کد خبر: 15616 A

«سرزمین‌من» با گزارش‌ها و مقالاتی درباره گربه شنی، پیکره تاریخی سردار اشکانی، شعرهای پاییزی نیما یوشیج، آداب سفرنامه‌نویسی و همچنین پیشنهادهایی ویژه برای سفر در آبان‌ماه روی پیشخوان آمده‌است.

ایلنا:‌ سی‌وهشتمین شماره ماهنامه ایران‌شناسی و ایرانگردی «سرزمین‌من» در آبان‌ماه ۹۱ منتشر شد. در این شماره، «سرزمین‌من» با گزارش‌ها و مقالاتی درباره گربه شنی، پیکره تاریخی سردار اشکانی، شعرهای پاییزی نیما یوشیج، آداب سفرنامه‌نویسی و همچنین پیشنهادهایی ویژه برای سفر در آبان‌ماه روی پیشخوان آمده‌است.

پرونده ویژه این شماره از ماهنامه «سرزمین‌من»، «ملوس بیابان» نام دارد که عکس جلد مجله را هم به خود اختصاص داده ‌است. در این پرونده «گربه شنی» که به گربه بیابان‌های ایران مشهور است بررسی و ردش در شنزارهای ایرانی گرفته‌ شده. گربه‌ شنی، شباهت زیادی با گربه‌های شهری در ایران دارد، اما اینجانور کوچک‌جثه ویژگی‌هایی دارد که آن را برای بیابان‌های ایران سازگار کرده ‌است. حدود نیم‌قرن پیش یک بیولوژیست آلمانی حضور این گربه را در این گزارش داد و تاکنون عکس‌ها و گزارش‌های بسیار اندکی درباره‌اش منتشر شده‌ است.

پیکره مفرغی ۲هزار ساله امیر پارتی، ۷۶ سال پیش در یکی از روستاهای ایذه خوزستان کشف شد و امروز در موزه ملی ایران استوار ایستاده ‌است. این کشف اگرچه به نام باستان‌شناس‌شناس انگلیسی تمام شد، اما کاشف گمنامی هم دارد و البته داستانی شنیدنی که «احسان یغمایی» باستان‌شناس پیشکسوت ایرانی برای این شماره «سرزمین‌من» نگاشته ‌است.

یوش زادگاه «نیما یوشیج» است و ماه آبان، ماه تولد این شعار بزرگ. یوش زادگاه نیما زیبایی‌های پیدا و پنهانی دارد که چشم هر بیننده‌ای را به‌خصوص در این ماه پاییزی به خود خیره می‌کند. بخشی از این زیبایی‌ها در شعر نیما تصویر شده و شاید به پشتوانه همین طبیعت زیباست که اشعارش دلنشین و ماندگار شده‌اند. «سرزمین‌من» به بهانه تولد نیما به یوش سفر کرده و در جان‌مایه‌های طبیعی اشعار پدر شعر نوی ایران گشت‌و‌گذار کرده ‌است.

از این شماره، «سرزمین‌من» با انتشار «آداب سفرنامه‌نویسی»، اولین قسمت از مجموعه سفرنامه‌های «اصغر عبداللهی» نویسنده و فیلم‌نامه‌نویس مطرح ایران در مجله منتشر شده است؛ در اولین بخش این مجموعه سفرنامه که «بازخوانی یک سفرنامه ناشیانه» نام دارد، اصغر عبدالهی، به سفرنامه منتشرنشده قدیمی خود از بندر کنگ نگاهی انداخته و با خوانش و بازنویسی آن‌ها، گونه‌های مختلف سفرنامه‌نویسی را مرور می‌کند و همزمان تصاویر منحصربه‌فردی از این بندر تاریخی و زندگی مردم در آن ارائه می‌دهد.

در این شماره از ماهنامه، بخش هفتم «کارگاه عکاسی» نوشته سردبیر مجله «سفر نشنال‌جئوگرافیک» نیز منتشر شده ‌است. در این قسمت با عنوان «رودر رو با انسان» به عکاسان علاقه‌مند گفته خواهد شد، یک عکاس حرفه‌ای باید چه نکاتی را بداند تا در عکاسی از مردم و آداب و رسومشان موفق‌تر باشد. در بخش جدید کارگاه عکاسی، که به تجربه‌ و دانش عکاسان ایرانی می‌پردازد، «افشین بختیار» عکاس پیشکسوت مستند، خاطرات عکاسی‌اش از یک موقعیت سخت برای عکاسی از مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان را در مطلب «عکاس در تاریکی» روایت می‌کند.

در بخش راهنمای سفر این شماره از مجله، پیشنهاد‌های متفاوتی برای گردش و تفریح در آبان‌ماه ارائه شده ‌‌است. در بخش «روستاگردی»، «در بند پاییز» راهنمایی است برای سفر به روستای پاییزی دربند آش‌نستان در استان قزوین و تماشای زیبایی‌های این روستا و امامزاده معروفش. در بخش «طبیعت» هم، «یک کویر، هزار آسمان» راهنمای سفری است به کویر زیبای مرنجاب در منطقه بندرریگ. بخش آخر هفته این شماره هم یک پیشنهاد مرتبط با طبیعت دارد، «در کوچه باغ پاییزی» یک پیشنهاد پاییزی است برای گشت و گذار در منطقه آهار.

در بخش «خرید» این شماره از «سرزمین‌من»، با مطلب «گل‌های سوزنی» راهنمای مناسبی درباره چگونگی ساخت و نحوه خرید پته‌دوزی شهر کرمان منتشر شده. در بخش «میراث» این شماره از «سرزمین‌من»، یک پیشنهاد در زیرمجموعه «موزه‌گردی» ارائه شده‌است، با آغاز کار باغ موزه دفاع مقدس در بوستان عباس‌آباد، «خرمشهر در تهران» علاقه‌مندان را برای بازدید از این موزه راهنمایی می‌کند. علاوه بر این راهنما‌ها یک پیشنهاد جالب هم در اختیار خوانندگان مجله قرار گرفته؛ «کافه با طعم تاریخ» راهنمایی است برای گشت و گذار در تعدادی از کافه‌های تهران که در خانه‌ها و عمارت‌های قدیمی برپا شده‌اند. در بخش زیارت این شماره راهنمای «مه‌مان بروجردی‌ها» راهنمایی است برای زیارت پاییزی امامزاده جعفر (ع) در شهر بروجرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر