کد خبر: 72 A

معاون اجتماعی ناجا:

نیروی انتظامی یک نیروی فرهنگی و اجتماعی است و کسی نباید بگوید ناجا در امور سینمایی دخالت نکند / جامعه سینمایی خودش باید خودش را ترمیم کند یعنی ترمیم جامعه سینما بر عهده خود سینما گر است.

معاون اجتماعی ناجا در نشست تعاملی پلیس با سینما گران گفت: با ورود مسائل امنیتی به سینما و اصلاح سینما مخالفیم سینما گران ما عاقل و فهیم هستند.

به گزارش ایلنا، نشست سردار دکتر بهمن کارگر معاون اجتماعی ناجا در نشست تعاملی پلیس با اهالی سینما گفت: تعدادی از دوستان نامه‌ای داده بودند و درخواست داشتند ناجا جلسه‌ای بگذارد و آن‌ها صحبت‌های خودشان را در رابطه با ناجا داشته باشند.

وی تصریح کرد: صحبتی داشتیم در حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آنجا مطالبی بیان کردم و از آن مطالب الان به شدت دفاع می‌کنیم چون فکر نمی‌کنم در این جمع کسی مخالف فساد در سینما نباشد در واقع سینما امده است که با فساد مقابله کند. سینما را درست نکردیم که در آن فساد بشود و گفتیم این را هم قبول نداریم که کسانی می‌گویند سینما فاسد است با حرف آن‌ها مخالفیم یعنی حرفی بود که در آن جلسه ما گفتیم و گفتیم که جامعه سینمایی خودش باید خودش را ترمیم کند یعنی ترمیم جامعه سینما بر عهده خود سینما گر است.

وی افزود: اتفاقاً ما گفتیم که ما با ورود مسائل امنیتی به سینما و اصلاح سینما مخالفیم. سینما گران ما عاقل و فهیم هستند و تعارف هم نمی‌کنم چون یادم هست که یکی از خانم‌هایی که در جلسه هستند یک بار در جلسه‌ای فرمودند ما یا بازیگریم یا بازی گردان این حرف درستی است توی سینمایی‌ها غیر این نیست که یا بازی گرند و یا بازی گردان.

وی تصریح کرد: سینما به کشور ما خیلی کمک کرده، واقعاً باید بگوییم درود بر روح مطهر حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) که این آزادی را برای ما به ارمغان آورد و شما و ما الان در یک محل امنیتی و انتظامی داریم با هم مباحثه می‌کنیم واقعاً می‌شود گفت که این آزادی وجود دارد که یک نیروی امنیتی بیاید در کشور صحبت کند و بعضی‌ها انتقاد کنند و بیایند بگویند که ما می‌خواهیم جواب بدهیم و سوال کنیم ما باید قدر مملکت خودمان را بدانیم مملکت ما یک مملکت باتاریخ بزرگ و افتخار آفرین و یک مملکتی است که همیشه در پرتو دستورات دین مبین اسلام در مقابل سختی‌ها توانسته موفق باشد.

وی ادامه داد: شما هشت سال دفاع مقدس را ببینید که تمام ابرقدرت‌های دنیا در یک طرف بودند و نظام جمهوری اسلامی ایران در یک طرف و ما توانستیم پیروز بشویم این‌ها به برکت خون مطهر شهدا و حضور همین مردم است الان دشمن سه حربه را دست خودش گرفته یکی تحریم یکی تهدید و یکی هم تبلیغ است. تبلیغ را بیشتر انجام می‌دهد اینکه بعضی‌ها می‌گویند الان جمهوری اسلامی تحریم شده ما الان ۳۴ سال است که تحریم هستیم. جمهوری اسلامی ایران خیلی قوی است بله جمهوری اسلامی خیلی قوی می‌باشد و کسی در دنیا جرات نمی‌کند نسبت به جمهوری اسلامی تعرضی انجام بدهد. این هم به برکت حضور جوانان همین مملکت است.

کارگر گفت: در یکی از فرمایشات مقام معظم رهبری بود که ما در جنگ سیم خاردار را از خارج از کشور وارد می‌کردیم و سیم خاردار را نمی‌توانستیم در مملکت تولید کنیم. سیم خاردار‌ها خریداری شد از یکی از کشورهای اروپای شرقی وقتی می‌خواست به جمهوری اسلامی برسد باید از خاک شوروی رد می‌شد. شوروی نگذاشت سیم خاردار برسد گفتند چون ما هم پیمان عراق هستیم. الان دنیا آمده و می‌گوید شما چرا غنی سازی اورانیم می‌کنید. اینکه نماینده شوروی بعد از جلسه شورای امنیت در رابطه با سوریه آمد ایستاد و گفت که همه مشکل غربی‌ها ایران است. یعنی اینکه جمهوری اسلامی ایران مقتدر و مستقل است.

وی اضافه کرد: این آقای حسنین هیکل که در زمان جمال عبدا... ناصر سردبیر روزنامه «الاهرام» مصر بوده اخیراً با عده‌ای از اهالی رسانه دیداری داشته و گفته بود در زمان‌های قبل از اسلام ایران آمد و لشکرکشی کرد و به مدیترانه رسید. ولی امروز شما (جمهوری اسلامی ایران) بدون لشکرکشی در سواحل مدیترانه حضور دارید. ما باید به این نظام افتخار کنیم که سرافراز هستیم و امروزه بدون حضور جمهوری اسلامی نمی‌توانند در منطقه تصمیمی بگیرند و دنیا این را قبول کرده است.

معاون اجتماعی ناجا ادامه داد: انتظار ما این بود که دوستانی که می‌آیند اینجا راجع به ارتباطات سینما و ناجا بیشتر صحبت کنند. دوستان حالا بعضا صحبت‌هایی راجع به یک تشکیلات صنفی کردند. ببینید ما از افرادی هم که در جلسه دعوت کردیم از اقشار مختلف هستند با دیدگاه‌های مختلف که در مجموعه‌های صنفی مختلف سینمایی بودند و در خدمتشان هستیم. البته همه اهالی سینما به هر حال عضو صنفی می‌باشند ما همه باید تابع قانون باشیم. اگر ما به قانون تن بدهیم همه چیز حل می‌شود. به نظر من اختلافات را باید کنار گذاشت

وی گفت: ما باید وضعیت فعلی مملکتمان را درک کنیم اگر می‌گوییم استکبار جهانی و اجانب در حال جنگ با ما هستند و آن هم جنگ نرم واقعا باید دقت کنیم و هوشیار باشیم که جنگ جنگ نرم است. آقایی که خودش تئوریسین جنگ نرم است اخیراً کتابی نوشته در این کتاب می‌گوید که الان آمریکایی‌ها دارند از قدرت هوشمند استفاده می‌کنند یعنی جنگ سخت به همراه جنگ نیمه سخت و جنگ نرم و این را می‌گویند قدرت هوشمند. جنگ نرم جنگ فرهنگی است و شما باید در حوزه هنر قدرت نرم نظام را تولید کنید. ما خودمان در نیروی انتظامی با همه اقشار کار می‌کنیم ولی تابع قانون هستیم همه باید تابع قانون باشیم.

وی خاطر نشان کرد: اگر کسی وزارت ارشاد را در این مملکت بخواهد تخریب و تضعیف کند این مردود است و ما مخالف او هستیم. وزارت ارشاد مسئولیت فرهنگی کشور را دارد. حال هر کس که می‌خواهد وزیر باشد. اگر کسی بخواهد وزیر ارشاد را تضعیف کند یا رئیس سازمان سینمایی را، از نظر ما مردود است. امروز آقای شمقدری است در گذشته آقای جعفری جلوه بود و فردا کس دیگری می‌شود مسئول این سازمان و وزارتخانه. ایا این رویه (تخریب) درست است آیا سنگ روی سنگ بند می‌شود؟! لذا همه باید تابع قانون باشیم دوستان این را دقت کنند که امورات و موضوعات مربوط به سینما و وضعیت ان را قانون معلوم می‌کند و ما باید همه تابع قانون باشیم نه اینکه خدای نکرده عده‌ای در مقابل قانون بایستند.

وی گفت: اگر در دولت آینده از خود شما یک نفر را بعنوان رییس سازمان سینمایی گذاشتند آیا خود شما قبول می‌کنید که یک عده بیایند با شما مخالفت کنند. اگر کسی مسئله قانونی دارد برود از طریق قانون پیگیری کند ولی ما نیاییم این پایه‌ها را تضعیف کنیم. خواهش بنده از اهالی سینما این است بیایید روی مشترکاتمان کار کنیم و نرویم به اختلافاتمان بپردازیم.

وی اظهار داشت: ‌ به نظر من مسئله‌ای که ما باید به آن تاکید داشته باشیم قانون است. الان اگر ما به قانون واقعاَ تن ندهیم اگر به قانون تکیه نکنیم به چه باید تکیه کنیم. بعضی از دوستان به نیروی انتظامی انتقاد می‌کنند. می‌گویند در ناجا فلان مامور شما کار بدی را انجام داده می‌گوییم قبول داریم و با آن مامور برخورد می‌کنیم. ولی شما از ما نخواهید که اعمال قانون نکنیم و کار را تعطیل کنیم.

کارگر افزود: ما در ناجا به دنبال پیشگیری اجتماعی و به دنبال اقتدار نرم هستیم. اقتدار نرم هم یکی از لوازم اصلی آن هنر است و بویژهِ همین مسئله سینماست. همین جا اعلام می‌کنیم در انجمن سینمای پلیسی و موسسه ناجی هنر که میزبان شما می‌باشد در خدمت شما هستیم تا همکاری نزدیک داشته باشیم و در خدمت شما عزیزان با هر سلیقه‌ای و البته در راستای تحقق ارزش‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و ماموریت‌های نیروی انتظامی.

وی افزود: باید طوری عمل کنیم که اگر امشب شب اول قبر ما بود و از ما سوال کردند بتوانیم پاسخگوی اعمال و سخنان خود باشیم. بعضی‌ها خیلی بیش از حد دلسوزی برای سینما می‌کنند و به صورت افراطی اظهار نظر می‌کنند و می‌گویند چون فلان تشکیلات تعطیل شده پس سینمای ایران تعطیل شد. به نظر من این حرف درست نیست و حرف غلطی است. اصلاَ تشکیلات تعطیل بشه اگر قانون می‌گوید تشکیلات صنفی باید تعطیل بشود، خوب باید تعطیل شود. شما چه اصراری دارید؟

وی خاطرنشان کرد: ما چرا دنبال راه حل‌های دیگر نیستیم. روی یک پایه می‌ایستیم و روی‌‌ همان پایه هم ادامه می‌دهیم. دوستان کمک کنند تا مشترکات را پیدا کنند و روی آن توافق نمایند. همین عزیزانی که این قدر انتقاد می‌کنند الان فیلم‌هایشان روی اکران است و در سینما و صدا و سیما بصورت تهیه کننده کارگردان بازیگر یا فیلم نامه نویس فعال هستند پس معلوم است که کار در حال انجام است.

وی ادامه داد: به نظر من دوستان آن مشترکات را بگیرند. اختلافات را هم چهار نفر آدم بزرگ‌تر را انتخاب کنند و این تعامل برقرار شود ما در خدمت شما هستیم و در آن صحبتی که کردیم همین الان هم عرض می‌کنم اهالی سینما افراد فهیم و فرهیخته هستند و خودشان عقلشان می‌رسد که چگونه مشکلاتشان را حل کنند و نیازی به دخالت دیگران ندارند.

وی گفت: نیروی انتظامی یک نیروی فرهنگی و اجتماعی است و کسی نباید بگوید ناجا در امور سینمایی دخالت نکند. ما با اقشار مختلف جامعه در ارتباط هستیم و در حال رصد آسیب‌ها و کجروی‌های اجتماعی می‌باشیم و نیروی انتظامی می‌تواند کمک بسیار خوبی برای سینما باشد و سوژه‌های خوبی را برای شما عزیزان ارائه دهد. الان پلیس راهور خیلی سوژه دارد پلیس اگاهی سوژه‌های خوبی دارد اگر از این باب بیاییم و در این ماه مبارک رمضان و برای رضای خداوند تبارک و تعالی کار انجام بدهیم و دوستان با هر سلیقه‌ای بیایند و بنشینند و با هم به وحدت برسند و بر روی مشترکات توافق کنند انشاء الله سینمای سالم و پر رونقی خواهیم داشت.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر