کد خبر: 66976 A

رییس اداره خدمات بهداشت حرفه ای وزارت بهداشت به ایلنا خبر داد:

در حال حاضر حدود ۷۰ درصد بنگاه‌ها و کارگاه‌های مشمول دارای این خانه‌های بهداشت کارگری هستند که به دنبال این هستیم این رقم را در سال جدید به صددرصد برسانیم.

ایلنا: رییس اداره خدمات بهداشت حرفه ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت از تشكیل خانه‌های بهداشت کارگری در تمامی بنگاه‌ها و کارگاههای مشمول در سال۹۲ خبر داد.

دکتر رضا عزتیان در گفت و گو با خبرنگار ایلنا درباره اقدامات اداره خدمات بهداشت حرفه ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت برای كارگران درسال جدید گفت: با توافقی که با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشته ایم در پی تکمیل پوشش خانه‌های بهداشت کارگری هستیم و اولین نشست شورای هماهنگی خدمات بهداشتی بیمه شدگان به صورت مشترک با نمایندگان این وزارتخانه در تاریخ ۱۰ اردیبهشت برگزار خواهد شد.

عزتیان با اشاره به اینكه کارگاه‌های دارای ۵۰ تا ۴۹۹ شاغل باید خانه‌های بهداشت كارگری داشته باشند، افزود: در حال حاضر چیزی حدود ۷۰ درصد بنگاه‌ها و کارگاه‌های مشمول دارای این خانه‌های بهداشت کارگری هستند که به دنبال این هستیم این رقم را در سال جدید به صددرصد برسانیم.

رییس اداره خدمات بهداشت حرفه ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت خاطرنشان كرد:‌ امیدواریم با ایجاد تفاهم نامه به سایر سازمان‌ها تلاش کنیم خدماتی با تنوع بیشتر به کارگران ارائه دهیم.

وی با اشاره به فعالیت خانه‌های بهداشت کارگری دركارگاهها گفت: ارائه مراقبت‌های بهداشتی اولیه، ارائه خدمات درمانی سرپایی، مداخله در موارد اورژانسی، انتقال افراد آسیب دیده به مراکز بهداشتی و درمانی، ارائه مراقبت‌های بهداشت محیط کار و سایر مراقبت‌های بهداشت خانواده و در ‌‌نهایت بسترسازی برای خدمات پیشرفته‌تر بهداشت حرفه‌ای از جمله اقدامات خانه‌های بهداشت کارگری است.

عزتیان در مورد برنامه های دیگر اداره بهداشت حرفه‌ای و مشاغل خاص گفت: دستورالعمل و آیین نامه های ارائه خدمات بهداشت حرفه‌ای به کارمندان دولت را تدوین كرده‌ایم اما منتظر نتایج بررسی آن از سوی مسئولان مربوطه هستیم.

وی ادامه داد: در صورتی که این دستورالعمل تصویب شود كارمندان دولت از خدمات بهداشت حرفه‌ای بهره مند می شوند و حتی این ارائه خدمات به خبرنگاران نیز بسط و گسترش می یابد.

وی با اشاره به اینکه یکی دیگراز برنامه‌ها، برگزاری بازآموزی کار‌شناسان بهداشت حرفه‌ای مستقر در بیمارستان‌ها است افزود: این كار به منظور اعتبار بخشی در بیمارستان ها انجام می شود تا سلامت پرسنل آنان ارتقا پیدا کند كه این سرآغاز توجه بیشتر به سلامت شغلی است چون تا به حال دست اندرکاران بخش سلامت بهره‌مند از خدمات حرفه‌ای نبودند.

وی ادامه داد: ‌در بخش کشاورزی نیز اولین نشست بهداشت کشاورزی در تاریخ سه اردیبهشت برگزار شد که آمار به دست آمده حکایت از رشد بسیار مناسب در پوشش دهی کشاورزان دارد.

عزتیان در مورد کشته شدن کارگران در حین کار نیز گفت: پایین بودن فرهنگ ایمنی، فقدان آموزش از سوی سرپرستان، اصطحلاک و فرسودگی تجهیزات و غیراستاندارد بودن آن‌ها می‌تواند از عوامل بروز حوادث در محیط کار باشد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر