کد خبر: 54462 A

در نشست نشریه اطلاعات و حكمت در بوته نقد بررسی شد:

رسانه‌های عمومی و نشریات تخصصی، مهم‌ترین نماد توسعه فرهنگی كشورند، به همین دلیل اگر جراید و رسانه‌ها را حذف كنیم، به طور رسمی اعلام كرده‌ایم كه جامعه ما عقب‌مانده و تك محور است.

ایلنا: سیدمسعود رضوی، عضو هیات تحریریه نشریه اطلاعات حكمت و معرفت، امروز صبح(17 اسفند) در نشست نشریه اطلاعات و حکمت در بوته نقد با بیان این مطلب گفت: یكی از اولویت‌های اصلی توسعه، انتشار منظم و مدون نشریات عمومی و تخصصی است و اگر نشریات تخصصی‌ای مثل نشریه اطلاعات حكمت و معرفت، حضور طولانی مدت در جامعه داشته باشند، به این معناست كه تعمیق فرهنگی به معنی واقعی كلمه در كشور اجرا شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از ستاد خبری اولین نمایشگاه نشریات تخصصی، وی با بیان اینكه نیاز به تهیه و انتشار نشریات علمی بعد از تاسیس دانشگاه تهران و دیگر دانشگاه‌ها حس شد، ادامه داد: پس از تاسیس دانشگاه تهران، نشریات با رویكرد و چهره تازه‌ای روبرو شدند و نقش جدیدی را ایفا كردند كه عبارت است از آموزش و تعلیم.

این نویسنده همچنین گفت: ایران در زمینه انتشار مطبوعات، چه نشریات عمومی و چه نشریات تخصصی، هیچ وقت نگاه تقلیدی نداشته‌اند و از ابتدای انتشارشان، رویكرد خلاقانه داشته‌اند و روزنامه‌ها و مجلات منتشر شده در كشور را به سرعت بومی كردند در حالی كه وقتی روزنامه و جراید به كشورهایی مثل روسیه یا كره جنوبی رسید، آنها روزنامه‌های فرانسوی را كلمه به كلمه ترجمه می‌كردند.

انشاء الله رحمتی، مدیر مسئول نشریه اطلاعات و حكمت نیز در ادامه این نشست گفت: روند خلاقانه تولید نشریات علمی پژوهشی و تخصصی به خصوص در حوزه فلسفه و فلسفه اسلامی تاكنون ادامه پیدا كرده است چراكه ایران تنها كشوری بوده كه سنت فلسفی زنده داشته است.

وی ادامه داد: تفاوت رویكرد به فلسفه در ایران و دیگر كشورها در این است كه این رشته در كشور ما، ذوقی است و حتی كسانی كه هیچ سررشته‌ای از این علم ندارند، تظاهر به دانستن فلسفه می‌كنند كه به نظر من این كار اصلاً بد نیست چون نشان از علاقه زیاد ایرانی‌ها به فلسفه دارد.

اولین نمایشگاه نشریات تخصصی به همت معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز دوشنبه در سالن حجاب تهران گشایش یافت و تا 20 اسفند ماه در این مکان ادامه می یابد.

نمایشگاه نشریات تخصصی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر