کد خبر: 12772 A

شماسی:

مهلت ارسال آثار به بخش صحنه‌ای سومین جشنواره سراسری تئا‌تر تک نفره به پایان رسید و اعضای هیات انتخاب آثار جشنواره، بررسی آثار دریافت شده را آغاز نمودند.

ایلنا: عبدالحی شماسی، نویسنده و کارگردان باتجربه تئا‌تر، یکی از اعضای هیات انتخاب آثار سومین جشنواره سراسری تئا‌تر تک نفره است؛ از افزایش کمی آثار رسیده به این جشنواره در دوره سوم خبر داد.
به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران، شماسی در ابتدای این گفت‌و‌گو اظهار داشت: متن تئا‌تر تک نفره باید با داستان گویی به شیوه اول شخص تفاوت داشته باشد اما تا کنون در بسیاری از متن‌های خوانده شده دیده می‌شود که داستان‌ها از سوی راوی اول شخص نقل می‌شود. بازیگر رویدادهایی که در گذشته برایش اتفاق افتاده را نقل می‌کند. من فکر می‌کنم برای این نوع تئا‌تر نیاز به آموزش بیشتری داریم و اینکه داستان گویی اول شخص باید به طور روشن از تئا‌تر تک نفره تفکیک شود.
عبدالحی شماسی با تاکید بر ضرورت انجام فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی در جهت تکامل جشنواره‌ها گفت: وقتی جشنواره‌ای برگزار می‌کنیم باید آن مسیر را ادامه بدهیم و دنبال کنیم. نباید این حرکت تا اجرای جشنواره بعدی متوقف شود. باید روی جشنواره مطالعه و تحقیق داشته باشیم. باید آسیب‌شناسی کنیم و نقاط و ضعف و قوت را به دست بیاوریم. باید گفت‌و‌گو و نقد و تحلیل داشته باشیم تا در ادوار بعدی شاهد تکرار‌‌ همان جشنواره قبلی نباشیم بلکه جشنواره را وارد مسیر رشد و تکامل کنیم.
عضو هیات انتخاب آثار سومین جشنواره سراسری تئا‌تر تک نفره به افزایش کمی آثار در این دوره از جشنواره اشاره کرد و اظهار داشت: افزایش تعداد آثار دریافت شده اتفاق خوبی است که نشان می‌دهد تعداد افرادی که به فرهنگ و ادبیات و تئا‌تر و هنر گرایش دارند بیشتر شده است. این نشان دهنده بالا رفتن سطح فرهنگ جامعه است اما حالا باید به دنبال رشد و پیشرفت کیفی باشیم، باید ببینیم از نظر آکادمیک تا چه حد پیشرفت داشته‌ایم و کیفیت آثار تا چه اندازه نسبت به گذشته متفاوت است؟ به طور مثال یک نفر می‌تواند ۱۰ اثر بفرستد اما باید ببینیم این تا چه حد ارزش دارد از سویی دیگر می‌شود یک نفر تنها یک اثر و یک متن داشته باشد که یک اثر ماندگار و به یاد ماندنی شود.
شماسی در پایان به برگزاری سومین دوره جشنواره سراسری تئا‌تر تک نفره در فرهنگسرای نیاوران اشاره کرد و گفت: من شخصا احساس خاصی نسبت به این مجموعه دارم چون جایگاه ویژه‌ای دارد و می‌توان یک سری از کارهای خاص را در این مجموعه انجام داد. در اینجا می‌توان جریان‌های هنری را هدایت کرد. نیاوران مکان دنج و خوبی است و با توجه به امکانات و توانایی‌هایی که در این مجموعه وجود دارد می‌تواند جایگاه خوبی برای رشد و ارتقای هنر باشد.
گفتنی است، سومین جشنواره سراسری تئا‌تر «تک نفره» با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری اداره کل هنرهای نمایشی، با هدف کشف و شناخت استعدادهای بر‌تر، توجه ویژه به بازیگر به عنوان اصلیترین رکن نمایش، تولید آثار کیفی با حجم و ابعاد کوچک و تولید آثار متناسب با اجرا در فضاهای غیرمتعارف، بهمن ماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر