کد خبر: 50529 A

در نشست خبری دومین همایش بین المللی سوختگی مطرح شد:

متوسط هزینه درمان یك بیمار در بیمارستان مطهری ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است درحالی که در بیمارستان خصوصی هر درصد سوختگی۲ تا ۴ میلیون تومان است.

ایلنا: متخصص جراحی عمومی و فلوشیب سوختگی گفت: در ۱۰ سال اخیر متوسط سه هزار مرگ در سال به علت سوختگی رخ داده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد رضا مبین در نشست خبری دومین همایش بین المللی سوختگی در کشور که امروز در بیمارستان سوانح سوختگی مطهری برگزار شد، گفت: براساس اعلام سازمان بهداشت ۱۰ قطب سوختگی و ۴۵ مرکز درمان سوختگی در کشور وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه پیش از ۲۰۰ هزار مورد سوختگی در سال به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند، افزود: سالیانه ۱۵ هزار مورد بستری در این مراکز درمانی صورت می‌گیرد.

مبین همچنین به ارایه آماری از وضعیت درمان سوختگی در بیمارستان مطهری پرداخت، و افزود: سالانه ۱۵ هزار مراجعه سرپایی سوختگی حاد به بیمارستان مطهری داریم.

وی با اشاره به اینکه بین ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ بستری سوختگی حاد نیز داریم، افزود: ۵/ ۱۷درصد از این بستری‌ها نیز فوت می‌شوند.

مبین بیشتر موارد سوختگی را خانگی و در ارتباط با آشپزی عنوان کرد وافزود: سوختگی در کودکان ۸۴ درصد در منزل، سوختگی در زنان بزرگسال اغلب در منزل و سوختگی در مردان اغلب منزل و محل کار و در سالمندان حمام و در وهله بعد آشپزخانه اتفاق افتاده است.

وی بابیان اینکه در ایران سوختگی غیر عمدی در مردان شایع‌تر است، افزود: اما خودسوزی در زنان شیوع بالاتری دارد.
متخصص جراحی عمومی و فلوشیب سوختگی خاطرنشان کرد: در دنیا زنان بیشتر از مردان دچار سوختگی می‌شوند این درحالی است که در ایران این نسبت ۵۴ به ۴۶ درصد است.

مبین در ادامه به علل وقوع سوختگی اشاره کرد و افزود: علت سوختگی شعله و آتش ۴۵ درصد، مایعات داغ۳۰ درصد، تماس با اجسام داغ ۳۰ درصد، الکتریکی ۴ درصد و شیمیایی ۳ درصد است.

متخصص جراحی عمومی و فلوشیب سوختگی خاطرنشان کرد: کودکان ۷۵ تا ۸۵ درصد با مایعات داغ دچار سوختگی می‌شوند.

مبین با اشاره به هزینه درمان سوختگی گفت: متوسط هزینه درمان یك بیمار در بیمارستان مطهری ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است درحالی که در بیمارستان خصوصی هر درصد سوختگی۲ تا ۴ میلیون تومان است به طور مثال بیماری با سوختگی ۳۰ درصد هزینه درمانش بالای ۶۰ میلیون تومان می‌شود.

وی تصریح کرد: برخی از این بیماران یا بیمه هستند یا بلافاصله بیمه سرتخت می‌شوند که حدود ۱۰ درصد از این هزینه‌ها از بیمار گرفته می‌شود و در بسیاری از موارد بیماران فقیر هستند و افراد خیر و نیکوکار هزینه درمان آن‌ها را تامین می‌کند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر