کد خبر: 75990 A

براساس گزارش‌های آماری دریافت شده از سوی شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان‌ها در سال 91، تعداد 17422 نفر از افراد دارای شرایط نگهداری در 17 مركز نگهداری درمان و كاهش آسیب (موضوع ماده 16 قانون) در سطح كشور پذیرش شدند.

ایلنا: معاون كاهش تقاضا و توسعه مشاركت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر از پذیرش بیش از 31 هزار معتاد متجاهر در 17 مركز نگهداری درمان و كاهش آسیب در كشورخبر داد.

به گزارش ایلنا، بابك دین‌پرست با اعلام این خبر گفت: براساس گزارش‌های آماری دریافت شده از سوی شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان‌ها در سال 91، تعداد 17422 نفر از افراد دارای شرایط نگهداری در 17 مركز نگهداری درمان و كاهش آسیب (موضوع ماده 16 قانون) در سطح كشور پذیرش شدند.

وی افزود: این افراد به ترتیب فراوانی در استان‌های تهران، البرز، لرستان، كرمان، خراسان رضوی، هرمزگان، آذربایجان غربی، اصفهان، كرمانشاه، مازندران، گلستان، مركزی، فارس، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و همدان پذیرش و نگهداری شدند.

معاون كاهش تقاضا ستاد تصریح كرد: بیشترین فراوانی پذیرش در استان تهران با 6814 نفر و كمترین فراوانی در استان همدان با 51 نفر بوده كه دلیل آن راه‌اندازی این مركز در همدان در اسفند ماه سال گذشته می‌باشد.

دین‌پرست ادامه داد: در سال 90 نیز، تعداد 13903 نفر تحت پوشش مراكز فوق قرار گرفتند كه از این تعداد 11722 نفر در استان تهران و 2181 نفر به ترتیب میزان فراوانی در استان‌های فارس، خراسان‏رضوی، مركزی، خراسان شمالی، البرز، اصفهان، گلستان، كرمان و آذربایجان غربی پذیرش شدند.

وی افزود: بیشترین تعداد پذیرش بعد از استان تهران در استان فارس با 860 نفر و كمترین پذیرش (به دلیل راه‌اندازی مركز در پایان سال) در استان آذربایجان غربی با 38 نفر بوده است.

معاون کاهش تقاضا ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینكه مركز نگهداری، درمان و كاهش آسیب معتادان هفته گذشته در استان چهار محال و بختیاری افتتاح و راه‌اندازی شد، اظهار كرد: این مركز یازدهم خرداد ماه جاری در مازندران افتتاح می‌شود و همچنین مركز فوق در خوزستان در مرحله پایانی احداث و راه‌اندازی می‌باشد.

دین‌پرست گفت: طبق ماده 16 اصلاحیه قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر، معتادان به مواد مخدر و روان‌گردان (در دو ماده 4 و 8) فاقد گواهی درمان (موضوع ماده 15) و متجاهر به اعتیاد، با دستور مقام قضایی برای مدت یك تا سه ماه در مراكز دولتی و مجاز درمان و كاهش آسیب نگهداری می‌شوند.

وی افزود: تمدید مهلت برای یك دوره سه ماهه دیگر با درخواست مراكز مذكور بلامانع است و با گزارش مراكز مذكور و بنا بر نظر مقام قضایی، چنانچه معتاد آماده تداوم درمان طبق ماده 15 این قانون باشد، تداوم درمان وفق ماده مزبور بلامانع است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر