کد خبر: 1475 A

دوماه از وعده مسئولان گذشت:

همچنان برسر وعده‌ای كه به هنرمندان تئاترعروسكی داده‌ایم؛ هستیم. در همان دوران محلی برای اختصاص به اجراهای عروسكی پیدا كردیم و حتی به مرحله پیش‌نویس قرارداد و تنظیم مبایعه‌نامه هم رسیدیم.

ایلنا: موضوع صاحب‌خانه شدن تئاترعروسكی مدت‌ زیادی است كه ذهن هنرمندان این عرصه نمایشی را به خود مشغول كرده است. در آخرین اقدام برای برطرف شدن این كاستی اردشیرصالحپور(دبیر چهاردهمین جشنواره تئاترعروسكی) در نشست رسانه‌ای خود ابراز امیدواری كرد كه هنرمندان تئاترعروسكی در مراسم اختتامیه چهاردهمین دوره خبرهای خوشی مبنی بر تعیین محلی مشخص برای اجرای عمومی آثارشان دریافت می‌كنند، اما متاسفانه این امر تا به امروز محقق نشده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اردشیر صالحپور در پاسخ به این سوال كه چرا موضوع اختصاص محلی ثابت برای اجرای هنرمندان تئاتر عروسكی همچنان به نتیجه نرسیده است، گفت: ما همچنان برسر وعده‌ای كه طی جشنواره به هنرمندان تئاترعروسكی دادیم هستیم، واقعیت این است كه طی همان دوران محلی برای اختصاص به اجراهای عروسكی پیدا كردیم و حتی به مرحله پیش‌نویس قرارداد و تنظیم مبایعه‌نامه هم رسیدیم.

وی ادامه داد: روزی كه قرار شد با مالك به امضای نهایی قرارداد برسیم، متاسفانه این فرد به بهانه تورم پول بیشتری نسبت به گفتگوهای قبلی از ما طلب كرد كه چون نیاز به طی مراحل اداری داشت، امكان برآورده كردن نظر صاحب ملك برای ما مقدور نبود. به همین دلیل ناچار شدیم محل دیگری را برای اجرای اهالی نمایش‌های عروسكی پی‌گیری كنیم.

صالحپور ضمن اشاره به این مطلب كه این مرتبه قصد داریم تا محل قطعی نشده اعلام عمومی نكنیم، بیان كرد: دلیل این امر هم این است كه مانند مورد پیشین اشكالی دركار به‌وجود نیاید و مالك از رسانه‌ای شدن ماجرا سوءاستفاده نكند. آقای شاه‌آبادی و قادرآشنا هم در این راه از هیچ تلاشی دریغ نكرده و پی‌گیر قضایا هستند، یقین بدانید كه بچه‌های تئاترعروسكی قطعا صاحب خانه می‌شوند.

دبیرچهاردهیمن جشنواره تئاترعروسكی تهران در پاسخ به این سوال كه آیا آثار راه‌یافته به مرحله پایانی جشنواره تئاترعروسكی به اجرای عمومی رسیده است یا خیر، گفت: یك هیئت بازبینی پنج نفره مشغول بررسی فیلم آثار هستند كه به زودی طی یك نشست نتیجه را اعلام می‌‌كنند تا اجرای عمومی آثار تداوم داشته باشد.

این پژوهشگر همچنین درخصوص محل اجرای این آثار، پاسخ گفت: عمدتا سالن‌ مشخصی وجود ندارد و ما حسب نوع اجراها و فراخور كارها به گروه‌ها پیشنهاد محل مناسب اجرای نمایش را می‌دهیم و خودمان نیز درخصوص ارتباط و هماهنگی با مدیریت مجموعه مورد نظر وارد عمل می‌شویم، اما عمدتا پیشنهاد ما برای اجرای آثار نمایشی عروسكی تالار هنر است.

نویسنده نمایش‌نامه زشت و زیبا درباره فعالیت‌ این روزهای خود، توضیح داد: هم اكنون مشغول نوشتن نمایش‌نامه‌ای هستم به نام بانو گشسب، متن این نمایش‌نامه را از یك طومار كهن ایرانی برگرفته‌ام، در فرامرزنامه و بهمن‌نامه هم به این فرد اشاره شده است، امیدوارم بتوانم به شیوه نمایش‌ ایرانی اجرا كنم. یكی از نكات جالب درباره شخصیت گشسب این است كه مانند رستم قدرتمند بوده و حتی جایی وجود دارد كه رستم هم طی یك روزآزمایی از پس او برنمی‌آید، همه پهلوانان عاشق این زن هستند و قصد ازدواج با او را دارند كه درنهایت گیو پهلوان نامدار ایرانی موفق به ازدواج با او می‌شود.

وی ادامه داد: داستان بانو گشسب حال و هوایی حماسی به همراه طنز دارد كه دو گونه اجرایی برای آن در ذهن دارم، یكی اجرای سایه كه مربوط به نمایش‌های عروسكی است و دیگری یك شیوه سنتی ایرانی خواهد بود، اما فعلا در حال طراحی شیوه اجرایی نمایش هستم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر