کد خبر: 86602 A

عضو هیات علمی دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع):

مشکل ما در فضای رسانه تنها جرم و ارتکاب آن نیست. نباید به فضای رسانه نگاه بسیار منفی داشت. در کنار عرصه‌های مجرمانه فضای دیجیتال می‌شود به فضای مثبت آن نیز اشاره کرد.

ایلنا: حسن بشیر، دانشیار و عضو هیات علمی دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع) در مراسم رونمایی و نقد و بررسی کتاب خانواده، سواد رسانه‌ای و رسانه‌های دیجیتال تالیف سید محسن میربهرسی و محمدصادق افراسیابی، با اشاره به محتوای کتاب «خانواده، سواد رسانه‌ای و رسانه‌های دیجیتال» اظهار کرد: سه واژه خانواده، سواد رسانه‌ای و رسانه‌های دیجیتال در این کتاب مطرح شده که بسیار مهم است. از آنجا که خانواده کانون حیات انسان و فرهنگساز است، می‌تواند عامل پیشرفت و رشد و تعالی باشد.
وی افزود: متأسفانه تعریف کاملی از سواد رسانه‌ای در کشور صورت نگرفته است، در واقع این مفهوم به معنای توانایی خواندن، فهم محتوا و تحلیل رویکرد رسانه‌هاست. سواد رسانه‌ای تنها به معنای خواندن صرف نیست.
این استاد ارتباطات تصریح کرد: این روز‌ها مرکز فناوری اطلاعات رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موضوعی را به نام سواد دیجیتال، مصونیت فرهنگی مطرح کرده است. به نظر می‌رسد سواد رسانه‌ای در هر سه حوزه دیجیتال، نشریات و صداوسیما مهم است اما سواد دیجیتال نوعی از تکنیک بوده و این شعار دارای انحراف از اصل موضوع محسوب می‌شود.
وی ادامه داد: موضوع سواد رسانه، موضوعی تحلیلی و به نوعی شناخت رسانه است، بنابراین حتما باید شعارهایی همچون سواد دیجیتال، مصونیت فرهنگی، بررسی و اصلاح شوند.
بشیر اظهار کرد: اینترنت و فضای مجازی حوزه مهمی است که باید با چاپ و نشر این نوع کتاب‌ها به توسعه بیشتری برسیم و حوزه‌هایی همچون جوانان، خانواده، و بصیرت رسانه‌ای باید بیش از گذشته مورد بررسی قرار گیرد.
رئیس سابق دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع) تاکید کرد: نکات مطرح شده در این کتاب و کتاب مطالعات شبکه‌های اجتماعی و سبک زندگی جوانان توسط جناب آقای محمد صادق افراسیابی؛ یکی از دانش آموختگان دانشگاه امام صادق (ع) بیانگر نگاه خردگرایانه و معتدل ایشان نسبت به فضای مجازی و رسانه‌های دیجیتال است و آرزو می‌کنیم که در دولت تدبیر و امید از نگاه‌های علمی و اجرایی ایشان استفادهٔ بهتری شود.
رئیس سابق آکادمی آکسفورد انگلستان برای مطالعات عالی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار توجه به بصیرت رسانه‌ای در کنار بیان تهدیدات آن شد و تاکید کرد: مشکل ما در فضای رسانه تنها جرم و ارتکاب آن نیست. نباید به فضای رسانه نگاه بسیار منفی داشت. در کنار عرصه‌های مجرمانه فضای دیجیتال می‌شود به فضای مثبت آن نیز اشاره کرد و به اعتقاد بنده ناآگاهی و کم بصیرتی بزرگ‌ترین تهدیدی است که پیش روی ما در فضای وب و رایانه قرار دارد و یکی از راه حل‌ها استفاده از نخبگان و جوانان توانمند، پرانرژی و در عین حال مسلط به دانش ارتباطات و رسانه‌های دیجیتال در سطوح مختلف اجرایی و سیاستگذاری رسانه‌های دیجیتال در کشور است.

رسانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر