کد خبر: 69474 A

فرمانده نیروی انتظامی خبر داد:

مصیبت ما در ناجا این است که دولت مطلبی را ابلاغ کرده اما استاندارد و زمان اجرا متناسب با امکانات بیرونی نیست / ایمنی، استاندارد و استحکام وسایل مهم است اما در کنار آن باید بحث به روزبودن تکنولوژی نیز رعایت شود چرا که در حال حاضر تکنولوژی ارجح‌تر بر مقاومت و استحکام است.

ایلنا: فرمانده نیروی انتظامی از کاهش ۸۹ درصدی شماره‌گذاری خودرو در فروردین سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: تصمیمات اقتصادی باید درست باشد ولی در این بازار هیچ فردی تکلیف خود را نمی‌داند و باید این چالش‌ها حل شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم در همایش ملی توسعه استاندارد در مدیریت زنجیره ناجا با بیان اینکه واحد پشتیبانی باید منعطف و پاسخگو باشد گفت: مداومت و رضایت در عملیات واحدهای رزمی یکی از وظایف واحد پشتیبانی است؛ کار ماموران عملیاتی از مرکز تا مرز تعطیل‌بردار نیست، همچنین تعیین زمان و مکان عملیات تابع قدرت پشتیبانی است.

وی ادامه داد: واحد پشتیبانی صد در صد عملیات‌ها را باید پوشش دهد و اساسا تعریف موضوع استاندارد و تامین باید متناسب با محیط و شرایط سازمانی باشد و بر این اساس درک شرایط خدمتی، تهدیدات و آسیب‌های اجتماعی و محیط حال و آینده یکی از وظایف واحدهای پشتیبانی است.

فرمانده ناجا پویایی در واحدهای پشتیبانی را مهم دانست و گفت: این تحرک باید به گونه‌ای باشد که عملیات‌ها را به تاخیر نیندازد و واحد پشتیبانی به سرعت بتواند نسبت به تامین وسایل مورد نیاز نیروهای عملیاتی اقدام کند چراکه محیط و عملکرد نیروی انتظامی تابع شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است که براساس آن واحد پشتیبانی نیز باید نسبت به تامین وسایل اقدام کند.

وی ناجا را سازمانی باز عنوان کرد که بدون مردم فاقد مفهوم است و گفت: پشتیبانی باید تسهیل‌کننده عملیات‌ها باشد و بر همین اساس باید چابک، منعطف و اقتصادی باشد و بتواند به سرعت منابع مورد نیاز سازمان را تامین کند.

فرمانده ناجا با بیان اینکه نیروی انتظامی واحدی نظامی است که شرایط خود را بر اساس موقعیت‌های صحرایی تنظیم می‌کند گفت: نیروی انتظامی برای افزایش آمادگی خود باید نسبت به جذب حداکثری امکانات اقدام کند.

احمدی‌مقدم طبیعت ماموریت‌های ناجا را آمیخته با جامعه دانست و گفت: ۹۵ درصد از بدنه ناجا قابل اتصال به جامعه است و عملیات‌های ما اجتماعی است و استاندارد در ناجا یعنی تعیین سطح مورد انتظار مصرف‌کننده که سند و میثاقی میان تولیدکننده و مصرف کننده است.

فرمانده ناجا با ادامه داد: در تعریف استاندارد باید سطوح مورد انتظار مصرف و تولیدکننده را در نظر گرفت و در بحث استاندارد، مقوله توزیع مهم است چرا که به عنوان مثال در دهه ۷۰ نیروی انتظامی در شرایط بسیار بدکمبود خودرو قرار داشت و این در حالی است که سالانه قادر به واردکردن تنها ۳۵۰ خودرو بوده‌ایم

وی در ادامه تاکید کرد: پس از مدتی مشخص شد که به دلیل عدم‌اطمینان از زنجیره تامین و همچنین توزیع نامناسب بیش از ۱۰۰۰ خودروی نو در انبار‌ها ذخیره شده است به گونه‌ای که خرید سه سال ناجا در انبار‌ها قرار داشت.

وی با بیان اینکه درگذشته در توزیع وسایل و خودرو‌ها با مشکلاتی روبرو بودیم، گفت: در گذشته هنگامی که وسیله نو وارد چرخه نیروی انتظامی می‌شد، وسیله قدیمی‌تر دست به دست به واحدهای دیگر سپرده می‌شد به گونه‌ای که شاهد آن بودیم که در پروسه‌ای به واحدهای عملیاتی بد‌ترین وسایل می‌رسید اما در حال حاضر در هنگام خرید وسایل ابلاغ شده است که نام پاسگاه و یا پلیس تخصصی در هنگام تحویل روی وسیله قید شود و مستقیما وسایل و امکانات به محل مورد نظر ارسال می‌شود و کلا زنجیره‌ای به نام انبار حذف شده چرا که چرخه پشتیبانی فعال است.

احمدی‌مقدم با بیان اینکه استاندارد باید در فرآیند خرید کالا و شرایط نگهداری در خدمات تعریف شود، گفت: تصور ما این است که رقابت موجب ارتقای کیفیت و استاندارد می‌شود اما برای من سوال است که تولیدکننده‌های پیشتاز همچون بنز با چه رقابت می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه این تصور در کشور وجود داشته که واردات کالای خارجی موجب رقابت می‌شود، گفت: تجربه نشان داده است که ورود کالاهای خارجی نه تنها موجب بهبودی کیفیت نشد بلکه سبب تعطیلی واحدهای تولیدی نیز شد.

فرمانده ناجا تصریح کرد: مصیبت ما در ناجا این است که دولت مطلبی را ابلاغ کرده اما استاندارد و زمان اجرا متناسب با امکانات بیرونی نیست و به عنوان مثال هنگامی که یورو۴ ابلاغ شد، بنزینی در این مورد تولید نشده بود که در وهله پایانی نیروی انتظامی شماره‌گذاری نمی‌کند، سرانجام با شلوغ‌ شدن بازار و نارضایتی مردم می‌روند مقررات را تغییر می‌دهند اما در مجموع این وضعیت بهتر از هیچ است اما این مساله سبب تزلزل و بی‌اعتباری شده و تولیدکننده که باید نسبت به ارتقای کیفیت محصول خود اقدام کند، با بازار و تقاضا بازی می‌کند و نهایتا مسئولان کوتاه می‌آیند و این مسئله اصلا خوب نیست.

وی با بیان اینکه بحث و جدل قیمت‌گذاری خودرو روی خرید تاثیر گذاشته است، گفت: در فروردین ماه سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد کاهش ۸۹ درصدی شماره‌گذاری بوده‌ایم که این مقوله آسیب جبران ناپذیری وارد می‌کند؛ تصمیمات اقتصادی باید درست باشد ولی در این بازار هیچ فردی تکلیف خود را نمی‌داند که باید این چالش‌ها حل شود.

وی همچنین یکی دیگر از مقوله‌های مورد تاکید در خرید وسایل و امکانات را سازگاری با محیط زیست عنوان کرد و گفت: وسایل ناجا نباید آلوده‌کننده محیط زیست باشد.

احمدی‌مقدم با بیان اینکه وسایل و امکانات نیروی انتظامی باید متناسب با فرهنگ و اقلیم هر منطقه باشد گفت: ایمنی، استاندارد و استحکام وسایل مهم است اما در کنار آن باید بحث به روزبودن تکنولوژی نیز رعایت شود چرا که درگذشته بی‌سیمی مورد استفاده قرار می‌گرفت که طول عمر زیادی داشته باشد اما در حال حاضر تکنولوژی ارجح‌تر بر مقاومت و استحکام است.

وی کارایی را یکی دیگر از مقوله‌های بسیار مهم در تامین امکانات پشتیبانی ناجا عنوان کرد و گفت: وسایل مورد استفاده ناجا باید بتواند رضایت حداکثری کارکنان را تضمین کند.

ناجا شماره گزاری خودرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر