امام و پیشوای مردم قرار دادم». (بقره: ۱۲۴)

بر این اساس این پرسش بدان می‌ماند که کسی بگوید: چرا خداوند انبیای بنی اسرائیل را در صلب حضرت اسحاق و رسول گرامی اسلام را در صلب حضرت اسماعیل قرار داد و یا چرا از فرزندان عبدالمطلب تنها فرزند عبدالله پیامبر شد؟ پاسخ ما سخن خداوند در آیه فوق است.»

کتاب پاسخ‌های روشنگرانه تألیف محمد علی حسین‌زاده در سال ۱۳۹۱ در ۳۵۶ صفحه با شمارگان ۵۰۰۰ نسخه و به قیمت ۵۰۰۰ تومان از سوی مؤسسه فرهنگی هنری مشعر وابسته به حوزه نمایندگی ولی فقه در امور حج وزیارت منتشر شده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر