کد خبر: 75939 A

انتقال داروخانه ها به عنوان یک واحد خورده فروشی از بند «ج» به بند «ب» قانون مالیاتی کشور مدیران داروخانه ها را ضمن دور كردن از وظایف اصلی خود ملزم به اجرای برخی از تصمیم ها مانند اخذ مالیات متمم گذاشتن صندوق، تحویل اطلاعات خرید و فروش و غیره مشغول کرده است.

ایلنا:‌ رئیس انجمن داروسازان تهران، گفت:‌ شیوه جدید اخذ مالیات از داروخانه‌ها موجب ورشکستگی و تعطیلی داروخانه ها خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جلیل سعیدلو در نشستی خبری با انتقاد از شیوه جدید مالیاتی برای داروخانه‌ها، افزود: داروخانه ها تا قبل از سال 88 جزء بند «ج» مالیاتی بودند اما بدون مشورت با انجمن داروسازی و سازمان نظام پزشکی به بند «ب» منتقل شدند و در این راستا سازمان امور مالیاتی دستورالعمل هایی را صادر کرده است که در محیط کار داروخانه ها غیرقابل اجرا است.

وی با بیان اینكه داروخانه ها در قانون به عنوان یك موسسه پزشكی تعریف شده اند و از همین رو این حرفه سلامت محوراست، افزود: اگرچه خرید و فروش در این حرفه است اما باخدمات دارویی آمیخته است كه اگر این ارائه خدمات را داروخانه‌ها جداكنیم دیگر چیزی ازهویت آن نمی ماند.

رئیس انجمن داروسازان تهران با اشاره به اینکه داروخانه ها مشمول قوانین خاص هستند، افزود: در امر قیمت گذاری و تعرفه گذاری به هیچ عنوان دخالت نداریم و از منابع مشخص داروها را خریداری و به بیماران عرضه می کنند به گونه ای که از ابتدا تا انتهای کار داروخانه ها کاملا شفاف است.

سعیدلو با تاکید براینکه تمامی خرید و فروش های داروخانه ها قابل رویت است، افزود:‌ براساس قانون داروخانه ها بابت هر کالایی که در داروخانه وجود دارد یا باید مجوز تولید یا واردات داشته باشند از همین رو با سایر صنوف متفاوت هستیم.

وی خاطرنشان كرد: انتقال داروخانه ها به عنوان یک واحد خورده فروشی از بند «ج» به بند «ب» قانون مالیاتی کشور مدیران داروخانه ها را ضمن دور كردن از وظایف اصلی خود ملزم به اجرای برخی از تصمیم ها مانند اخذ مالیات متمم گذاشتن صندوق، تحویل اطلاعات خرید و فروش و غیره مشغول کرده است که ادامه این روند منجر به ورشکستگی و تعطیلی داروخانه ها خواهند شد.

رئیس انجمن داروسازان تهران با تاکید براینکه داروخانه ها باید  به بند ج مالیاتی انتقال یابند، افزود:‌ وقتی صورت خرید و فروش ازداروخانه ها می خواهند به این معنی است كه برای تک تک افرادی که به داروخانه مراجعه می کنند باید فاکتور صادر شود كه نه تنها بستر فرهنگی برای این كار وجود ندارد بلکه بار کاری زیادی به داروخانه ها اضافه می کند.

وی تاكیدكرد:‌ یک داروساز نمی تواند برای هر نسخه بیمار، یک فاکتور صادر کند و از او، شناسنامه و کارت ملی بخواهد تا مشخصاتش را ثبت کند.

سعیدلو خاطرنشان كرد: روند سیاست گذاری در روش اخذ مالیات که از سوی سازمان امور مالیاتی کشور در سال های اخیر پی گیری می شود به دلیل عدم کارشناسی کافی در روش های اجرایی منجر به آن شده که تمامی همکاران ما که سالیان سال با روشن ترین پرونده ها مالیات خود را پرداخت می کردند اینک توان خود را در همکاری از دست رفته ببینند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر