کد خبر: 67496 A

مقدار مصرف نمک با میزان شیوع سکته قلبی در جامعه مرتبط است، علاوه بر اینکه نمک باعث افزایش فشار خون می‌شود، به نظر می‌رسد به طور مستقیم و بدون اینکه اثری برفشار خون داشته باشد، موجب سکته قلبی می‌شود.

ایلنا: مصرف نمک باید متعادل و به مقدار محدود مورد نیاز باشد تحقیقات نشان می‌دهد دریافت نمک، اثرات مضری بر سلامت دارد.

به گزارش ایلنا، عضو هیئت علمی دانشکده پزشکی بندرعباس با اشاره به اینکه مصرف نمک زیاد، باعث افزایش احتباس مایعات در بدن می‌شود، اظهار کرد: در حال حاضر مصرف نمک که خصوصا در غذاهای آماده به میزان بالا مورد استفاده قرارمی گیرد در کشور بالا است.

حسین منتظرقائم یادآور شد: مقدار مصرف نمک با میزان شیوع سکته قلبی در جامعه مرتبط است، علاوه بر اینکه نمک باعث افزایش فشار خون می‌شود، به نظر می‌رسد به طور مستقیم و بدون اینکه اثری برفشار خون داشته باشد، موجب سکته قلبی می‌شود.

وی با بیان این نکته که مصرف زیاد نمک بر روی بیماری‌های پوکی استخوان، آسم نیز تاثیرگذار است، خاطر نشان کرد: مهم‌ترین منابع دریافت نمک در رژیم غذایی همچون نمک آشپزخانه و سفره که زمان طبخ یا بر سر سفره به غذا اضافه می‌شود همچنین در انواع کنسرو‌ها، غذاهای آماده، تنقلات شور، لبنیات شور و انواع شور مانند خیار شور و کلم شور نیز نمک زیاد وجود دارد.

این فوق تخصص جراحی قلب، پیشگیری را مهم‌ترین راه جلوگیری از بروز سکته‌های قلبی و بیماری فشار خون دانست و افزود: کاهش نمک در هنگام پخت غذا نقش مهمی در کنترل فشار خون و جلوگیری از سکته قلبی دارد و برای اجتناب از مصرف بی‌رویه نمک بر سر سفره از نمکدان استفاده نشود و مصرف غذاهای کنسروی که حاوی مقادیر زیادی نمک هستند را باید محدود کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر