کد خبر: 80750 A

کودکانی که والد معتاد دارند به بزرگسالانی کوچک تبدیل می‌شوند که حتی مجبورند مسولیت یک خانواده یا خواهر و برادر کوچک‌تر خود را نیز به عهده بگیرند.

ایلنا: کاهش یادگیری، بیماری‌های جسمی و روانی، چاقی و بی‌توجهی به پیرامون معمولا در کودکان در معرض دخانیات بیشتر مشاهده می‌شود.

به گزارش ایلنا، یک کار‌شناس ارشد روان‌شناسی بالینی ضمن بیان این مطلب افزود: کودکانی که والد معتاد دارند در معرض شدید ابتلا به اضطراب، افسردگی و یا حتی خودکشی هستند.

"زهرا عادل" ضمن اظهار داشت: در اکثر موارد این سوء رفتار آن‌ها به خارج از محیط خانه نیز منتقل می‌شود و آن‌ها با همسالان خود به سختی ارتباط برقرار می‌کنند و معمولا به افرادی خجالتی و غیر اجتماعی تبدیل می‌شوند.

وی درباره اعتیاد والدین گفت: کودکانی که والد معتاد دارند به بزرگسالانی کوچک تبدیل می‌شوند که حتی مجبورند مسولیت یک خانواده یا خواهر و برادر کوچک‌تر خود را نیز به عهده بگیرند.

عادل افزود: این کودکان معمولا خود را گناهکار می‌دانند چون والدین بر سر آن‌ها فریاد می‌زنند و به دلیل تمام اتفاقاتی که در خانه رخ می‌دهد او را مقصر می‌دانند.

وی درباره سایر آسیب‌های روانی این کودکان افزود: اعتماد به نفس پایین، افسردگی، از دست دادن هویت واقعی خود و اعتیاد در آینده از جمله سایر آسیب‌های روانی این کودکان محسوب می‌شود.

عادل در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه کودکان با والد معتاد معمولا سعی می‌کنند سکوت کنند و والدین خود را راضی نگه دارند در آینده نیز سعی می‌کنند تمامی اطرافیان خود را راضی نگه دارند و به هیچ فردی «نه» نمی‌گویند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر