کد خبر: 2617 A

همایون غنی‌زاده در نشست رسانه‌ای:

آقای الوند؛ وجود تخم‌مرغ و استفاده از رنگ قرمز در كار را ایراد دانسته‌اند، از همین طریق مجدد اعلام می‌كنم برای روی صحنه رفتن نمایش آنتیگونه حاضرم به تمام خواسته‌های معقول و نامعقول تن بدهم.

ایلنا: درپی عدم صدور مجوز برای نمایش آنتیگونه به كارگردانی همایون غنی‌زاده؛ این هنرمند برای برای پاسخ به سوال‌های خبرنگاران نشست خبری برگزار كرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، غنی‌زاده ابتدا ضمن اشاره به سابقه نخستین حضور این نمایش در ایران، گفت: نمایش آنتیگونه اولین‌بار در جشنواره سال 89 روی صحنه رفت كه لوح تقدیر بهترین بازیگری را به دست آورد و در چندین رشته نامزد كسب جایزه شد.

وی با اشاره به این مطلب كه مشكلات نمایش از همان زمان شروع شده بود، ادامه داد: پس از اجرای جشنواره یك روز صحبت از روی صحنه رفت در سالن اصلی تئاترشهر كردند كه میسر نشد و نهایتا قرار بر این شد كه در تماشاخانه ایرانشهر نمایش را برای عموم اجرا كنیم، به همین دلیل از برج دوازده سال 90 درخواست خود مبنی بر دریافت مجوز را به مراجع ارسال كردیم، اما دوستان اداره نظارت و ارزشیابی گفتند باید كار را از نزدیك و به صورت حضوری با لباس‌های اصلی مورد بازبینی قرار دهند، پیرو همین خواسته تدارك تهیه بلیت و رایزنی با وزرات امور خارجه برای حضور هنرمندان كشور استونی درایران و همچنین اقامت آن‌ها در ایران را مهیا كردیم تا كار مورد بازبینی قرار بگیرد.

این هنرمند با بیان اینكه پنج‌ماه بعد از درخواست اداره نظارت و ارزشیابی برای اجرای حضوری گروه و بازبینی كار در ایران، مدیر محترم این اداره طی نامه‌ای به تماشاخانه ایرانشهر اعلام كردند كه گروه به دلیل پاره‌ای حاشیه‌ساز‌ها در جشنواره تئاترفجر اجازه اجرای عمومی ندارد، اضافه كرد: با توجه به اینكه با رویكرد مسئولان اداره نظارت آشنایی داریم این نوع حرف‌ها را هیچگاه مطلق فرض نكردیم و باب گفتگو رایزنی را بسته ندانستیم، به همین دلیل مذاكرات با آقای آشنا مدیركل مركز هنرهای نمایشی را شروع كردیم كه ایشان هم به آقای الوند دستور دادند مشكل كار برطرف شود.

وی افزود: جمله آقای آشنا خطاب به آقای الوند دقیقا همین بود كه، اگر مسئله شما با گروه تنها حتشیه‌سازی است به آن‌ها بگویید این كار را نكنند، همین. اما بعد از چند روز آقای الوند طی تماسی كه با ما داشتند گفتند اگر شما به نامه‌ای بدهید ممكن است به منزله صدور مجوز برداشت شود به همین خاطر فعلا اجازه اجرا به صورت وركشاپ را صادر می‌كنیم تا به مرحله بازبینی برسیم.

غنی‌زاده با اشاره به مشكلاتی كه دعوت و حضور یك گروه خارجی در ایران دارد، تصریح كرد: با تمام مسائلی كه داشتیم مقدمات را فراهم كردیم اما هرچه گذشت هیچكس برای بازبینی و شروع اجرا حضور پیدا نكرد واین درحالی بود كه زمان برای ما بسیار اهمیت داشت، هزینه كرده بودیم و دوستان اداره نظارت هم از این ماجرا با خبر بودند.

كارگردان نمایش آنتیگونه با بیان این مطلب كه من طبق حق شهروندی و قانونی خود به عنوان یك هنرمند از شورای عالی نظارت، متشكل از آقایان كشن فلاح، رحمت امینی، فرشید ابراهیمیان وعالی‌زاده درخواست كردم به تماشای نمایش من بنشینند، گفت: اصلا دلیل وجودی شورای عالی نظارت همین است كه در چنین مواقعی ورود كند، آقای آشنا هم با درخواست موافقت كردند و گفتند بازبینی هرچه سریعتر صورت بگیرد، اما می‌دانم نامه درخواست من هیچگاه به دست این گروه نرسید و متاسف هستم كه اصلا با خبر نشدند كه اثر نمایشی مشترك ایران و كشور استونی منتظر دریافت مجوز اجرا است. ما از سه شنبه هفته گذشته در انتظار بازبینی كار بودیم تا اینكه روز شنبه ساعت 7بعد از ظهر آقای الوند به تنهایی برای بازبینی نمایش در محل حاضر شد.

وی با شاره به اینكه ما همان روز اعتراض خود مبنی بر حضور تك نفره برای بازبینی و انتظار حضور اعضای شورای عالی نظارت را به ایشان هم اعلام كردیم، ادامه داد: اصولا درخواست حضور اعضای شورای عالی به این دلیل بود كه ما نظرات آقای الوند را قبول نداشتیم، بنده اصلا تحلیل‌های آقای الوند از نمایشم را قبول ندارم و اما همیشه یك پای ثابت نظارت بر آثار من ایشان هستند. به نظر من هیچ ایرادی در نمایش آنتیگونه وجود ندارد و كاملا منطبق با عرف جاری در جامعه خودم ساخته شده است، من حتی هنگام حضور بین‌المللی تغییرات اداره نظارت بر نمایش را اعمال كرده‌ام اما نمی‌دانم آقای الوند كدام منابع را مطالعه می‌كنند كه بی‌چنین تحلیل‌هایی می‌رسند، اگر منابع خود را به ما هم معرفی كنند بسیار خوشحال می‌شویم آن‌ها را بخوانیم.

كارگردان جوان ضمن بیان این مطلب كه پس از بازبینی آقای الوند چند روز منتظر پاسخ و نظر ایشان ماندیم، تصریح كرد: نهایتا در واپسین ساعات اداری منتهی به تعطیلات پنج روزه اعلام كردند كه مجوز اجرا برای گروه صادر نمی‌شود.

غنی‌زاده به دو مورد از ایرادهایی كه توسط رئیس شورای نظارت و ارزشیابی بر نمایش آنتیگونه وارد شده اشاره كرد و افزود: استفاده از رنگ قرمز در طراحی صحنه و استفاده از تخم‌مرغ در نمایش را به عنوان ایراد بیان كردند كه من از همین طریق اعلام می‌كنم برای اینكه آبرویم در برابر هنرمندانی كه از كشوری دیگر به ایران آمده و میهمان من هستند، حاضر هستم به جای تخم مرغ از پرتقال استفاده كنم و هرآنچه به رنگ قرمز است را از نمایش حذف كنم تا اجازه اجرای عمومی اثر را صادر كنند. حتی اگر پس از اعمال این تغییرات راضی نشدند شخصا آمادگی دارم هرآنچه در نظر دارند را عوض كنم، نام كارگردان را تغییر می‌دهم و برای بازیگران نمایش هم اسم دیگری می گذارم چون قبلا خواسته بودند نام كارگردان برداشته شود.

وی افزود: آقای الوند ناراحت هستند كه چرا هنرمندان و كانون كارگردانان و خانه تئاتر پی‌گیر مسائل من هستند، از همین طریق اعلام می‌كنم برای به صحنه رفتن نمایش خود از تمام امكاناتی كه در اختیارم باشد استفاده می‌كنم تا به حق قانونی‌ام برسم و جلوی رفتار فرا قانونی و غیرقانونی مبنی بر نظارت و بازبینی تك نفره آثار ایستادگی خواهم كرد.

كارگردان نمایش آنتیگونه با بیان این مطلب كه اثر تولید شده مانند فرزند من است و برای حفظت از آن هركاری می‌كنم، ادامه داد: ایشان درخواست ما مبنی بر بازبینی كار توسط شوای عالی نظارت را نادیده گرفته‌اند، من تا قیام قیامت این حق را برای خود قائل هستم كه این كار توسط دوستان این شورا بازبینی شود و نظرر آن‌ها حتی اگر مخالف من باشد را درصورت پاسخگویی به دلایل مخالفتشان خواهم پذیرفت.

وی با اشاره به این مطلب كه تا به امرزو برای احترام به نظر آقای آشنا در رسانه‌ای نشدن مسائلی كه میان هنرمندان و مركز پیش‌ می‌آید سكوت كرده است، گفت: سكوت كردم تا این احترام و تعامل سازنده برقرا باشد، همین الان هم مجدد درخواست خود را به ایشان اعلام می‌كنم كه خواستار بازبینی نمایش توسط شورای عالی نظارت هستم چون حق قانونی‌ من است.

غنی‌زاده در پاسخ به این سوال كه آیا مدیرعامل خانه هنرمندان پی‌گیر رفع مشكلات شده است یا خیر، بیان كرد: دكتر سرسنگی پی‌گیری كرده‌اند اما بعضی اشخاص به گونه‌ای رفتارمی‌كنند كه اگر ایستادگی كنید كار به دعوا كشیده می‌شود و این قطعا در شان مدیری مانند آقای سرسنگی نیست كه دعوا كند و ما هم متوجه هستیم و انتظار بیش از این از ایشان نداریم.

وی ادامه داد: با توجه به اینكه آقای سرسنگی به ساختارهای قانونی موجود آشنا هستند و پست‌های مدیریتی گوناگون داشته‌اند، همین كه به ما اجازه دادند در ایرانشهر اجرا كنیم برای ما به منزله بدون اشكال بودن كار است و می‌دانم كه ایشان هم با نظر من موافق هستند چون اگر كار كوچكترین ریسكی داشت اجازه صادر نمی‌شد.

این هنرمند جوان در ادامه با شاره به نمایش‌هایی كه تا به امروز توسط شورای نظارت رد شده اند، تصریح كرد: وقتی نمایش كالیگولا را ارائه دادم، گفتند نمی‌شود، بعد از آن باغ آلبالو را پیشنهاد كردم مجدد رد شد، می‌خواستم نمایشنامه آقا و خانم می‌سی‌ سیپی‌ را كار كنم باز رد كردند، سالن روی بام تئاتر شهر هم كه با مشكل مواجه شد، این هم از نمایش آنتیگونه، قبلا هم اشاره كرده بودم، اگر من ممنوع‌الكار هستم خیلی صریح اعلام كند تا این همه هزینه صرف نكنم. بخش زیادی از عمر من همواره صرف چانه‌زنی با دوستان اداره نظارت شده است. از همین طریق مجدد اعلام می‌كنم برای روی صحنه رفتن نمایش آنتیگونه حاضر هستم به تمام خواسته‌های معقول و نامعقول تن بدهم حتی اگر با منطق بنده جور درنیاید.

غنی‌زاده ضمن اشاره به اینكه قبلا به دوستان نظارت گفته بودم اگر آنتیگونه مجوز اجرا دریافت نكند، تئاتر را كنار می گذارم، گفت: اما امروز می‌گویم كه اتفاقا به اجرا تئاتر ادامه خواهم داد، دوستی كه در اداره نظارت به من توصیه می‌كند حالا كه در كشور دیگری امكان فعالیت دارد فرصت را غنیمت بشمارم بداند، تحت هیچ شرایطی ایران را ترك نخواهم كرد، اینجا خاك من است، اگر كسی از این موضوع ناراحت است می تواند برود چون من به عنوان شهروند در اكثریت هستم نه اقلیت و تمام تلاش خود را می‌كنم تا كار به صورت قانونی بازبینی شود.

وی با بیان این مطلب كه ما به چنین برخوردهایی عادت نخواهیم كرد، افزود: اصلا ما تئاتر اجرا می‌كنیم برای همین كه یادمان باشد نباید به خیلی رفتارها عادت كرد، اگر شرایط طوری باشد كه كار من توسط یك نفر بازبینی شود و این اتفاق روزی صدبار بیفتد به آن عادت نخواهم كرد و هر صد مرتبه برای من رفتاری غیرعادی و فراقانونی‌ خواهد بود. كار من باید توسط شورای عالی نظارت بازبینی و به صورت قانونی رد شود. اگر كاری كه می‌كنم تا از نظر دوستان تا این حد خطرناك است چرا اجازه تردد در خیابان و خروج از كشور را به من می‌دهند؟

همایون غنی‌زاده اداره نظارت و ارزشیابی تئاتر آنتیگونه قادر آشنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر