کد خبر: 8738 A

بدیهی است افرادی که زندگیشان از یک نظم منطقی برخوردار بوده است کمتر در معرض ابتلا به بیماری‌های جسمی و اختلالات روانی در دوره سالمندی هستند.

ایلنا: خواب طولانی به مدت بیشتر از یک ساعت در بعد از ظهر یکی از عواملی است که احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد.

به گزارش ایلنا، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره با بیان اینکه بیماری آلزایمر یکی از شایع‌ترین بیماری‌های دوران سالمندی است، اظهار داشت: یکی از عواملی که احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد عوامل ژنتیکی است.

علیرضا سجادی بیماری‌های روانی را چند علتی دانست و تصریح کرد: در بسیاری از موارد وضعیت جسمی سبب به وجود آمدن مشکلات روانی می‌شود.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این راستا ادامه داد: به ویژه در سالمندان به دلیل مصرف داروهای مختلف برای بیماری‌های خاص خود و عوارضی که در پی مصرف این دارو‌ها پدید می‌آید احتمال ابتلا به اختلالات روانی مانند افسردگی، اختلالات‌شناختی و زوال عقلی و اضطرابی بالا می‌رود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه به وجود آمدن اختلالات روانی اختلالات جسمانی را نیز در پی دارد، خاطر نشان کرد: به عنوان مثال فردی که به بیماری افسردگی مبتلا می‌شود به طور ناخود آگاه به کم اشتهایی دچار می‌شود و این مساله موجب بروز آسیب‌هایی در برخی نقاط بدن مانند دستگاه گوارش می‌شود.

وی با اشاره به عواملی که موجب پیشگیری از اختلالات روانی در دوره سالمندی می‌شود، تصریح کرد: فعالیت ذهنی و اجتماعی، استفاده از رژیم‌های غذایی که در آن ویتامین بی‌وجود داشته باشد، خواب منظم و ورزش از راهکارهایی هستند که احتمال ابتلا به اختلالات روانی را در سالمندی کاهش می‌دهند.

سجادی در ادامه با اشاره به نقش نحوه زندگی در دوره جوانی در اختلالات دوران سالمندی تاکید کرد: بدیهی است افرادی که زندگیشان از یک نظم منطقی برخوردار بوده است کمتر در معرض ابتلا به بیماری‌های جسمی و اختلالات روانی در دوره سالمندی هستند.

وی افزود: این در حالی است که تجربه کردن برخی از مسائل مانند مرگ والدین در دوران کودکی موجب مستعد کردن زمینه برای ابتلای افراد به بیماری‌های جسمی و اختلالات روانی در دوران سالمندی است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر