کد خبر: 40257 A

در آستانه برپایی اولین همایش سرطان و پیشگیری عنوان شد:

پیشگیری مهم‌ترین و با صرفه‌ترین روش مقابله با سرطان به شمار می‌رود. به طوری که براساس آمار سازمان بهداشت جهانی با زندگی سالم، تغذیه صحیح، فعالیت بدنی مناسب و همراه با پیشگیری از سایر بیماری‌های غیر واگیر مانند دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی می‌توان از ۴۰ درصد موارد ابتلا به سرطان جلوگیری کرد.

ایلنا: دبیر اجرایی اولین همایش سرطان و پیشگیری گفت: افزایش آلودگی‌های زیست محیطی، شیوع اضافه وزن، کم تحرکی و دور شدن از شیوه زندگی سالم، ایران را در معرض گسترش سرطان قرار داده است.

به گزارش ایلنا، علیرضا فروتن که به مناسبت برپایی «اولین همایش سرطان و پیشگیری» که روز شنبه ۷ بهمن ماه در تهران آغاز به کار می‌کند، سخن می‌گفت با اعلام این خبر افزود: سرطان در حال حاضر سومین عامل مرگ و میر در ایران شناخته می‌شود و سالانه بیش از ۷۰ هزار نفر در کشور به این بیماری مبتلا شده، انتظار می‌رود، بروز سرطان تا کمتر از ۲۰ سال آینده تا ۹۰ درصد افزایش یابد.

فروتن با اشاره به قابل پیشگیری بودن بیماری سرطان یادآور شد: پیشگیری مهم‌ترین و با صرفه‌ترین روش مقابله با سرطان به شمار می‌رود. به طوری که براساس آمار سازمان بهداشت جهانی با زندگی سالم، تغذیه صحیح، فعالیت بدنی مناسب و همراه با پیشگیری از سایر بیماری‌های غیر واگیر مانند دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی می‌توان از ۴۰ درصد موارد ابتلا به سرطان جلوگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه شیوع بیماری‌های مزمن از جمله سرطان با توسعه اقتصادی و اجتماعی جامعه رابطه معکوس دارد، اظهار داشت: بیش از ۷۰ درصد تمام مرگ و میر ناشی از سرطان در کشورهایی با درآمد کم و متوسط رخ می‌دهد که در این کشور‌ها، منابع در دسترس برای پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان بسیار محدود است.

به گفته دبیر اجرایی اولین همایش سرطان و پیشگیری، عوامل مربوط به محیط زیست شامل فضای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیک اطراف انسان، عامل حدود ۲۳ درصد موارد مرگ و میر پیش از موقع در انسان و یک پنجم موارد بروز سرطان است. همچنین بیش از ۴۰ عامل سرطان زای شغلی تاکنون شناسایی شده است.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت این موضوع، اولین همایش سرطان و پیشگیری از سوی موسسه تحقیقات، درمان و آموزش سرطان و با همکاری مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با مشارکت دانشگاه‌های علوم پزشکی، مراکز تحقیقاتی و انجمن‌های علمی تخصصی و نیز شورای سیاستگذاری سلامت صدا و سیما؛ شهرداری تهران؛ سازمان‌های حفاظت محیط زیست، زمین‌شناسی، آب و فاضلاب، هوا‌شناسی و جوانان هلال احمر؛ بنیاد امور بیماری‌های خاص؛ اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران و شرکت ملی نفت ایران، برگزار می‌شود.

فروتن گفت: هزینه پیشگیری از سرطان، به مراتب کمتر از درمان آن است و پیشگیری، مهم‌ترین جزء «برنامه جامع کنترل سرطان» به شمار می‌رود که اهداف آن از سوی وزارت بهداشت در حال اجراست.

وی با اشاره به اینکه نظام بهداشتی و سلامت به تنهایی و بدون همکاری سایر ارگان‌های موثر در پیشگیری سرطان قادر به رسیدن به نتیجه مطلوب نخواهد بود، تصریح کرد: دستیابی به نتیجه مطلوب در زمینه کنترل سرطان مستلزم تعهد همه جانبه و مشارکت تمامی سازمان‌های مرتبط است.

یاد آور میشود در اولین همایش سرطان و پیشگیری، عوامل محیطی سرطانزا، تغذیه و تعادل انرژی بدن انسان، ژنتیک، سرطان و پیشگیری، دخانیات و سرطان، کاربرد دارو و ترکیبات شیمیایی در پیشگیری سرطان، چشم اندازهای پیشگیری از سرطان و نقش غربالگری و تشخیص زودرس در پیشگیری از سرطان در کنار راهبردهای پیشگیری و کنترل سرطان مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

اولین همایش سرطان و پیشگیری در آستانه هفته مبارزه با سرطان با حضور مسئولان و جمعی از کار‌شناسان، صاحبنظران و دست اندرکاران حوزه سلامت و دیگر حوزه‌های مرتبط ۷ و ۸ بهمن ماه در مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما برگزار می‌شود.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به پایگاه اینترنتی www.hamayesh.ncii.ir  مراجعه کنند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر