کد خبر: 29941 A

رئیس سازمان ثبت احوال خبر داد:

کارت شناسایی هوشمند ملی، کلید ورود به سامانه دولت الکترونیک است و برای بهره‌مندی از آن باید تمامی دستگاههای اداری و اجرایی زیرساخت‌های مورد نیاز را فراهم سازند.

ایلنا: رئیس سازمان ثبت احوال گفت: پروژه آرشیو الکترونیکی اسناد هویتی به مراحل پایانی خود نزدیک شده است و به زودی این پروژه عملیاتی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد ناظمی اردکانی رئیس سازمان ثبت احوال کشور در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران، با بیان اینکه صدورشناسنامه و کدملی یکی از مهم‌ترین خدمات سازمان ثبت احوال در احراز هویت برای سازمان ها است، تصریح کرد: ثبت و صدور اسناد هویتی، ابزاری برای ایجاد پایگاه جامع شناسایی ایرانیان است و شناسنامه و کارت شناسایی ملی اسناد معتبری هستند که هر ایرانی در محیط مجازی و غیر مجازی مورد شناسایی قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: دستگاههای اداری و اجرایی کشور باید در ارائه خدمت وفق قانون در اولین اقدام، هویت ایرانی بودن خدمت گیرنده را احراز می‌کنند.

رئیس سازمان ثبت احوال با اشاره به اینکه تاکنون بالغ بر۱۲۰میلیون سند اسناد هویتی صادر و در «پایگاه اطلاعات جمعیت کشور» حفظ و نگهداری می‌شود، گفت: اسناد هویتی بسیاری از بزرگان تاریخ صد ساله اخیر ایران اعم از شخصیت‌های علمی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در گنجینه اسناد سازمان ثبت احوال در تهران و مراکز استان‌ها نگهداری می‌شود.

اردکانی در خصوص پایگاه اطلاعات جمعیت کشور گفت: این پایگاه با ظرفیتی بالغ بر TB۳۰۰، از طریق یک شبکه گسترده ارتباطی و اطلاعاتی در سراسر کشور در ۷۰۰ نقطه بصورت ارتباط برخط با امنیت بسیار بالا تغذیه می‌گردد.

وی با اشاره به اینکه امروز بیش از ۱۰۰ دستگاه در سطح ملی از طریق ارتباط مستقیم و در فضای مجازی هویت مراجعه کنندگان خود را احراز می‌کنند، افزود:  ترویج کاربرد شماره ملی یکی از اهداف راهبردی این سازمان است.

رئیس سازمان ثبت احوال ادامه داد:  ثبت به موقع وقایع حیاتی و همچنین ثبت تغییر نشانی عامل مهمی برای دست یابی به آمار و اطلاعات جمعیتی و نیز رصد مهاجرت در کشور و حتی خارج از کشور است.

وی اظهار کرد: هیچ دستگاه و سازمان و حتی بنگاه اقتصادی بدون در اختیار داشتن جداول و نمودارهای آمار و اطلاعات جمعیتی قادر به برنامه‌ریزی صحیح و متقن نیستند.

رئیس سازمان ثبت احوال اظهار کرد: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت اتقان اسناد هویتی، از اوایل سال ۸۸ طرح مکانیزه نمودن شناسنامه‌های قدیمی به اجرا درآمد و این فرآیند متقن سازی برای سایر اسناد در مراحل بعدی ادامه خواهد یافت.

وی گفت: پروژه آرشیو الکترونیکی اسناد هویتی به مراحل پایانی خود نزدیک شده است و به زودی این پروژه عملیاتی خواهد شد و این اقدام باعث به روزرسانی، دقت و تسهیل در خدمت‌رسانی به مردم می‌شود.

ناظمی اردکانی صدور کارت هوشمند ملی را گام بزرگ برای اتقان اسناد هویتی عنوان کرد و گفت: کارت شناسایی هوشمند ملی، کلید ورود به سامانه دولت الکترونیک است و برای بهره‌مندی از آن باید تمامی دستگاههای اداری و اجرایی زیرساخت‌های مورد نیاز را فراهم سازند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر