کد خبر: 91275 A

معاون داروی سازمان غذا و دارو اعلام کرد؛

ذخیره دارو در کشور تا ۶ ماه آینده/ حذف واسطه‌ها، اعطای مجوز‌ها و هماهنگی با گمرکات/ انجام پایش بازار، هر ۴۵ روز توسط معاونت برنامه ریزی.

ایلنا: معاون داروی سازمان غذا و دارو از پرداخت یارانه دارویی بیماران خاص از اول مرداد و افزایش عرضه دارو تا ۱۰ روز آینده خبر داد.

به گزارش ایلنا، "شمسعلی رضازاده" با اعلام این خبر گفت: از حدود ۴۵ روز پیش تفاهمات با بانک مرکزی برای ترخیص ارز و گمرکات برای ترخیص دارو انجام شد.

وی افزود: خوشبختانه هم اکنون شاهد هستیم که انبار شرکت‌های پخش انباشته از داروهای مورد نیاز و شرکت‌های تولید داخل انبار‌هایشان پر از مواد اولیه برای تامین داروهای ضروری و مورد نیاز مردم عزیز است.

وی با بیان اینکه همه انواع داروهای مورد نیاز از قبیل داروی‌های عمومی همچون داروهای ضد درد، استامینوفن ضد تب، داروی‌های قلبی مثل وارفارین و داروهای بیماران خاص وجود دارد، افزود: مواد اولیه دارویی نیز برای رونق تولید داخل ترخیص شده‌اند.

رضازاده با اشاره به اینکه در یکسال پیش دچار کمبود دارویی شدیم، اظهار داشت: یک سال پیش که بحث مبادله ارز بین کشور ما با کشورهای خارجی دچار اشکال شد شرکت‌های دارویی امکان انتقال پول را از دست داده بودند و به همین دلیل خرید دارو متوقف شده بود و کشور از ذخایر استراتژیک و موجودی‌های قبلی استفاده می‌کرد و لذا دچار کمبود دارو شدیم، ولی خوشبختانه هم اکنون این فضا از بین رفته و مشکلات کمبود رفع شده شده است.

ذخیره دارو در کشور تا ۶ ماه آینده

معاون سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت با بیان اینکه هر دارویی که مورد نیاز است به محض اینکه درخواست برای تامین صادر شود، مجوزهای ارجاع آن صادر می‌شود و اگر شرکت‌های وارد کننده مشکل مالی نداشته باشند بلافاصله دارو ترخیص خواهد شد، گفت: در موارد خاص که مشکل مالی نیز وجود دارد و با پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز مرجع و مبادله‌ای که شرکت‌ها باید درسال پرداخت می‌کردند در موارد اورژانسی، همکاری بین گمرکات ایران و سازمان غذا و دارو منجر به این شد که این دارو‌ها در گمرکات متوقف نشوند و از جمله این‌ها می‌توان به فاکتور ۸ و داروهای بیماران هموفیلی اشاره کنیم که علی رغم اینکه هنوز از سمت گروه بانکی تایید نشده بود با تعهد و تخصیص سازمان غذا و دارو و موافقت گمرکات ترخیص انجام شده است.

رضازاده با بیان اینکه با توجه به اقلام مختلف، ذخایر دارویی متفاوت است افزود: در ارتباط با واردات دارویی ذخایر از ۳ ماه تا ۶ ماه و بیشتر است و در بحث تولید داخل متناسب ذخیره بیش از ۶ ماه و برخی از اقلام تا پایان سال است اما با وجود این ما شرکت‌ها را تشویق و ترغیب کردیم که نیاز‌هایشان را حداقل برای ۱۵ ماه آینده ارائه کنند و ما مجوزهای آن را ارائه دهیم.

حذف واسطه‌ها، اعطای مجوز‌ها و هماهنگی با گمرکات

وی با بیان اینکه مواد اولیه، بحث اصلی تولید داروی داخل کشور محسوب می‌شود، گفت: برای اینکه مواد اولیه به راحتی تولید شوند با تمهیداتی که در نظر گرفته شد از جمله موارد حذف واسطه‌ها، اعطای مجوز‌ها و همچنین در جاهایی که نیاز به هماهنگی با گمرکات بود، انجام شده است و تامین ارز مورد نیاز نیز صورت گرفته که این امر منجر به رشد چرخه تولید مواد اولیه تولید داخل با سرعت بیشتری انجام شود و نگرانی هم در این باره نداریم.

وی با بیان اینکه برای واردات نیز همین تمهیدات انجام شده است، ادامه داد: این بخش ارزش افزوده بیشتری برای کشور دارد، چرا که قیمت دارو و درمان را کاهش می‌دهد، بنابراین ما در حوزه تولید و تامین مواد اولیه تولید داخل توجه زیادی داریم و تلاش می‌کنیم هزینه تامین آن‌ها را کاهش دهیم.

معاون سازمان غذا و دارو با بیان اینکه با تکمیل فرآیند واردات و تکمیل ارز معطلی در فضای انتقال را کاهش می‌دهیم، اظهار داشت: فرآیند تامین دارو این است که شرکت تولیدی درخواستی را به ما عرضه می‌کند و زمانی که استاندارد و منبع تامین مشخص شود بلافاصله مجوز تامین صادر می‌شود.

رضا‌زاده با بیان اینکه محصولات تولید داخل تقریبا هزینه درمان و دارو را یک پنجم و یک سوم محصولات وارداتی کاهش می‌دهد، گفت: در فهرست تخصیص ارزی که به بانک مرکزی ارائه کرده‌ایم بحث مواد اولیه و واردات تولیدات محصول نهایی بیان شد و اعلام کردیم که مواد اولیه در اولویت اول ماست.

انجام پایش بازار، هر ۴۵ روز توسط معاونت برنامه ریزی

معاون داروی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه معاونت برنامه ریزی این سازمان وظیفه دارد بازار را پایش کند تا نیازمندی را احصاء کند و به شرکت‌ها و مجموعه‌های تولیدی و وارداتی برنامه را تعمیم دهد، گفت: از ابتدای سال ۹۲ سه سری بازخوانی شرکت‌های تولیدی و وارداتی را انجام دادیم و اکنون سری سوم آن آغاز شده است. ما نیازهای کشور را در حوزه‌های مختلف می‌دانیم و می‌دانیم از هر دارو چقدر نیاز داریم و فهرست شرکت‌های تولیدکننده و وارد کننده دارو‌ها را نیز داریم.

وی ادامه داد: به این شرکت‌ها فراخوان دادیم تا توانایی و برنامه داروییشان را تا پایان سال به ما اعلام کنند. مجموع آن‌ها را جمع بندی می‌کنیم و نهایتا به این نتیجه می‌رسیم که برای چه داروهایی باید سفارش بیشتری برای تولید یا واردات داشته باشیم و یا اینکه در برخی مواقع احساس می‌کنیم تولید داخل نمی‌تواند نیاز ما را برآورده کند که باید از محل واردات تأمین کنیم که این برنامه ریزی بصورت ۴۵ روز تا ۲ ماهه انجام می‌شود.

رضازاده افزود: ما با شرکت‌های پخش تعامل داریم و انبارهای آن‌ها را دائما رصد می‌کنیم که نتیجه آن است که هر دارویی که الان قابل پیش بینی است می‌دانیم تا چه اندازه تولید و توزیع کنیم و براساس نیازمندی تا پایان سال به شرکت‌های تولیدکننده و واردکننده سفارش دهیم که آن را تأمین کنند.

عدم توجه به پایش بازار، مشکل کمبود دارو را ایجاد کرد

وی ادامه داد: یکی از دلایلی که سال گذشته به مرحله بحران و کمبود دارو رسیدیم باوجود کمبود ارزی و مشکلات انتقال ارز، عدم توجه به خود تنظیمی بازار بود که هم اکنون توسط معاونت برنامه ریزی سازمان غذا و دارو رصد می‌شود.

رضازاده گفت: خود تنظیمی بازار با تأمین کالای اساسی قابل اتکا نیست و ما باید دائماً بازار پایش کنیم و مطمئن باشیم که کالا‌ها به موقع تأمین می‌شوند یا نه؟

تخصیص ۵۰ درصد ارز مورد نیاز دارو

معاون سازمان غذا و دارو با بیان اینکه از حدود دو ماه پیش تفاهماتی را با بانک مرکزی با حضور رئیس بانک مرکزی و وزیر بهداشت انجام دادیم، گفت: یکی از بندهای این تفاهم نامه این بود که تخصیص ارز دارو در اولویت اول است.

رضازاده با بیان اینکه در جلسه اخیر با معاون ارزی بانک مرکزی نیز بر روی‌ این موضوع تأکید شد، افزود: تاکنون حدود بیش از ۵۰ درصد ارز موردنیاز دارویی کشور تخصیص داده شد و بخش عمده‌ای از دریافت و انتقال آن به شرکت‌های تأمین کننده نیز صورت گرفته است.

افزایش مراکز عرضه داروهای خاص ظرف ۱۰ روز آینده

معاون سازمان غذا و دارو با بیان اینکه یکی از سیاستهای اصلی این است که دارو رسانی بصورت تفکیک شده در اختیار مردم قرار گیرد و مردم صف‌های طولانی را برای دریافت دارو طی نکنند، ‌ گفت: یکی از مشکلاتی که در‌‌ همان مرحله کمبود دارو در کشور با آن مواجه بودیم این بود که مراکز عرضه محدود بود و تعداد مراجعان زیاد و صف‌های طولانی داشتیم و تخلیه دارو در آن مراکز سریع اتفاق می‌افتاد و مردم با کمبود دارو مواجه می‌شدند.

وی با بیان اینکه سازمان غذا و دارو اعتقاد دارد که انجمن صنفی و مراکز غیرانتفاعی به ما می‌توانند کمک کند، ادامه داد: از این رو طی جلسه‌ای که با انجمن داروسازان ایران، انجمن پخش دارو و‌ معاونت‌های سازمان غذا و دارو داشتیم مقرر شد تعداد مراکز عرضه داروهای خاص و داروهایی که عرضه محدود دارند را افزایش دهیم.

واریز یارانه نقدی بیماران ظرف یک هفته آینده

معاون سازمان غذا و دارو با بیان اینکه پرداخت یارانه دارو در دو بخش انجام شده است، گفت: یک بخش آن بصورت نقدی است که تاکنون مجموعه‌ای از بیمارانی که مابه التفاوت پرداخت کرده بودند، صورت حساب‌هایشان استخراج شده و مبلغ پرداختی‌شان مشخص شد و در حال تکمیل شماره حساب آن‌ها هستیم که مبلغ یارانه مربوطه آن‌ها جدا شده است و به محض اینکه اطلاعات حساب‌ها تکمیل شود ظرف یک هفته الی ۱۰ روز آینده به حساب بیماران واریز می‌شود.

پرداخت یارانه بیماران خاص و صعب العلاج از یک مرداد

وی در پایان اظهار داشت: یارانه مربوط به داروی بیماران خاص و صعب العلاج به حساب سازمان‌های بیمه‌گر واریز می‌شود تا این بیماران بتوانند بر مدیریت بیماریشان تمرکز کنند نه تأمین هزینه‌ها.

معاون داروی سازمان غذا و دارو در پایان خاطر نشان کرد: ‌این واریز از ابتدای مرداد ماه با یکی دو روز تأخیر اجرایی می‌شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر