کد خبر: 93873 A

قادر آشنا:

تا زمانی که جایگاه تئا‌تر را برای جامعه مشخص نکنیم، نمی‌توانیم به تئا‌تر کمک کنیم و آن را جلو ببریم.

ایلنا: قادر آشنا(مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)؛ باتوجه به پایان دورهٔ دولت یازدهم گفت: از زمانی که در اداره کل هنرهای نمایشی مشغول شدم، بررسی کردم که در این مدت کوتاه چه کارهایی می‌توانیم پایه‌گذاری کنیم تا دولت بعد و هر کسی که به جای ما می‌آید و می‌خواهد سکان کار را به دست بگیرد بتواند کار‌ها را به سرانجام برساند. البته باید صادقانه بگویم تا کنون هر کجا که کار کرده‌ام به این توجه نکرده‌ام که چقدر زمان دارم و برای کجا کار می‌کنم. من معتقد هستم همه جای ایران سرای من است و هر کجای کشور که خدمتی از من بربیاید باید انجام بدهم و کوتاهی نکنم.

به گزارش ایلنا به نقل از سایت صحنه، وی با برشمردن اقدامات خود در اداره کل هنرهای نمایشی توضیح داد: با پایان دولت دهم این وظیفه را بر عهده گرفتم. تا آن زمان چند ایده خوب مطرح شده بود که باید ادامه پیدا می‌کردند. ولی از جمله اقداماتی که برای من بسیار مهم و در اولویت قرار داشت تعیین و ارتقاء نقش و جایگاه هنر تئا‌تر بود. معتقدم تا زمانی که ما جایگاه تئا‌تر را برای جامعه مشخص نکنیم، نمی‌توانیم به تئا‌تر کمک کنیم و آن را جلو ببریم. همیشه این حس در درون من وجود دارد که چرا در حوزهٔ فرهنگ آن گونه که نقش و جایگاه‌اش است با آن رفتار نمی‌کنیم؟ به همین خاطرهمیشه تلاشم بر این بوده که در سطح مسئولین سیاسی کشور به نقش و جایگاه این هنر ارزنده بیشتر توجه شود.

وی افزود: معتقد هستم مدام باید بگوییم تئا‌تر یک هنر فاخر است، تئا‌تر هنر مادر است، تئا‌تر جایگاه ویژه‌ای دارد و خمیر مایه آن اندیشه، فکر و انسان است و برای انسان تولید می‌شود. اگر این اتفاق بیفتد و بتوانیم نوع نگرش مسئولین نسبت به عرصه فرهنگ و هنر خصوصا تئا‌تر را قدری تغییر دهیم می‌توانیم کار را به جلو پیش ببریم. به همین خاطر با توجه به اینکه در حال حاضر مسئول تئا‌تر کشور هستم علی رغم فرصت کوتاهی که در اختیار داشتم وظیفه خودم می‌دانستم که بروم و بگویم، به همین خاطر جلسات متعددی را با مسئولین سطح یک کشور، شورای عالی انقلاب فرهنگی و افراد اهل فضل که دراین عرصه می‌توانند به ما کمک کنند برگزار کردیم وتلاش کردیم اینجایگاه را در میان مسئولین مشخص کنیم.

آشنا با بیان اینکه تئا‌تر کشور به توجه معنوی بیش از توجه مالی نیاز دارد اضافه کرد: باید حضور معنوی و حضور مادی را در این جریان در نظر بگیریم. من بیشتر از اینکه به دنبال حضور مادی باشم به دنبال حضور معنوی هستم، یعنی اینکه ابتدا باید به مسئولین به باورانیم تئا‌تر یک هنر فاخر است بعد خود به خود به بحث مادی و بودجه تئا‌تر نیز کمک می‌شود. در راستای این هدف، جلسات و برنامه‌هایی که ما داشتیم اگر مجموع گفتگوهای نمایندگان مجلس در مورد تئا‌تر را با سال‌های قبل قیاس کنید خواهید دید که امسال راجع به تئا‌تر بیشتر حرف زده شد که این قطعا خوب است.

وی همچنین از عدم بدهکاری اداره کل هنرهای نمایشی به هنرمندان گفت و اظهار داشت: به شکر خدا سال ۹۲ را بدون بدهی به جامعه هنری آغاز کردیم. البته این گفتهٔ من به منزله عدم بدهکاری اداره کل هنرهای نمایشی نیست و ما هنوز به بعضی از کانون‌ها مانند انتشارات نمایش، کانون ملی منتقدان، و کانون نمایش‌های آیینی سنتی که با خودمان مرتبط هستند بدهکاریم و نتوانستیم آن جور که دوست داشتیم به آن‌ها رسیدگی کنیم. این اشکال وجود دارد البته من تلاش می‌کنم به زودی همه این بدهی‌ها را تسویه کنم. لازم به ذکر است که با قول وزیر ارشاد و گفته معاونت هنری ما دولت یازدهم را بدون بدهی تحویل خواهیم داد.

قادر آشنا در پاسخ به این سوال که اگر در دولت دوازهم بر مسئولیت خود ابقا شود چه کارهایی را در اولویت عملکرد خود قرار خواهد داد، گفت: من کارهای بلند مدتی را که در نظر داشتم دنبال می‌کنم. خصوصا در مورد اجراهای عمومی و تولید آثار فاخر اعتقاد دارم که این یک پروسه چند ساله است. به نظر من گویش‌ها و فولکلور ما ظرفیت‌های اجرایی زیادی دارند و باید از آن‌ها استفاده کنیم. معتقدم فرهنگ موضوع جهانی است و نمی‌توان جلوی آن را گرفت، زیرا خود به خود راه خود را پیدا می‌کند اما با تمام وجودم باور دارم هرچیزی که در هر کجا نوشته شده بر اساس فرهنگ و هویت آن منطقه نوشته شده پس چه بهتر که ما هم به فرهنگ، فولکلور و قومیت خود بیشترتوجه کنیم.

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: حتی اگر در این مسئولیت نباشم هم از تئا‌تر؛ این هنر فاخر؛ حمایت می‌کنم.

قادر آشنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر