کد خبر: 94408 A

بنیاد ملی مد و لباس ایرانی اسلامی، نخستین جشنواره طراحی پوشاک آقایان را با دعوت از نوآوران این رشته دردو بخش برگزار می‌کند.

ایلنا: بنیاد ملی مد و لباس ایرانی اسلامی با هدف ارائه الگو‌های نوین در زمینه پوشاک کشور و به منظور بهره‌گیری از ظرفیت طراحان و تولیدکنندگان این عرصه، بر مبنای سلیقه‌های متنوع و متکثر شهروندان، نخستین جشنواره طراحی پوشاک آقایان را با دعوت از نوآوران این رشته دردو بخش برگزار می‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی بنیاد ملی مد و لباس، براساس فراخوان منتشر شده از سوی این بنیاد، اهداف برگزاری این جشنواره عبارتنداز: شناسایی و ساماندهی طراحان براساس توانمندی‌های آن‌ها در راستای توسعه صنعت پوشاک کشور، ایجاد بستری مناسب جهت معرفی و شناساندن طرح‌ها و الگو‌های نوین متناسب با هنر، فرهنگ، تمدن ایران اسلامی، فرهنگ سازی و ترویج استفاده از طرح‌ها و الگو‌های ملی در توسعه صنعت کشور، یجاد زمینه همکاری مناسب و کارآمد میان طراحان و تولید کنندگان پوشاک کشور، تجاری سازی طرح‌های منتخب و ضور فعال صنعت پوشاک ایران در عرصه بین الملل.

این جشنواره در دو بخش اصلی طراحی و علمی برگزار می‌شود که جزییات هر بخش به شرح زیر است:

بخش طراحی

الف) طراحی پوشاک آقایان مبتنی بر فرهنگ و تمدن ایران اسلامی: آثار این بخش به تفکیک ۴ فصل سال در بخش‌های لباس رسمی، لباس غیر رسمی، لباس مشاغل، لباس ورزشی، لباس نظامی و لباس نمادین به مثابه لباس ملی.

ب) بخش ویژه: این بخش معطوف به طراحی و برش لباس با الهام از دوره صفویان – به دلیل اعتلای هنر ایرانی – اسلامی در این دوره تاریخی است و در دو سطح حرفه‌ای وآماتور برگزار می‌شود.

محور‌های بخش طراحی

در این فراخوان آمده است که محورهای بخش طراحی عبارتند از: خلاقیت و نوآوری، بهره برداری درست از اصول طراحی، شناخت و استفادهٔ درست از رنگ، تناسب تزئینات با پارچه و طرح لباس، تناسب جنسیت پارچه با طرح لباس، کیفیت برش و دوخت، به کار گیری الگو‌های ایرانی _ اسلامی و امکان تولید صنعتی.

ضوابط بخش طراحی

در این فراخوان آمده است: شرکت در جشنواره برای تمامی هنر مندان و طراحان کشور آزاد است و کلیه شرکت کنندگان می‌بایست جهت ثبت نام و تکمیل فرم شرکت و ارسال طرح به سایت www. lebasirani. irمراجعه کنند.

همچنین اطلاعات فرم شرکت و عناوین آثار در تهیه مطالب انتشاراتی و نمایشگاهی مورد استفاده قرار خواهد گرفت، لذا صحت اطلاعات ارسالی بر عهده شرکت کننده بوده و کدثبت نام (کد ملی) اعلام شده توسط سایت به منزله ارتباط دبیر خانه جشنواره با شرکت کنندگان است. نیز تکمیل فرم و ارسال آثار به منزله قبول شرایط و مقررات جشنواره است.

حضور داوطلبان در بخش مسابقه منوط به گذراندن مراحل ذیل است:

۱- ارسال طرح‌های اولیه_ اجرای دستی یا کامپیوتری_ به صورت رنگی

۲- ارسال تصاویر طرح‌های منتخب پس از دوخت و اجرای کامل آن بر تن مانکن _ از زوایایی مختلف

۳-ارائه لباس تکمیل شده به همراه ملحقات آن به دبیر خانه جشنواره

۴- استاندارد سایز لباس‌ها می‌بایست بر مبنای سایز‌های ۴۸_ ۵۰ باشد.

۵- آثار ارائه شده در هر مرحله توسط کار‌شناسان زیربط مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت کسب امتیاز به مرحله بعد راه خواهد یافت.

موارد مهم

بر اساس اعلام این فراخوان، اعلام نتایج در هر مرحله از طریق سایت جشنواره و در زمان اعلام شده به اطلاع شرکت کنندگان خواهد رسید. در هر مرحله علاوه بر لباس، طراحی و ارائه ملحقات آن نیز حائز اهمیت است و هر طراح می‌تواند حد اکثر با ده اثر، بدون تکرار در مسابقه شرکت نماید.

مزایا

در این فراخوان مزایای حضور در جشنواره عبارتند از در یافت نشان شیما (شناسه یکپارچه مد و لباس ایرانی- اسلامی)، برخورداری از حمایت‌های مندرج در قانون ساماندهی مد و لباس، بر خورداری از تسهیلات مالی در جهت تولید انبوه آثار، برگزاری جشنواره‌های مد و لباس ایرانی – اسلامی در کشور‌های مسلمان، حمایت از راه یابی برندگان به جشنواره‌های بین المللی مد و لباس.

زمان بندی جشنواره

ثبت نام و ارسال طرح‌های اولیه – اجرای دستی یاکامپیوتری: ۱ تا ۳۰ مرداد ماه

· بررسی و اعلام نتیجه مرحله اول: ۱۵ مرداد تا ۱ شهریور ماه

· ارسال تصاویر طرح‌های منتخب پس از دوخت و اجرای کامل آن بر تن مانکن – از زوایای مختلف: ۱ شهریور تا ۲۵ شهریورماه

· بررسی و اعلام نتیجه مرحله دوم: ۲۵ شهریور تا ۱۰ مهر

· ارائه لباس‌های تکمیل شده به همراه ملحقات آن به دبیرخانه جشنواره: ۱۰ تا۲۰ مهر

· بررسی و اعلام نتیجه مرحله سوم: ۲۰ تا ۲۵ مهر

· زمان برگزاری جشنواره ۱ تا ۵ آبان ماه

۲- بخش علمی

این بخش معطوف به تحقق وپژوهش در راستای شناخت پوشاک ایرانیان در دوره صفویه است و پژوهش‌های ارائه شده در قالب کتاب، پایان نامه و مقالات می‌بایست در برگیرنده مجموع سه محور ذیل باشد:

۱- تحقیق و پژوهش در زمینه تاریخچه پارچه در این دوره تاریخی با در نظر داشتن جنسیت، نقوش، رنگ و نحوه بافت وتولید آن.

۲- تحقیق وپژوهش درزمینه تاریخچه طرح، برش و دوخت لباس وچگونکی پوشش اقشار مختلف جامعه در این دوره تاریخی

۳- تحقیق وپژوهش در زمینه تاریخچه ملحقات لباس اعم از کفش، کلاه و کمربند وزیورآلات وغیره در این دوره تاریخی

ضوابط بخش علمی

ارسال آثار باید در قالب لوح فشرده یا چاپی بوده و اعلام نتایج از طریق سایت جشنواره و در زمان اعلام شده به اطلاع شرکت کنندگان خواهد رسید.

مهلت ارسال آثار از تاریخ ۱/۵/۹۲ تا ۱۵/۷/۹۲

محل برگزاری جشنواره: تالار وحدت (خیابان حافظ _ خیابان استاد شهریار)

*نشانی دبیرخانه: خیابان حافظ– بعد از چهار راه کالج – خیابان هلال احمر – پلاک ۶ _ بنیاد ملی مدو لباس

· نشانی اینترنتی: www. lebasirani. ir

· تلفن: ۰۲۱۶۶۷۳۱۵۶۱_۰۲۱۶۶۷۲۳۸۹۹

جشنواره طراحی پوشاک آقایان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر