کد خبر: 23906 A

۱۲ آذر؛

معلولان در جامعه ما با وجود محدودیت‌های فراوانی که دارند موفق عمل کردند و توانستند به پیشرفت‌های خوبی دست یابند. البته هنوز به علت عدم فرهنگ مردم و جامعه، آن‌ها برای حضور در اجتماع مشکلات فراوانی دارند.

ایلنا:روز ۱۲ آذر قرار است ماهاناجامی ۲۸ ساله به همراه مرتضی حسینی (عبدی) ۱۸۰۰ پله برج میلاد را به مناسبت روز جهانی معلول با دست‌هایشان بالا بروند و به این صورت توانمندی و اراده اشان را به جامعه نشان دهند.

به گزارش ایلنا، صدیقه اکبری مدیرعامل موسسه خیریه رعد می‌گوید: ماهانا جامی از سال‌ها پیش، قبل از اینکه برج میلاد ساخته شود تمرینهای خودش را شروع کرد و در مشهد هم هر روز این کار را انجام داد و اکنون به این توانایی رسیده که ۱۸۰۰ پله را بالا برود.

به گفته او، ماهانا مهندس شیمی است و ورزش وزنه برداری انجام می‌دهد.ما در موسسه خیریه رعد تلاش می‌کنیم که معلولان را از کنج خانه وارد جامعه کنیم و به آن‌ها آموزشی دهیم که بتوانند برای خود کسب درآمد کنند.

اکبری گفت: ما به این افراد توان یاب می‌گوییم و اعتقاد داریم که آن‌ها توانایی‌هایی دارند که می‌توانند در جامعه موفق عمل کنند و در این زمینه رسانه‌ها و صدا و سیما می‌تواند بسیار کمک کند.

او ادامه می‌دهد: چرا صدا و سیما در هیج شغل جلوی دوربینی مثلا گویندگی از معلولین استفاده نمی‌کند در تمام دنیا بسیاری از برنامه‌های کودکان حتی با مجری معلول اجرا می‌شود تا این فرهنگ در جامعه نهادینه شود.

مراسم روز جهانی معلولان در موسسه خیریه رعد با همکاری مسئولان برج میلاد امسال در این مرکز برگزار می‌شود و از معلولان موفق هم قدردانی می‌شود. این برای اولین بار است که این مراسنم با همکاری جایی مثل برج میلاد در خارج از موسسه رعد برگزار می‌شود که به گفته مسئولین موسسه جای تقدیر از مسئولین برج دارد.

موسسه رعد را بیشتر بشناسیم

در این دنیای پر هیاهوی امروز آن قدر سرگرم مسائل مختلف هستیم که گاهی حتی خودمان را هم فراموش می‌کنیم چه برسد به دیگران اما بعضی از آدم‌ها هستند که معمولا ما خیلی راحت و بدون اینکه حتی گوشه چشمی به آن‌ها بیندازیم از کنارشان عبور می‌کنیم در حالی که آن‌ها هم بخشی از اینجامعه و البته بخشی از ما هستند وآن‌ها افراد معلول هستند افرادی که در این دنیا گم شده‌اند و یا فراموش شدند در حالی که خیلی از آن‌ها شاید بهتر از همه ما که سالم هستیم و جز غر زدن کاری نداریم بهتر می‌بینند و بهتر حتی درک می‌کنند.

البته گاهی از بین همه ما آدم‌های سالم افرادی پیدا می‌شوند که معلولان را می‌بینند و بدون هیچ گونه ترحمی به آن‌ها توجه می‌کنند

موسسه رعد از جمله مراکز خیریه‌ای است که تلاش می‌کند بچه‌های معلول را از کنج خانه بیرون آورده و زندگی دوباره‌ای را به آن‌ها ببخشد.

صدیقه اکبری درباره این موسسه می‌گوید: موسسه رعد حدود سه دهه است که فعالیت دارد و توسط سه مهندس جوان واز یک زیر زمین ساده آغاز شد و البته با چهار کار آموز و رفته رفته بزرگ و بزرگ‌تر شد و تمامی مخارج این ساختمان شامل کمک‌های مردمی بوده است و هدف آن شناختن معلولان ذهنی و آموزش دادن به آن‌ها است چرا که من در این سه دهه شاهد موفقیت‌های این افراد بوده‌ام ومتاسفانه در جامعه ما فرهنگ به گونه‌ای است که سخت در کنار معلولین قرار می‌گیریم و یا نگاه ترحم آمیز به آن‌ها داریم.

مدیر عامل موسسه خیریه رعد در ادامه گفت: ما ۱۸مرکز در سراسر ایران داریم و حتی جالب است بدانید که ما یک دانشگاه هم برای معلولین تاسیس کرده‌ایم واین افراد می‌توانند در رشته‌هایی مانند حسابداری مدد کاری کامپیو‌تر گرافیک تحصیل کنند وسپس وارد بازار کار می‌شوند

اکبری در ادامه تصریح کرد: ما در این مرکز از سن راهنمایی تا ۴۵سال پذیرش داریم ودر روزهای یکشنبه متقاضیان محترم می‌توانند با ما تماس بگیرند و اسم نویسی کنند ضمن اینکه متقاضیان پس از پذیرش به روان‌شناس مدد کار و فیزیوتراپیست معرفی می‌شوند تا میزان علاقه و مهارت آن‌ها نیز مشخص شود و سپس در رشته‌هایی مانند قالیبافی معرق کاری نقاشی سفال‌گری تحت آموزش قرار می‌گیرند.

این مرکز کاملا خصوصی بوده و با مشارکت مردم فعالیت می‌کند

۱۲ آذر، روز جهانی معلول، ۲ معلول ایرانی با دست هزار و ۸۰۰ پله برج میلاد را بالا می‌روند تابا شعار «افتخار می‌کنیم به توان تو» به گنبد آسمان برسند.

برگزار کننده این مراسم مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد است. در دعوتنامه مراسم آمده است: «افتخار داریم در مراسمی که یکشنبه ۱۲آذر ۱۳۹۱، ساعت ۳ بعد از ظهر. به مناسبت روز جهانی معلول برگزار می‌شود، شاهد صعود پرغرور جوانان توان یاب با پای اراده از پله‌های مرتفع برج میلاد باشیم.»

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر