کد خبر: 8764 A

در حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد سالمندانی که زیر پوشش کمیته امداد و یا بهزیستی هستند یا مبتلا به سوءتغذیه هستند و یا در آستانه ابتلا به این بیماری قرار دارند.

ایلنا: برای داشتن یک رژیم غذایی سالم نیاز به صرف هزینه‌های گزاف و گران قیمت نیست.

به گزارش ایلنا، عضو مرکز تحقیقات گروه بیوشیمی تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره با بیان اینکه بسیاری از مواد غذایی گران قیمت جایگزین‌هایی با قیمت نازل‌تر دارد، اظهار داشت: به عنوان مثال گوشت قرمز به عنوان یک ماده غذایی گران قیمت جایگزینی مانند سویا دارد که بیشتر افراد از ارزش غذایی آن آگاهی دارند ولی از آن استفاده نمی‌کنند.

مجید غیور مبرهن بیشترین اختلال تغذیه‌ای در سالمندان را سوء تغذیه دانست و تصریح کرد: با توجه به تحقیقی که در استان خراسان رضوی انجام شده است بیش از ۱۲ درصد از سالمندان عادی جامعه دارای سوء تغذیه هستند و بین ۴۰ تا ۴۵ درصد از این گروه در معرض این مشکل قرار دارند.

عضو مرکز تحقیقات گروه بیوشیمی تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: این در حالی است که در حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد سالمندانی که زیر پوشش کمیته امداد و یا بهزیستی هستند یا مبتلا به سوءتغذیه هستند و یا در آستانه ابتلا به این بیماری قرار دارند.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه دوران سالمندی مشکلاتی را برای دستگاه گوارش افراد به دنبال دارد، ادامه داد: یکی از مشکلات عمده این است که به دلیل تغییر شکل عضلات دستگاه گوارش افراد هضم برخی از مواد غذایی در این گروه دچار مشکل می‌شود.

عضو مرکز تحقیقات گروه بیو شیمی تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این راستا افزود: این مشکل موجب می‌شود تا افراد در جذب ریزمغذی‌ها و دیگر مواد مورد نیاز با مشکل مواجه شده و احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

غیور مبرهن در ارتباط با راهکارهایی که می‌تواند در کمتر شدن مشکلات تغذیه‌های سالمندان مفید باشد، تاکید کرد: یکی از این راهکار‌ها جلوگیری از کاهش وزن در مواقع غیر ضروری است و اگر در شرایطی کاهش وزن یک ضرورت بود باید این کار زیر نظر یک پزشک متخصص انجام شود.

وی بیان کرد: از دیگر راهکارهایی که در این زمینه می‌تواند مفید باشد استفاده از میوه و سبزیجات تازه، روغن‌های گیاهی مانند روغن کنجد، مصرف ماهی هفته‌ای دو تا سه بار و غذاهایی که فیبر بالایی دارند است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر