کد خبر: 67552 A

شهرام نوشیر:

یکی از اهدافی که بنیاد در زمینه نمایشنامه نویسی می‌تواند دنبال کند پیوسته کردن پیکره دانشگاهی کشور به جامعه تجربی است چراکه علم و تجربه شدیدا به هم نیازمندند و برای بالنده شدن باید دپارتمان‌های آموزشی با بخش فرهنگی منسجم‌تر ارتباط داشته باشند.

ایلنا: مدیر دفتر تئا‌تر خیابانی؛ ضرورت بهبود آثار نمایشی در کشور را منوط به آثار ادبی فاخر عنوان کرد و گفت: راه اندازی و ایجاد بانک اطلاعات نمایشنامه نویسان در بنیاد ادبیات نمایشی کار بسیار مثبت و قابل تقدیری است و وقتی نمایشنامه‌نویسان به این بانک اطلاعاتی دسترسی داشته باشند، می‌توانند با انواع نمایشنامه نویسی از این راه آشنا شوند، چه نمایشنامه‌هایی که نو‌پرداز هستند و چه نمایشنامه‌های کلاسیک و همچنین کارهایی که از قبل بوده و یا ترجمه شده است.
به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی اولین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی؛ شهرام نوشیر گفت: بخشی از کار بنیاد برگزاری جشنواره است و می‌تواند از این طریق برخی آثار را به دست بیاورد و اهرم‌های تبلیغی و تشویقی مثل جایزه دادن و اسامی هیات داوران باعث خوشحالی هنرمندان و توجه به ادبیات نمایشی بیش از پیش خواهد بود.
وی در ادامه افزود: این جشنواره می‌تواند اهداف و خاستگاه ویژه‌ای داشته باشد به گونه‌ای که مسبب شرکت همگانی هنرمندان نمایشنامه نویس در این جشنواره باشد و امیدوارم که از هنرمندان شناخته شده و سوابق درخشان برای داوری جشنواره استفاده شود.
نوشیر در ادامه تصریح کرد: امیدوارم استفاده از اهرم‌های تشویقی به سمتی هدایت شود که به ذخیره‌های غنی ادبی کشورمان توجه شود و سیستم مولف-نویسنده به گونه‌ای باشد که بهره‌مندی از آثار شاخص ادبی و اسطوره‌هایمان و شناساندن یک هویت ایرانی با آثار ادبی به جهانیان در دستور کار قرار بگیرد.
این نویسنده و کارگردان تئا‌تر در ادامه افزود: یکی از اهدافی که بنیاد در زمینه نمایشنامه نویسی می‌تواند دنبال کند پیوسته کردن پیکره دانشگاهی کشور به جامعه تجربی است چراکه علم و تجربه شدیدا به هم نیازمندند و برای بالنده شدن باید دپارتمان‌های آموزشی با بخش فرهنگی منسجم‌تر ارتباط داشته باشند.
وی دورهم خوانی نمایشنامه‌های متخصصین این عرصه را به عنوان راهکاری جهت رشد متون نمایشی دانست و تاکید کرد: وقتی در یک دورهم خوانی نمایشنامه نویسان خوب به دورهم جمع شوند و کار‌هایشان برای هم بخوانند و به صورت آشکار به نقد و بررسی آثار هم بپردازند و مسائل را با هم مطرح کنند و در واقع جلو‌تر از نقد و تحلیل عمل کنند.
شهرام نوشیر در ادامه از بنیاد ادبیات نمایشی به عنوان جایگاهی برای ایجاد و افزایش همدلی و همفکری نمایشنامه نویسان یاد کرد و گفت: بنیاد باید به گونه‌ای عمل کند که متعلق به همهٔ هنرمندان باشد و باعث دلگرمی هنرمندان از طریق حمایت‌های مادی و معنوی خود شود. چرا که این دلگرمی باعث افزایش انگیزه در جهت ارائه متونی با تکنیک و ساختار قوی خواهد شد.
وی در پایان تصریح کرد: جای هیچ گونه تردیدی نیست در زمینه رشد و ارتقای نمایشنامه نویسی در کشور باید تدابیری اندیشیده شود و خوشبختانه این فعالیت‌ها در بنیاد ادبیات نمایشی ایران برنامه ریزی شده و در حال انجام است.
امید است این مهم به سرانجام مطلوبی برسد.

جشنواره نمایشنامه‌نویسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر