کد خبر: 20472 A

کارگردان نمایش «عطسه 21دسامبر» در گفتگو با ایلنا:

خاتمی می گوید: اوضاع تئاتر خوب نیست، چون اعتباراتی كه برای این حوزه درنظر گرفته شده كافی نیست، کاستی در شهرستان‌ها حتی بیشتر از تهران است.

ایلنا: محمدمهدی خاتمی این روزها با اجرای عمومی نمایش «عطسه 21دسامبر» نخستین تجربه تولید و به روی صحنه بردن تئاتر در تهران را از سر می‌گذراند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، خاتمی درخصوص دلایل نگارش این متن و كارگردانی آن،‌ گفت: چندسالی است بحث شایعه‌ای درخصوص ماه دسامبر 2012 و پایان جهان نگرانی‌هایی میان بسیاری از مردم كشورها ایجاد كرده است.

وی ادامه داد: واكنش‌ها به اخباری كه راسانه‌های مختلف برای فردا و فرداهای ما پخش می‌كنند از این جهت برای من جالب بود كه حتی شایعات در سطح كوچك هم موجب بروز واكنش در میان مردم می‌شود. برخورد مردم با خبرهایی از این دست برای من جالب بود.

خاتمی در پاسخ به این سوال كه چه عاملی موجب می‌شود مردم به اخباری از این دست واكنش نشان دهند،‌ بیان كرد: به نظرم عامل این واكنش‌ها پویایی و كنجكاوی است كه در همه آدم‌ها برای كشف ناشناخته‌ها وجود دارد. رازها و ناشناخته‌هایی كه در جهان پیرامون ما وجود دارد خود به خود ایجاد جذابیت می‌كند.

وی اضافه كرد: اما در این میان به اعتقاد من مهمترین نكته شكل برخورد افراد با مرگ است. اینكه وقتی متوجه می‌شوند قرار است اتفاقی بیفتد نوع مواجه با مرگ بسیار جدی می‌شود.

كارگردان نمایش به آسمان نگاه كن درباره داستان نمایش، اظهار كرد: این داستان ابتدا یك پیشینه دارد و ماجرای زوجی را روایت می‌كند كه در طول زندگی مشترك همواره برای فردا كار و تلاش می‌كنند. این افراد لاجرم امروز خود را فدای فردایی می‌كنند كه عاقبت آن مشخص نیست و هرگز از لحظات خود لذت نمی‌برند.

وی تصریح كرد:‌ نمایش ما به روایت لحظاتی می‌پردازد كه این زوج از ماجرای نابودی كرده زمین در تاریخ 21دسامبر مطلع می‌شوند. به همین دلیل تصمیم می‌گیرند هرچه دارند را به حراج بگذارند و از روزهای باقیمانده لذت ببرند. تا وقتی روز موعود فرا برسد، این زمان موضوع نمایشی است كه روی صحنه روایت می‌شود.

این هنرمند همچنین درخصوص تفاوت فرم و روایت این نمایش در قیاس با آثاری كه قبلا به صحنه برده است، توضیح داد: نمایش از نظر فرم تفاوت چندانی با با آثار گذشته ندارد و همه كارهای ن از نظر فرم روایت به همین شیوه است.

وی ادامه داد: تنها می‌توانم بگویم با توجه به اینكه آثار گذشته من در حوزه تئاتر دینی و مقاومت بوده،‌ تجربه اجرای موضوعات اجتماعی را كمتر داشته‌ام كه نمایش عطسه21 دسامبر تجربه خوبی در این زمینه بوده و خوشبختانه برخورد و استقبال مخاطبان هم بسیار خوب است.

خاتمی درباره تجربه كار كردن با خسرو احمدی در این نمایش، گفت: به دلیل اینكه قبلا در مشهد كار می‌كردم،‌ این نخستین تجربه كار من در تهران و همكاری با خسرو احمدی است. به دلیل نزدیك بودن كاركتر ایشان به شخصیت نمایشنامه از ابتدا مایل بودم نقش را یشان بازی كند. دیگر بازیگران هم به همین نسبت به خوبی نقش‌های خود را پیدا كرده و برای تماشاچیان باورپذیر هستند.

این كارگردان در انتها ضمن پاسخ به سوالی مبنی بر اینكه اوضای این روزهای تئاتر كشور را چگونه بررسی می‌كند، گفت: همه می‌دانیم كه اوضاع تئاتر خوب نیست، چون اعتباراتی كه برای این حوزه درنظر گرفته شده كافی نیست و دست‌مزدها با مسائل اقتصادی روز جامعه هم‌خوانی ندارد.

وی در پایان، اظهار كرد: به همین دلیل شما به عنوان كارگردان نمی‌توانید بازیگران مورد نظر خود را به كار دعوت كنید،‌ چون امكان پرداخت به آن‌ها را ندارید. کاستی در شهرستان‌ها یشتر است و محدودیت‌ها وجود دارد. ما تنها باید امیدوار باشیم كه تئاتر كشور از سوی دولت مورد حمایت قرار بگیرد و به عنوان یك كالای فرهنگی برای استفاده عموم عرضه شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر