کد خبر: 16376 A

در مراسم افتتاحیه نوزدهمین نمایشگاه اعلام شد:

امروز کشور به رسانه‌ای نیاز دارد که سیاست زده نباشد و صدایش برخاسته از دل مردم برای صلح و آزادی باشد/امسال تعرفه یارانه کاغذ برای روزنامه‌ها حذف شده است/در بخش توزیع اگهی‌ها انحصار اگهی‌های دولتی لغو و تعرفه پس از ۸ سال سه برابر شده است.

ایلنا: محمدجعفر محمدزاده معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی معتقداست که امروز کشور به رسانه‌ای نیاز دارد که سیاست زده نباشد و صدایش برخاسته از دل مردم برای صلح و آزادی باشد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدجعفر محمدزاده معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت و فرهنگ ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحیه نوزدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها با اشاره به وضعیت امروز مطبوعات کشور گفت: امروز شمارگان مطبوعات متناسب با جمعیت و نیاز کشور نیست و باید تلاش کرد تا بیش از پیش راه‌های توسعه کیفی مطبوعات را برای کسب اعتبار و نفوذ بیشتر در دو عرصه داخلی و بین المللی بگشاییم.
وی با اشاره به جهت گیری‌های معاونت مطبوعاتی در سال‌های گذشته گفت: سیاست کیفی سازی مطبوعات و خبرگزاری‌ها در سال‌های قبل فرانهاده شد به صورتی که از فاصله سیاست زدگی در رسانه‌ها کاسته و با ارتقای شاخص‌های کیفی زمینه اثر گذاری حرفه‌ای و ارتقای فرهنگ عمومی فراهم شود.
وی ادامه داد: تشکیل اتحادیه مطبوعات جهان اسلام، راه اندازی اینترنتی اشتراک مطبوعات، تاسیس سرای روزنامه‌نگاران، صدور پروانه نشریات آن هم به صورت روزانه، دارا شدن هر استان به روزنامه، تجدید ساختار جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌ها، توجه به اشاعه سبک زندگی ایرانی اسلامی و برگزاری نمایشگاه مطبوعات خانوادگی با هدف، ‌تدوین آیین نامه کار حرفه‌ای خبرنگاران، تعریف تک تک مشاغل حوزه خبر رسانه و روزنامه نگاری، برگزاری جشنواره پیش‌نگاران مطبوعات، برگزاری چهارمین سمینار مسایل و چالش‌های مطبوعات انتشار سلسله کتاب‌های مطبوعات ایران از جمله اقداماتی است که در سال‌های گذشته با هدف ارتقای سطح روزنامه نگاری و خبرگزاری‌های ایران در کشور و جهان صورت گرفته است.
محمدزاده با اشاره به توجه بحث هدفمندی یارانه‌ها و همچنین بحث کاغذ در مطبوعات گفت: برای توسعه کیفی رسانه‌های داخلی برنامه هدفمندی یارانه مطبوعات و اطلاح نظام یارانه‌ای تدوین شد و شفاف سازی شاخص رتبه بندی مطبوعات و تعیین ضرایب حمایتی بر مبنای شاخصه‌های کمی به میزان ۷۰ درصد و شاخصه‌های کیفی به میزان ۳۰ درصد بخش عمده از این برنامه تحقق یافت. در حوزه اقدامات حمایتی در بخش کاغذ نیز علاوه بر افزایش نوبت‌های پرداخت یارانه نقدی به عنوان یارانه میان نوبه‌ای در اتحادیه کاغذ یارانه‌ای برای روزنامه‌های با قیمت ۲۰ درصد ارزان‌تر از قیمت بازار به اجرا درآمد. همچنین تعرفه یارانه کاغذ برای روزنامه حذف شده و در بخش توزیع آگهی‌ها نیز انحصار اگهی‌های دولتی لغو و تعرفه پس از ۸ سال سه برابر شد.
وی ادامه داد: در بخش مالیات نیز با توافقی که با سازمان امور مالیاتی صورت گرفته؛ یک سری ممیزی واحد به منظور وحدت رویه و اجرای دقیق‌تر بند لام ماده ۱۳۹ قانون مالیات‌های مستقیم تعیین شد.
محمدزاده با اشاره به نمایشگاه مطبوعات گفت: نمایشگاه امسال با شعار رسانه کلام صادقانه نگاه منصفانه برگزار می‌شود که در ان ۲ هزارو ۳۸۰ رسانه در ۸۳۰ غرفه از ۳۰ کشور جهان با ۸۰ خبرنگار خارجی حضور دارد.
وی افزود: ما امروز معتقدیم که باید به رسانه‌ای بیندیشیم که به دور از سیاست زدگی در آگاهی بخشی به ملت‌های آزاده و مستقل جهان بکوشد زیرا وقتی رسانه از مسیر اطلاع رسانی و نقض روشمند به مجرای نگاه تک بعدی و منعفت گرایی جناحی بیفتد اعتقاد مخاطبان خود را از دست می‌دهد و رسانه‌ای که اعتماد مردم را از دست بدهد همگانی نیست.
وی ادامه داد: آنجا که رسانه استقلال و هویت خود را از دست بدهد جناح‌های سیاسی بیش از بیش از تریبون آن به مقابله با یکدیگر خواهند پرداخت و اصحاب رسانه یکسره ناگزیر به تنویر موقعیت قدرت‌ها خواهند شد. ما براین باوریم که اخلاق رسانه شعار نیزحقیقتی دست یافتنی است و صدای اهالی رسانه صدای بلند عدالت و حقیقت است.

نمایشگاه مطبوعات محمد جعفر محمد زاده هدفمندی یارانه ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر