کد خبر: 49092 A

رنگ‌های مو به طور کلی به ۲ دسته گیاهی و شیمیایی تقسیم می‌شوند و با توجه به اینکه میزان استفاده از رنگ‌های شیمیایی در جامعه بسیار زیاد است، باید به این نکته توجه کرد که استفاده مکرر از این مواد شیمیایی تاثیرات منفی زیادی بر فرد دارد.

ایلنا: خانم‌های باردار باید در دوران بارداری از رنگ کردن مو‌ها خودداری کنند چراکه مواد شیمیایی موجود در رنگ مو‌ها اثرات جبران ناپذیری بر جنین خواهد داشت.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، کار‌شناس اداره غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی نیشابور با بیان این مطلب اظهار داشت: امروزه تعداد زیادی از افراد جامعه به سمت استفاده از رنگ مو سوق پیدا کرده‌اند و علی رغم الگوی سالهای گذشته که هدف از رنگ کردن مو پوشاندن موهای سفید بوده است متاسفانه امروزه نوجوانان و جوانان به جهت تنوع و زیبا‌تر به نظر رسیدن از رنگ مو استفاده می‌کنند و به این نکته که استفاده بیش از حد رنگ مو عوارض جبران ناپذیری را، خصوصا در نوجوانان به دنبال دارد بی‌توجه هستند.

سمیرا صدیقی افزود: رنگ‌های مو به طور کلی به ۲ دسته گیاهی و شیمیایی تقسیم می‌شوند و با توجه به اینکه میزان استفاده از رنگ‌های شیمیایی در جامعه بسیار زیاد است، باید به این نکته توجه کرد که استفاده مکرر از این مواد شیمیایی تاثیرات منفی زیادی بر فرد دارد.

وی تصریح کرد: عموما دلیل اصلی رنگ کردن مو پوشاندن موهای سفید است که به طور معمول از ۳۰ سالگی به بعد ظاهر می‌شوند، اما در برخی افراد این سفیدشدن به طور ژنتیکی از سنین کمتری نمایان می‌شود. همچنین در مواردی مانند کم خونی شدید یا بیماری‌های تیروئید ممکن است شاهد سفیدشدن زودهنگام مو باشیم.

صدیقی ادامه داد: در افراد دارای موهای تیره که قصد روشن کردن رنگ موهای خود را دارند نیاز به از بین بردن رنگدانه‌های طبیعی مو است بنابراین از ترکیبات اکسید کننده با درصدهای مختلف به این منظور استفاده می‌شود. نکته مهم در خصوص این ترکیبات ضرر شدیدی است که این مواد به پوست و مو می‌رسانند و برای اجتناب از این عوارض که شامل تحریک، خارش و سوزش پوست سر، شکنندگی مو، موخوره، خشک شدن و خشن شدن مو می‌باشند بایستی سعی شود کمترین درصد اکسیدان استفاده شود.

توصیه‌هایی برای کاهش اثرات مضر رنگ مو
وی توصیه کرد: اجتناب از مصرف رنگ موهای شیمیایی و استفاده از رنگهای گیاهی جایگزین مثل حنا، بعنوان اولین توصیه مطرح است اما در صورت اصرار برای مصرف رنگ‌های شیمیایی جهت کاهش اثرات سوء بهتر است افراد از رنگ موهای استاندارد استاندارد و دارای مجوز وزارت بهداشت استفاده کنند و بیشتر از زمان مورد نیاز، رنگ را بر روی سر باقی نگذارند.

کار‌شناس اداره غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی نیشابور همچنین اضافه کرد: بعد از استفاده از رنگ، سر را با آب خوب بشویید. هنگام استعمال رنگ مو از دستکش استفاده کنید. قبل از رنگ کردن مو با یک شامپوی مناسب، مو‌ها را شستشو دهید. هرگز بعد از رنگ کردن مو‌ها از مواد صاف‌کننده یا فرکننده استفاده نکنید. پس از رنگ کردن، از مواد تقویت‌کننده مو استفاده کنید از تعویض مکرر رنگ مو و رنگ کردن مداوم و با فاصله کوتاه اجتناب کنید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هر چیزی که باعث شود ساختار طبیعی مو از حالت عادی خارج شود، برای مو مضر محسوب می‌شود. به همین علت باید تا حد امکان از مواد شیمیایی مخصوص فرکردن و رنگ کردن کمتر استفاده شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر