کد خبر: 75565 A

رییس کل سازمان نظام پرستاری:

لازم است بر اساس منابع اسلامی به تدوین مباحث مربوط به اخلاق حرفه‌ای و سازمانی بپردازیم/ بی‌شک جاده اخلاق، احترام، فضایل و رذایل، جاده‌ای دوطرفه است.

ایلنا: رییس کل سازمان نظام پرستاری گفت: در زمینه اخلاق حرفه‌ای دچار نقص بزرگی هستیم چرا که به رغم وجود منابع غنی اسلامی و تمدن ایرانی، مبنای اخلاق حرفه‌ای و سازمانی غربی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد میرزابیگی در «اولین کنگره اخلاق پرستاری» افزود: بنابراین لازم است بر اساس منابع اسلامی به تدوین مباحث مربوط به اخلاق حرفه‌ای و سازمانی بپردازیم.

وی تصریح كرد:‌ با داشتن منابع اسلامی 1400 ساله و منابع فرهنگی و تمدنی 3000 ساله همچنان چشممان به آثار ترجمه‌ای و مونتاژی اخلاق اومانیستی غرب است. بنابراین از علمای اخلاق در حوزه و دانشگاه درخواست می‌کنیم که به ویژه به کمک علوم پزشکی بیایند و با توسعه اخلاق اسلامی در مباحثی چون سلامت معنوی، روحی و روانی و قلبی مبتنی بر آموزه‌های اسلامی غنی‌تر و قوی‌تر عمل کنند.

به گفته وی برای اینکه اخلاق حرفه‌ای، اخلاق سازمانی و اخلاق فردی و اجتماعی از لای کتابخانه‌ها و تابلوهای نفیس مراکز بهداشتی درمانی به واقعیات عملی مورد نیاز جامعه امروز راه یابند، می‌توان اقداماتی مانند احساس مسوولیت اضطراری و اولویت‌دار مسوولان ارشد سازمان‌های دولتی و غیردولتی برای جاری‌ سازی اخلاق اسلامی در سازمان‌ها انجام داد.

رییس کل سازمان نظام پرستاری درباره دیگر اقدامات قابل انجام به منظور راهیابی اخلاق سازمانی و حرفه‌ای به واقعیات عملی مورد نیاز جامعه، اظهار کرد: از دید منشور اخلاقی و اجرای آن، از طریق آموزش اجباری در دانشکده‌ها و بازآموزی با امتیاز موثر در بالین، برقراری روابط عادلانه، موثر، شفاف، هم‌سطح، دوستانه و در کمال احترام متقابل بین سازمان‌ها و ارائه‌دهندگان خدمت و گیرندگان خدمت، تاکید بر اصول اخلاق اسلامی حرفه‌ای و خدمتی به صورت مداوم و ممزوج در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری اجرا، تامین و توزیع منابع مادی و معنوی، ارزیابی و حسابرسی‌های اخلاقی به منظور سنجش میزان توفیق برنامه‌های عملی توسعه و تعالی اصول اخلاقی در سازمان‌ها و برقراری نظام عادلانه اعطای پاداش‌های ماندگار معنوی، مادی و انگیزشی و خودداری از تنبیهات از دیگر پیشنهاداتی است که می‌توان مطرح کرد.

میرزابیگی، برجسته‌سازی نقش مثبت کارکنان، استادان و مدیران موفق در اخلاق، علم و عمل به عنوان الگوهای اخلاق حرفه‌ای اسلامی و ایرانی، قرار گرفتن برنامه‌های رشد و تعالی اخلاق حرفه‌ای در دستور کار مدیران ارشد دستگاه‌ها به صورت اولویتی درجه اول، رشد، توسعه و تعالی سلامت معنوی در نتیجه رشد، توسعه و فضایل اخلاقی در بین سرمایه‌های انسانی سازمان‌های متولی خدمت و نظام سلامت را از دیگر راه‌هایی دانست که موجب می‌شود اخلاق حرفه‌ای، اخلاق سازمانی و اخلاق فردی و اجتماعی به واقعیات عملی مورد نیاز جوامع امروز راه پیدا کند.

وی تاکید کرد: بی‌شک جاده اخلاق، احترام، فضایل و رذایل، جاده‌ای دوطرفه است، اگر قلب و ذهن سرمایه‌های انسانی با فضایل اخلاقی و احساس عدالت تسخیر شود و حس یگانگی و وفاداری آنها به سازمان‌ها برانگیخته شود، سازمان‌های ما در علوم سلامت موفق خواهند بود، در غیر این صورت ولو با جیب پر از پول، اما قلب خالی از فکر و انگیزه، شکست سازمان‌ها قطعی است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر