کد خبر: 53323 A

با هدف اجتماعی کردن قشر سالمند؛

ما معتقد هستیم که سالمندان به عنوان یک رکن مهم خانواده باید در کنار خانواده خود زندگی کنند و کاهش مراکز نگهداری شبانه سالمندان به همین منظور صورت گرفته است.

ایلنا: رئیس سازمان بهزیستی کشور از کاهش مراکز شبانه و افزایش مراکز روزانه نگهداری سالمندان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، همایون هاشمی در اولین همایش ملی پیشگیری و توانمندی در سالمندان در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به معنا و مفهوم بهزیستی افزود: بهتر زیستن باید با تلاش سازمان‌ها و نهادهای عملی و فرهنگی در جامعه معرفی شود و این فرهنگ بین مردم رواج پیدا کند.

دبیر شورای عالی سالمندان خدمت رسانی به سالمندان را یکی از وظایف مهم سازمان بهزیستی عنوان کرد و گفت: باید تمام مسئولان تلاش کنند تا سالمندان در کنار خانواده و فرزندان خوددر آرامش زندگی کنند که این امر محقق نمی‌شود مگر با همکاری سازمان‌های کشور.

وی با بیان اینکه اجتماعی کردن سالمندان و اجتماعی نگه داشتن آنان به معنای جدایی آنان از خانواده نیست افزود: ما معتقد هستیم که سالمندان به عنوان یک رکن مهم خانواده باید در کنار خانواده خود زندگی کنند و کاهش مراکز نگهداری شبانه سالمندان به همین منظور صورت گرفته است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور از توسعه مراکز روزانه نگهداری سالمندان خبرداد و گفت: این مراکز با هداف فراهم کردن شرایط معیشتی و توانبخشی سالمندان احداث می‌شود تا ضمن ارائه خدمات به این افراد در جهت اجتماعی کردن سالمندان گام برداریم.

هاشمی مهم‌ترین کار در خدمت رسانی به سالمندان را پیشگیری دانست و افزود: باید عوارض ناشی از پیری را کمتر کنیم تا وقت خود را صرف توانمندسازی نکنیم چراکه توانمند سازی و توانبخشی سالمندان درمراحل آخر خدمت رسانی به این افراد است.

دبیر شورای عالی سالمندان تصریح کرد: سازمان بهزیستی کشور به عنوان متولی اصلی سالمندان از تمامی دستگاه‌های مربوطه می‌خواهد تا همکاری خود را با سازمان بیشتر کنند چرا که تنها یک سازمان نمی‌تواند در خدمت رسانی به سالمندان موفق باشد.

وی ضمن اشاره به پیشرفت علوم در پیشگیری و توانبخشی معلولیت‌ها افزود: می‌توانیم با تغییر در روند کار و استفاده از اصول به روز پیشگیری نیاز به وسایل توانبخشی را کاهش دهیم تا سالمندان در کنار خانواده‌هایشان بدون نیاز به وسایل توانبخشی بتوانند امور زندگی خود را اداره کنند.

وی درباره توسعه مراکز بنیاد فرزانگان در کشور افزود: این بنیاد با هدف توانبخشی سالمندان در کشور در حال توسعه است و ضمن توسعه این مراکز در آینده‌ای نه چندان دور کتاب‌ها و مجله‌های آموزش شیوه درست زندگی به صورت ماهانه در سراسر کشور توزیع می‌شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور این همایش را یک حرکت جدی عنوان کرد و گفت: دبیرخانه دائمی سالمندان مکلف است با کنگره‌های علمی مباحث سالمندان را بررسی کند و از خروجی این کنگره‌ها مصوباتی را برای رفع نیاز سالمندان تنظیم کند.

وی ضمن اشاره به توجه دولت نهم و دهم به سازمان بهزیستی افزود: سازمان باید از این فرصت استفاده کند و بتواند خدمات خود را از نظر کیفی و کمی ارتقا بخشد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر