کد خبر: 75935 A

برای اجرای نمایش «مثل آب برای شكلات»؛

پشت كوهی: سعی می‌كنم در اجرای این نمایش هم به آن‌چه در آثار گذشته اعتقاد داشتم عمل كنم و به تماشگر باج نخواهم داد.

ایلنا: نمایش «مثل آب برای شکلات» به كارگردانی ابراهیم پشت كوهی نیمه دوم تیرماه به سالن سایه مجموعه تئاتر شهر می‌آید.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پشت كوهی ضمن اعلام این خبر در ارتباط با تغییرات احتمالی نمایش نسبت به اجرای جشنواره اظهار كرد: تغییرات خواهیم داشت اما محسوس نخواهد بود چون اجرای كار به صورتی است كه در اجرای عمومی هم هر روز با روز قبل تفاوت دارد اما تركیب بازیگران ثابت مانده و تغییری در این بخش نداشتیم.

وی در رابطه با نمایش‌نامه كار توضیح داد: نمایشی كه روی صحنه می‌بریم براساس رمانی محبوب در آمریكای لاتین به همین نام است كه توسط لورا اسکوئیل نویسنده میكزیكی به نگارش درآمده و توسط انتشارات روشنگران در ایران به چاپ رسیده است. سبك نگارش متن رئالیسم جادویی است و از آنجا كه تشابه زیادی میان اقلیم هرمزگان و مردم این خطه با آمریكای لاتین وجود دارد مردم جنوب هم‌زادپنداری خوبی با اثر داشتند و از كار ما استقبال كردند.

سرپرست گروه تئاتر تی‌تووك در ارتباط با روند شكل‌گیری این اثر نمایش عنوان كرد: سال گذشته دوره آموزشی برای هنرجویان درنظر گرفته بودیم كه روند شكل‌گیری این كار در حین تمرینات همین كارگاه آموزشی اتفاق افتاد و در ادامه متن را با توجه به بازیگران مورد نظرم نوشتم چون اعتقاد به متن پیش از اجرا ندارم و بیشتر علاقه‌مند هستم با حضور بازیگران در صحنه متن متناسب را بنویسم.

كارگردان نمایش «لنج‌های بی‌بادبان» در ادامه به حضور رویا نونهالی در جمع بازیگران اشاره كرد و اظهار داشت: در نهایت خانم رویا نونهالی به جمع بازیگران گروه اضافه شد و از آن‌جا كه هنرمندی كاملا حرفه‌ای هستند برای حضور در تمرینات گروه به جنوب سفر كردند و به بندر آمدند كه تاثیر بسیار زیادی بر روحیه اعضا داشت.

وی تصریح كرد: شكل حضور رویا نونهالی در تمرینات، رعایت نظم و رفتار این هنرمند برای گروه یك كلاس درس محسوب می‌شد.

پشت كوهی با اشاره به اینكه اجرای نمایش «مثل آب برای شكلات» در جشنواره بین‌المللی تئاترفجر هم با استقبال مخاطبان مواجه شد، گفت: ما همچنین سه روز اجرای تمرینی پیش از حضور در جشنواره را در جنوب داشتیم كه مردم استقبال زیادی از كار داشتند. امیدوار هستم بعد از سفر به تهران برای اجرای كار بتوانیم پس از بازگشت نمایش را در استان هرمزگان هم اجرا كنیم.

این هنرمند همچنین در ارتباط با میزان حمایت‌ها از نمایش خود عنوان كرد: صحبت‌هایی مبنی بر علاقه مركزهنرهای نمایشی به حمایت از كار ما وجود دارد اما فعلا اتفاقی نیفتاده است. احتمالا باید منتظر باشیم تا اجرای عمومی نمایش ما در تهران شروع شود و قضیه را پی‌گیری كنیم.

كارگردان نمایش «تاریخ سرکوب» افزود: نمایش ما نزدیك به 18نفر عوامل دارد كه همه از بندر به تهران سفر می‌كنند و اقامت یك ماهه آن‌ها هزینه‌هایی دارد كه باید بتوانیم تامین كنیم. گرچه كار سختی است اما با توجه به شور شوقی كه در بچه‌ها وجود دارد امیدوار هستیم مركز هم از ما حمایت كند.

پشت كوهی همچنین ضمن بیان اینكه 15روز پیش از آغاز اجرا به تهران سفر می‌كنیم در رابطه با ویژگی اثر اظهار كرد: سعی می‌كنم در این نمایش هم به آن‌چه در آثار گذشته اعتقاد داشتم عمل كنم و به تماشاگر باج نخواهم داد. به‌رغم اینكه نمایش ما دیالوگ زیاد دارد سعی می‌كنیم از زبان بدن برای انتقال مفاهیم بهره بگیریم و بخش دیگری از كشف مفاهیم را برعهده خود مخاطب خواهیم گذاشت.

وی در پایان تصریح كرد: به قول میرهولد تماشاگر نباید ساكن و منفعل باشد و باید در اجرا مشاركت داشته باشد كه ما نیز مانند گذشته سعی می‌كنیم با استفاده از تمهیداتی مانند آشپزی در حین اجرای كار حواس پنج‌گانه مانند حس بویایی و چشایی تماشاگران را تحریك كنیم و او را به نوعی دركار مشاركت دهیم.

نمایش «مثل آب برای شكلات» در سی‌ویكیمن جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به روی صحنه رفت كه با استقبال مخاطبان مواجه شد.

تئاترشهر ابراهیم پشت کوهی مثل آب برای شکلات رویا نونهای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر