کد خبر: 67244 A

در پرونده «گل‌گردی در ایران»؛ 10 گونه از گل‌های ایرانی را که در دشت‌های مختلف ایران می‌رویند، معرفی شده و ویژگی‌های طبیعی و طبی این گیاهان بررسی شده‌ است.

ایلنا: چهل‌وچهارمین شماره ماهنامه ایران‌شناسی و ایرانگردی «سرزمین‌من» در اردیبهشت‌ماه 92 منتشر شد. در این شماره، «سرزمین‌من» با گزارش‌ها و مقالاتی درباره دشت‌های گل ایران، بادگیرهای ایرانی و همچنین پیشنهادهایی ویژه برای سفر در اردیبهشت‌ماه روی پیشخوان آمده ‌است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پرونده ویژه این شماره از ماهنامه «سرزمین‌من»، «گل‌گردی در ایران» نام دارد که در بخش «طبیعت» مجله منتشر شده و عکس جلد را هم به خود اختصاص داده ‌است. پرونده‌ای که در آن 10 گونه از گل‌های ایرانی را که در دشت‌های مختلف ایران می‌رویند، معرفی كرده است. در این مطلب ویژگی‌های طبیعی و طبی این گیاهان هم بررسی شده‌ و همچنین به مخاطبان می گوید كه در كدام دشت‌ها و در چه زمانی می‌توانند این گل‌ها را ببینند.

«سرزمین‌من» در بخش «معماری و فناورری» این شماره، مطلبی درباره بادگیرها با عنوان «رام کردن باد سرکش» منتشر كرده است. در این مطلب خواهید خواند که ایرانیان مبدع این سازه‌های کهن هستند، سازه‌هایی که از نخستین فناوری‌های تهویه هوا محسوب می‌شود و ایرانیان مبدع آن بوده‌اند. در این مطلب با انواع مختلف و شیوه کار بادگیرهای ایران هم آشنا خواهید شد.

در بخش «گردشگری» این شماره از ماهنامه، در 10 بخش با مهم‌ترین نقاط گردشگری تهران آشنا خواهید شد. موزه‌‌ها، نقاط فرهنگی، برج و میدان‌های معروف، عمارت‌های تاریخی، مراکز تفریحی، طبیعت شهری، زیارت امامزاده‌ها، باغ‌موزه‌ها، مراکز خرید و خانه‌موزه‌ها بخش‌های مختلف این مطلب‌اند.

در بخش «نگارخانه» این شماره، «سرزمین‌من» سراغ عکس‌های برگزیده نخستین جشنواره عکس خیام رفته است. جشنواره‌ای که مطابق با چارچوب‌ها و نماینده رسمی فیاپ (فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی) برگزار شده است. حدود 2هزار و 400 عکاس، از سراسر جهان عكس‌های خود درباره موضوع گردشگری از طبیعت ایران برای آن فرستادند و «سرزمین‌من» هم 12 عکس از این مجموعه را در این شماره منتشر کرده و درباره هركدام آنها توضیح كاملی داده است.

پنجمین قسمت از مجموعه سفرنامه‌های «اصغر عبداللهی» ـ نویسنده و فیلم‌نامه‌نویس مطرح ایران ـ در این شماره از «سرزمین‌من» منتشر شده است؛ در این مطلب که «میناب، بندر کهن» نام دارد، نویسنده سفرنامه‌ را به میناب در استان هرمزگان شرح داده است. این مطلب برای كسانی كه به سفرنامه و ‌خصوصا ادبیات داستانی علاقه دارند بسیار جذاب است.

در این شماره از ماهنامه، بخش یازدهم «کارگاه عکاسی» نوشته سردبیر مجله «سفر نشنال‌جئوگرافیک» نیز منتشر شده ‌‌‌است. در این قسمت با عنوان «وقتی از شهر بیرون می‌زنیم» به عکاسان علاقه‌مند گفته خواهد شد که چطور از مناطق و مناظر بیرون شهر عکاسی کنند.

در بخش راهنمای سفر این شماره از مجله، پیشنهاد‌های متفاوتی برای گردش و تفریح در ماه اریبهشت ارائه شده‌ است. در بخش «طبیعت»، مطلب «اژدها بر فراز کوهستان» منتشر شده که راهنمایی است برای سفر به قلعه سرسبز ضحاک در شهرستان هشترود.

در بخش «خرید» این شماره از «سرزمین‌من» و در زیرمجموعه صنایع‌دستی هم، مطلب «سیمین شیراز» راهنمایی است برای خرید ظروف خوش‌نقش نقره از شیراز.

علاوه بر این در بخش «میراث» این شماره، یک پیشنهاد در زیرمجموعه «تاریخ‌گردی» ارائه شده‌ است، «شهر چند هزار ساله»، علاقه‌مندان را برای گردش در شهر فیروزآباد در استان فارس راهنمایی می‌کند و در زیرمجموعه «موزه‌گردی» این بخش نیز، «نقشه‌های خلیج‌فارس» علاقه‌مندان را به تماشای نمایشگاه نقشه‌های تاریخی خلیج‌فارس در موسسه جغرافیایی سحاب راهنمایی می‌کند، نمایشگاهی که به مناسبت روز ملی خلیج‌فارس برگزار شده است.

«سرزمین‌من» در بخش «آخرهفته» هم با مطلب «گردش در لاله‌زار» خوانندگان را راهی گشت‌وگذار و تماشای لاله‌ها در بوستان‌های مختلف شهر تهران می‌کند.

در بخش «شکم‌گردی» و در زیرمجموعه «سفره ایرانی» هم مطلب راهنمایی برای تهیه خورش چاقاله‌بادام آورده شده، عنوان این مطلب «خورش نوبرانه» است.

از مجموع 44 شماره منتشر شده ماهنامه «سرزمین‌من»، 24 شماره آخر آن در دوره جدید منتشر شده‌اند. شماره 44 ماهنامه ایران‌شناسی و ایران‌گردی «سرزمین‌من»، در 100 صفحه، به سردبیری رضا مختاری و با قیمت 3500تومان به صورت تمام رنگی و گلاسه منتشر شده است.

ماهنامه سرزمین من
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر