کد خبر: 23077 A

مدیر کل نظارت سازمان نظام پزشکی:

از سال ۸۹ تاکنون تعداد کثیری از افراد غیر پزشک فاقد صلاحیت پزشکی شناسایی شده و از فعالیت آن‌ها جلوگیری شده است.

ایلنا: مدیرکل نظارت سازمان نظام پزشکی با اشاره به همکاری نزدیک این اداره کل با معاونت درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی در برخورد با تخلفات در حوزه سلامت تاکید کرد: بر اساس قوانین، هرگونه لیزرتراپی و ارایه خدمات پوستی با لیزر در آرایشگاه‌ها ممنوع است و در صورت گزارش یا شناسایی، بلافاصله با متخلفان برخورد می‌شود. همچنین به کارگیری دستگاه‌های مختلف برای کاهش وزن در باشگاه‌های ورزشی و بدنسازی و پرورش اندام ممنوع بوده و ارایه اینگونه خدمات تنها توسط پزشکان دارای مجوز مربوطه صورت می‌گیرد.

به گزارش ایلنا، دکتر حجت‌اله مقیمی مدیر کل نظارت سازمان نظام پزشکی در مورد فعالیت‌های این اداره کل گفت: یکی از زیرمجموعه‌های معاونت نظارت و برنامه‌ریزی سازمان، اداره کل نظارت است که سه مسئولیت و وظیفه مهم نظارت بر تبلیغات، نظارت بر فعالیت مؤسسات و مراکز درمانی خصوصی و نظارت بر اجرای تعرفه‌های بخش خصوصی حوزه سلامت را بر عهده دارد.

وی افزود: یکی از برنامه‌های سازمان نظام پزشکی بازدید و ارزیابی مطب‌ها/ دفا‌تر کار و مراکز درمانی- تشخیص بخش خصوصی است و جهت پرهیز از موازی کاری با سایر نهادهای نظارتی با دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور همکاری نزدیک صورت خواهد گرفت و در شناسایی، گزارش و پیگیری تخلفاتی همچون عدم رعایت تعرفه‌های قانونی، نداشتن مجوز‌ها و پروانه‌های طبابت قانونی و نیز بررسی صلاحیت ارایه‌کنندگان خدمات حوزه سلامت با معاونت درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی همکاری خواهیم کرد.

مقیمی اضافه کرد: نحوه برخورد و مواجهه سازمان نظام پزشکی با ارایه‌دهندگان خدمات حوزه سلامت در چهارچوب هدایت و ارشاد بوده است به طوری که ابتدا استاندارد‌ها، قوانین و مقررات را به جامعه پزشکی یادآوری می‌کنیم و سپس مشکلات و نواقص کشف شده برای آنان روشن خواهد شد تا مردم عزیز بهترین خدمات را دریافت نمایند.

مدیر کل نظارت سازمان نظام پزشکی با اشاره به پیگیری شکایات مطرح شده از سوی مردم و بیماران از سوی این اداره کل، اظهار کرد: هر شکایتی از جامعه پزشکی به دقت توسط اداره کل نظارت بررسی می‌شود و افرادی که تعرفه غیر مجاز دریافت کرده‌اند با شیوه‌های اطلاع‌رسانی و هدایت این اداره کل دعوت به اجرای قانون می‌شوند خوشبختانه پزشکان عزیز وضعیت معیشتی مردم را در این برهه حساس مدنظر دارند به شکلی که با وجود چند برابر شدن کالا‌ها و هزینه‌های خدمات و افزایش تنها ۲۵ درصد تعرفه‌ها تعداد شکایت تعرفه‌ای افزایش نیافته است و این نشان از دلسوزی این قشر خدوم است.

وی افزود: تعداد زیادی از افرادی غیر پزشک که صلاحیت، تحصیلات لازم و مجوزهای قانونی ارایه خدمات سلامت به بیماران را ندارند اما به طور غیر قانونی در این حوزه فعالیت می‌کنند، توسط اداره کل نظارت سازمان نظام پزشکی شناسایی شده و طبق قوانین با آن‌ها برخورد می‌شود. از سال ۸۹ تاکنون تعداد کثیری از افراد غیر پزشک فاقد صلاحیت پزشکی شناسایی شده و از فعالیت آن‌ها جلوگیری شده است. این اطلاعات هم از سوی مردم و هم از سوی پزشکان به ما رسیده است که جای قدردانی و تشکر دارد.

مقیمی عنوان کرد: بر اساس قوانین، هرگونه لیزرتراپی و ارایه خدمات پوستی با لیزر در آرایشگاه‌ها ممنوع است و در صورت گزارش یا شناسایی، بلافاصله با متخلفان برخورد می‌شود. همچنین به کارگیری دستگاه‌های مختلف برای کاهش وزن در باشگاه‌های ورزشی و بدنسازی و پرورش اندام ممنوع بوده و ارایه اینگونه خدمات تنها توسط پزشکان دارای مجوز مربوطه صورت می‌گیرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر