کد خبر: 13080 A

بوتاکس از طبقه داروهایی به نام نوروتوکسین بوده و هنگامی که به عضلات تزریق می‌شود سیگنال‌های عصبی که باعث سفت کردن عضلات می‌شود را مسدود می‌کند.

ایلنا: تزریق بوتاکس می‌تواند نقش بسزایی در بهبود گردن درد مزمن و سندروم درد می‌وفاسیال شانه داشته باشد.

به گزارش ایلنا به نقل از وب‌دا، نتایج یک مطالعه با تزریق بوتاکس به عضلات دردناک گردن و شانه گروهی از افراد در کالیفرنیا نشان داد که سم بوتولینوم از نوع تزریق (بوتاکس) می‌تواند در کاهش درد مزمن خلفی دوطرفه گردن و درد می‌وفاسیال شانه بسیار مؤثر باشد.

نتایج حاصل از این گزارش پس از انجام تزریق در مرحله اول و بهبود قابل توجه درد در افراد می‌افزاید که افراد مورد مطالعه در مرحله دوم آزمایش به دو گروه تصادفی تقسیم شدند و یک گروه دوباره تحت تزریق بوتاکس و گروه دیگر تحت تزریق دارونما به عضلات دردناک گردن و شانه قرار گرفتند.

براساس این گزارش محققان با ارزیابی شدت درد افراد و مقایسه دو گروه پس از تزریق افزودند که کاهش درد بیشتر و شدت درد کمتری در گروهی که تزریق بوتاکس را دریافت کرده بودند نسبت به گروهی که دارونما دریافت کرده بودند مشاهده شد و به طور کلی بوتاکس توانست نتیجه مطلوب‌تری به کیفیت زندگی آن‌ها نسبت به گروه دوم داشته باشد.

نتایج دیگر این مطالعه حاکی است درمان‌های سنتی برای تسکین درد شانه و گردن درد شامل استفاده از داروهای ضدالتهاب مانند ایبوپروفن و تاپروکسن، استروئید‌ها و شل‌کننده‌های عضلانی، درمان‌های فیزیکی و اصلاح رفتار در حرکت است که در بهترین حالت مزایای کاهش درد، گذرا و غیرقابل پیش‌بینی بوده و گروه استفاده کننده اغلب بهره چندانی نمی‌برند.

به گفته محققان، بوتاکس از طبقه داروهایی به نام نوروتوکسین بوده و هنگامی که به عضلات تزریق می‌شود سیگنال‌های عصبی که باعث سفت کردن عضلات می‌شود را مسدود کرده و با اثر طولانی مدت و پایدار‌تر نسبت به درمان‌های سنتی منجر به شل شدن عضلات و کاهش درد بیشتری می‌شود.

بوتاکس در پزشکی برای درمان قسمت‌های دردناک مانند سردردهای میگرنی، اسپاسم، دیستونی گردن استفاده می‌شود و نیز وسیله‌ای برای کاهش علائم خطوط اخم و چین و چروک صورت است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر