کد خبر: 98768 A

آیت الله هاشمی رفسنجانی:

وضعیت به گونه‌ای شده است که مردم دعا می‌کنند پایشان به بیمارستان‌ها باز نشود، چون گاهی هزینه‌های درمانی زندگیشان را مختل می‌کند/ سیاست‌های تدوین شده در مجمع در خصوص بحث سلامت سیاست‌های بسیار خوبی در این بخش تدوین شده که منتظر ابلاغ رهبری است.

ایلنا: رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مردم باید در خصوص مسائل بهداشت و درمان احساس امنیت کنند و هر وقت بیمار شدند بدون دغدغه از بیمارستان‌ها بهره ببرند.

به گزارش ایلنا، "آیت الله هاشمی رفسنجانی" با بیان این مطلب در مراسم روز پزشک که عصر پنج شنبه در تالار اجتماعات وزارت کشور برگزار شد، گفت: متاسفانه وضعیت به گونه‌ای شده است که مردم دعا می‌کنند پایشان به بیمارستان‌ها باز نشود، چون گاهی هزینه‌های درمانی زندگیشان را مختل می‌کند.

وی افزود: من دوای این درد را همکاری بیشتر بخش دولتی و خصوصی می‌دانم که امیدوارم با حضور دکتر هاشمی در وزارت بهداشت و دکتر زالی در سازمان نظام پزشکی این امر مهم محقق شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ایجاد بیمه همگانی و کامل و قطع رابطه مالی پزشک و بیمار در پوشش این بیمه را راهکار درمان مشکلات درمانی مردم دانست و گفت: بحث گرانی تعرفه‌ها نیز از این طریق مرتفع خواهد شد، بیمه‌ها یک سازمان اقتصادی هستند و خودشان را باید با هزینه‌ها منطبق کنند.

وی ادامه داد: البته اصل اینست که کل زندگی افراد جامعه تحت پوشش بیمه باشد ولی در هر حال اکنون بیمه درمانی مردم اولویت است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: قانون بیمه جامع تامین اجتماعی در دوره ریاست جمهوری من آماده و به مجلس ارائه شد ولی متاسفانه با پایان آن دوره برگشت خورد و هنوز هم اجرا نشده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه اظهار داشت: امیدواریم دولت تدبیر و امید این بیمه را به سرانجام برساند، زیرا تغذیه، تحصیل و بهداشت و درمان مردم از ضرورت‌های اولیه زندگی مردم است.

وی بر لزوم ایجاد بیمه تامین اجتماعی افراد از روز نخست تولد تا پایان عمر تاکید کرد و گفت: حتی بحث شغل و بیکاری نیز در این بیمه باید لحاظ شود. اگر بیمه جامع باشد مشکلات کمبود تحت‌ها و سایر کمبود‌ها در حوزه بهداشت و درمان و یا گران بودن تعرفه‌های درمانی نیز به وجود نخواهد آمد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بحثِ اخلاق تا تبدیل شدن به خلق و خوی افراد راه درازی در پیش دارد، گفت: امیدوارم در دوره جدید نظام پزشکی بحثِ اخلاق پزشکی آنچنان ایجاد شود که در پایان دوره، منتخبان آن به عنوان یک سند افتخار به آن مباهات کنند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی تبدیل شدن اخلاق به یک باور و ایمان را مستلزم زمان دانست و ادامه داد: به همه پزشکان و جامعه پزشکی توصیه می‌کنم اخلاق را مراعات کرده و سرمایۀ کاری خود قرار دهند.

وی سوگند پزشکی را مورد اشاره قرار داد و گفت: نخستین بار که این سوگند را شنیدم تحت تاثیر آن قرار گرفتم، در این سوگند نکات اخلاقی زیادی وجود دارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سازمان نظام پزشکی را سازمانی با سابقه طولانی و ایجاد شده در دوره پهلوی دوم اعلام کرد و ضمن برشمردن قوانین آن به عنوان قوانین دمکراتیک، گفت: حتی ما در دوران مبارزه نیز از ایجاد این سازمان دفاع کرده و ایجاد آن را در جهت مطالبات مردم قلمداد می‌کردیم.

وی با اظهار تاسف از تعویق افتادن تنفیذ حکم رییس کلی سازمان نظام پزشکی در این دوره، افزود: انتخابات سازمان نظام پزشکی کاملاً دمکراتیک است و این سازمان سرمایه بزرگ مردم محسوب می‌شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با قرائت آیه ۲۱۶ سوره بقره «عسی ان تکرهوا شیئاً و هو خیرٌ لکم» ببان داشت: البته شاید خواست خدا این بود که این تنفیذ در دولت تدبیر و امید و توسط آقای روحانی انجام شود.

وی با اعلام اینکه دکتر هاشمی، وزیر بهداشت از جهادگران باسابقه کشور و از آچار فرانسه‌های جنگ بود، ادامه داد: ایشان متخصص چشم هستند و چشم خود من سالهاست تحت نظر ایشان قرار دارد و از‌‌ همان دوره مبارزه که شماره یک بود، تاکنون با نظارت ایشان در‌‌ همان شماره یک باقی مانده است.

وی گفت: کارهای ایشان در حوزه بهداشت و درمان را خوب می‌دانم و با شرایطی که پیش آمده است وضعیت نظام سلامت رو به پیشرفت خواهد بود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه مردم پای نظام، ولایت و اسلام ایستاده‌اند، گفت: وضعیت کنونی وضعیت جدید در دهه اخیر کشور است. مردم به هر دلیلی از اوضاعی که داشتند خسته شدند و خودشان هم با حضور در پای صندوق‌های رأی مساله را حل کردند.

وی افزود: ما کاری نکردیم، تمام کار من حضور در همین وزارت کشور برای ثبت نام بود ولی به تعبیر مردمی که از اقصی نقاط کشور،‌‌ همان روز به من پیام دادند این اقدام صوراسرافیلی در جامعه ایجاد کرد.

وی بیان داشت: من هیچ تبلیغی برای خودم نکردم و حتی بعد از ثبت نام مصاحبه‌ای هم نداشتم و فقط گفتم برای خدمت آمده‌ام و مردم به تشخیص خودشان عمل کردند.

وی افزود: خود مردم هم باید قدر این موقعیت را بدانند چرا که هزینه‌ای جز حضور در پای صندوق‌های رأی برای این دستاورد بزرگ به کسی تحمیل نشد در حالی که این اتفاق در سایر کشور‌ها شاید منجر به خونریزی‌های زیادی می‌شد.

وی به نقش رهبری انقلاب در ایجاد این وضعیت اشاره کرد و گفت: رهبر انقلاب با اعلام حق الناس بودن رأی مردم نقش تعیین کننده‌ای ایفا کردند که امیدواریم در همه انتخابات آینده نیز رأی مردم چنین تلقی شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: شرایط امنیتی که ایجاد شده بود حتی مردمی که مشکل مالی برای زندگی نداشتند را با تلخکامی مواجه کرد.

وی با اشاره به اینکه نخبگان و پزشکان ایرانی زیادی نیز در خارج از کشور به سر می‌برند آرزو کرد لایۀ ضخیمی که بین آن‌ها و مردم کشورشان ایجاد شده است از بین برود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه باید قدر این مردم را دانست از مردم نیز خواست که قدر دستاوردهای خود را بدانند و در جهت حفظ و توسعه آن تلاش کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص سیاستهای تدوین شده در مجمع در خصوص بحث سلامت، توضیح داد: سیاست‌های بسیار خوبی دراین بخش تدوین شده که منتظر ابلاغ رهبری است و آقای دکتر ولایتی می‌توانند پیگیری‌های لازم برای ابلاغ این سیاست‌ها را انجام دهند.

وی افزود: این سیاست‌ها سند جامعی است برای ارتقای پزشکی در جنبه‌های مختلف مادی، معنوی، علمی و عملی و مجموعه‌ای از نیازهای امروز پزشکی در این سیاست‌ها گنجانده شده است.

هاشمی رفسنجانی در پایان برای مسئولان بهداشت و درمان کشور و سازمان نظام پزشکی در پیشبرد امور مردم آرزوی موفقیت کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر