کد خبر: 2050 A

فوق تخصص گوارش و کبد:

جهت تشخیص بیماری کبد چرب باید سابقه مصرف الکل نداشته و هپاتیت B و C در بیمار منفی باشد.

ایلنا: یک فوق تخصص گوارش و کبد کاهش وزن و ورزش را بهترین روش درمانی کبد چرب دانست و افزود: مصرف یک رژیم غذایی سالم و متعادل می‌تواند به کاهش خطر بروز چربی کبدی کمک کند.

به گزارش ایلنا، محسن آخوندی با بیان اینکه بیماری کبد چرب از ۶۰ سال پیش مورد توجه قرار گرفته است، اظهارداشت: از سال ۱۹۸۰ کبد چرب همراه با التهاب به نام استاتوهپاتیت تعریف شده است.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش چاقی در جوامع انتظار می‌رود کبد چرب به همراه التهاب در ایران و دنیا افزایش یابد به طوری که بر اساس آمار موجود در امریکا و اروپا بین ۲۰-۱۴ درصد افراد به کبد چرب مبتلا هستند.

آخوندی با بیان این مطلب که اصلاحا کبد چرب به همراه التهاب را NASH می‌گویند، گفت: در جوامع نامبرده کبد چرب همراه با التهاب ۳درصد همراه است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد تصریح کرد: کبد چرب به همراه التهاب که در ۴۰درصد موارد فیبروز کبدی در آن دیده می‌شود باعث تخریب کبد و به اصطلاح سیروز کبدی می‌شود.

وی با اشاره به این مطلب که این بیماری در مراحل اولیه بدون علامت است افزود: اغلب بیماران با افزایش آنزیم‌های کبدی که در خون قابل تشخیص هستند متوجه بیماری خود می‌شوند.

آخوندی ادامه داد: بیماری کبد چرب در مراحل پیشرفته دچار خستگی، درد مبهم در قسمت راست و فوقانی شکم می‌شوند.

این فوق تخصص گوارش و کبد خاطرنشان کرد: اغلب مبتلایان به کبد چرب علائمی همچون چاقی، فشارخون، افزایش چربی در خون دیابت دارند و در سونوگرافی انجام شده کبد چرب که به درجات ۳-۱ تقسیم بندی می‌شود دیده می‌شود.

وی ضمن اشاره به تشخیص این بیماری متذکرشد: جهت تشخیص بیماری کبد چرب باید سابقه مصرف الکل نداشته و هپاتیت B و C در بیمار منفی باشد.

آخوندی در ادامه افزود: در بیماری کبد چرب تغییراتی که در بافت کبد ایجاد می‌شود مشابه تغییراتی است که الکل در کبد ایجاد می‌کند.

وی توصیه کرد: مصرف یک رژیم غذایی سالم و متعادل می‌تواند به کاهش خطر بروز چربی کبدی کمک کند. همچنین عدم مصرف الکل راهکاری مناسب برای جلوگیری از بروز چربی کبدی است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد کاهش وزن و ورزش را بهترین روش درمانی کبد چرب دانست و عنوان داشت: داروهایی همچون اورلیستات، متفورمین و ویتامین E در این بیمارن می‌تواند بیماری را بهبود ببخشد.

این فوق تخصص گوارش و کبد با بیان اینکه اخیرا داروی پیوگلیتازون نیز جهت درمان این بیماری مصرف می‌شود متذکرشد: در اکثر مواردی که کبد چرب دیده می‌شود خطر مهمی بیمار را تهدید نمی‌کند و نباید بیماران خیلی نگران باشند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر